Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/printthread.php 16 require_once
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$archive_pages - Line: 2 - File: printthread.php(287) : eval()'d code PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/printthread.php(287) : eval()'d code 2 errorHandler->error_callback
/printthread.php 287 eval
/printthread.php 117 printthread_multipage



Nieprofesjonaliści
Eliahu mówi - Wersja do druku

+- Nieprofesjonaliści (https://forum.enklawa.net)
+-- Dział: Nieprofesjonalizm (https://forum.enklawa.net/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Odwyk (https://forum.enklawa.net/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Wątek: Eliahu mówi (/showthread.php?tid=119)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23


RE: Eliahu mówi - Samara - 2018-07-30

Dopiero zaczęłam czytać ten wątek, "dojechałam do strony nr 3" i...w te pędy sprawdzić blog i kanał na YT.
Blog chyba leży, bo od 2016 roku nie ma wpisów nowych (chyba, że źle szukam), na YT też od wielu miesięcy cisza.
Co się stało? Sad
Dodam, że pierwsze strony tego tematu bardzo mnie zaciekawiły. Nie miałam pojęcia o tym, że NT jest tak mocno zmanipulowany. Faktem jest, że ap.Paweł to dla mnie wielka zagadka i spora niewiadoma. Osobiście go nie lubię, Tongue po prostu, ale na żadnym forum dla osób głęboko zakręconych takie stwierdzenia są nie do przyjęcia. Mam nadzieję, że tu nie usłyszę, że jestem trollem, bo poddaję niektóre nauki Pawła w wątpliwość, a szczególnie jego rady odnośnie np. milczenia kobiet, chust na głowach (to takie drobiazgi o które fundamentaliści protestanccy drą koty do krwi ostatniej) Dodgy


RE: Eliahu mówi - Eliahu - 2018-07-30

z blog'a zrezygnowałem, nie miałem czasu regularnie pisać. A dopóki Gerald jest tutaj kapitanem to raczej za poglądy nikt ukarany nie będzie, więc nie pękaj!


RE: Eliahu mówi - mateusz - 2018-07-30

Cytat:a szczególnie jego rady odnośnie np. milczenia kobiet

Może cię pocieszyć, że to prawdopodobnie nie on pisał. Smile 1 Kor 14:34-35 to późniejsza wstawka, a 1 Tm ma nieznane autorstwo. Autentyczne fragmenty Pawła są raczej za większym udziałem kobiet.


RE: Eliahu mówi - Samara - 2018-07-31

@Eliahu
Napisałam tu: https://www.nieprofesjonalisci.com/showthread.php?tid=1442&pid=6732#pid6732 łączną odpowiedź.
Powtórzę jedno: szkoda, wielka.

@mateusz
To mnie zaskoczyłeś! Podasz jakiś link?
A protestanci nakazują przecież wierzyć bezdyskusyjnie w każde słowo Biblii. Jestem coraz bardziej zaskakiwana. Ostatnio dużo spraw się posypało odnośnie Biblii. Kilkanaście lat wierzyłam i w natchnienie i w dokładność...setki książek z interpretacjami, setki filmików, no masakra jakaś. Chyba źle wierzyłam, zaufałam protestantom po totalnym rozczarowaniu katolicyzmem. Chyba w ogóle dam sobie spokój i niech się dzieje co chce.


RE: Eliahu mówi - mateusz - 2018-07-31

Cytat: To mnie zaskoczyłeś! Podasz jakiś link?

Mam źródła, ale niestety po angielsku - przeszkadza ci to? Jeśli nie, to podeślę.

Po polsku na szybko znalazłem:
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Collectanea_Theologica/Collectanea_Theologica-r1997-t67-n4/Collectanea_Theologica-r1997-t67-n4-s5-20/Collectanea_Theologica-r1997-t67-n4-s5-20.pdf (Autentyczność 1 Kor 14,34-35)
http://biblia.deon.pl/ksiega.php?id=61&wstep=1

Cytat:Chyba w ogóle dam sobie spokój i niech się dzieje co chce.

Zachęcam, żeby się tym nie przejmować za bardzo. Ludzie od setek lat dyskutują o religii i każdy dochodzi do innych wniosków. Nas pewnie też to czeka Smile


RE: Eliahu mówi - Samara - 2018-07-31

Dzięki, zapoznam się z tymi po polsku.


RE: Eliahu mówi - mateusz - 2018-07-31

"inna nieco, nie Pawłowa jest także teologia tych listów" - w tym właśnie chodzi m.in. o podejście do kobiet.

No bo jak to jest, że w Rz 16:6 Junia (w oryginale jest kobietą!) może być apostołem, w 1 Kor 11:5 kobiety prorokują - a tutaj nagle nie mogą się nawet odzywać? Skąd ta nagła zmiana poglądów?

I skąd się to wzięło, że dawniej mieliśmy, o ile się da, nawet nie zawierać związków małżeńskich, chyba, że nie panujemy nad pożądaniem (1 Kor 7:8) - a teraz nagle rodzina i dzieci są wymagane dla przywódców chrześcijaństwa, a dla kobiety wręcz są warunkiem zbawienia (1 Tm 2)?

Autentyczny Paweł sam by się nie załapał na warunki z 1 Tm 3.

Do tego dochodzą kwestie związane z odmiennym stylem listu, problemami z chronologią (jak to jest, że Paweł jest już stary, a Tymoteusz jest nadal młodzieńcem? wiecznie nim będzie?), różnice w kwestii poglądów na koniec świata, występowanie urzędu biskupa, itd. Dlatego amerykańscy naukowcy Wink sądzą obecnie, że list nie jest autorstwa Pawła, tylko ktoś go podrobił pod koniec I wieku.

A wiemy na pewno, że takie podróbki krążyły wśród chrześcijan niemal od samego początku. Oprócz wzmianki w 2 Tes 2:2 mamy kilka zachowanych przykładów.


RE: Eliahu mówi - Gerald - 2018-08-01

(2018-07-30, 07:23 PM)Eliahu napisał(a): z blog'a zrezygnowałem, nie miałem czasu regularnie pisać.
Też uważam, że szkoda
Cytat:A dopóki Gerald jest tutaj kapitanem to raczej za poglądy nikt ukarany nie będzie, więc nie pękaj!
Za poglądy nie, więc nie pękajWink


RE: Eliahu mówi - Samara - 2018-08-01

@mateusz
Z tym Pawłem to ja mam jeszcze inne wątpliwości.
Mówi się, że katolicyzm to nauki Pawła, ale ja uważam, że jest wręcz odwrotnie: protestantyzm to jest Paweł i tylko Paweł. Od zbawienia z łaski przez wiarę (Ef.), po paruzję, porwanie Kościoła i do tego właśnie całe mnóstwo przepisów. Zaciemnił obraz uczynków/prawa. Ludzie, a właściwie wiele osób w protestantyzmie kłóci się bezustannie o różne sprawy, nakazy dane przez Pawła właśnie. Z tymi chustami to taki detal, mało ważny a w dodatku Paweł zaczerpnął go z jakiegoś filozoficznego traktatu, od poganina. Właśnie szukałam tego fragmentu w książce, gdzie to wyczytała i nie mogę znaleźć. Przy okazji napisze o jakiego filozofa i w jakim kontekście to było. Jednak spróbowałabym o tym napisać wśród protestantów...to - do piekła by mnie wysłali (nie pierwszy raz) Big Grin 
@Eliahu
No to spokojna moja głowa. To forum właśnie dlatego mnie tak za serce chwyciło, że można tu pisać swobodnie. Bez karniaków i banów za każde słowo, które nie jest po myśli denominacji moderatora, bez wyzwisk od heretyków, bez wołania co chwilę: nawróć się, źle wierzysz i dalej w takich klimatach. Rolleyes 
Tak sobie pomyślałam ( bo mam tych pytań na razie 14), czy możemy tu rozmawiać. Nic wielkiego, a widze, że wątek żyje i ma się świetnie, a do tego wiele osób chce twoich wypowiedzi, więc...
Dobra, do rzeczy.
Wczoraj czytałam Księgę Jozuego i w rozdziale 10 (wersety 11-14) mamy opis cudu słońca. Może wkleję:"(11) A gdy, uciekając przed Izraelem, znaleźli się na zboczu Bet-Choron, Pan godził w nich z nieba wielkimi kamieniami aż do Azeka, tak że poginęli. Tych, którzy poginęli od gradu kamieni, było więcej niż tych, których synowie izraelscy wybili mieczem. (12) Wtedy - a było to w dniu, kiedy Pan wydał Amorejczyków w ręce synów izraelskich - powiedział Jozue do Pana wobec Izraela:Słońce, zatrzymaj się w Gibeonie, A ty, księżycu, w dolinie Ajalon! (13) I zatrzymało się słońce, i stanął księżyc, dopóki naród nie zemścił się na swoich nieprzyjaciołach. Czy nie jest to zapisane w Księdze Prawego? I zatrzymało się słońce pośrodku nieba i nie śpieszyło się do zachodu nieomal przez cały dzień. (14) A takiego dnia, jak ten nie było ani przedtem, ani potem, aby Pan wysłuchał głosu człowieka, gdyż Pan walczył za Izraela. "
Bardzo chciałabym dowiedzieć się, co o tym sądzisz, jak Wy to tłumaczycie. Bo protestanci calutką Biblie nakazują kropka w kropkę interpretować dosłownie. Zbuntowałam się. Chociaż nie wykluczam, że akurat powyższa sytuacja mogła zostać wykonana przez Boga, ale ja raczej widze tu zjawisko naturalne, jakąś katastrofę z Kosmosu (wers.11 opisuje grad kamieni z nieba).
Wypowiesz się.

Mam jeszcze takie pytanie o pojazdy z Ks.Ezechiela. Czym są, czym jest "chwała Pana" z tych pojazdów?
Jak dla mnie to opis statków kosmicznych Cool 
--------------------

Mówi się, że Księga Izajasza to Ewangelia ST. To piękna Księga, jedna z moich ulubinych. Jak interpretujecie rozdział 53, jako proroctwo mesjańskie? Bo chrześcijanie właśnie odnoszą to do Jezusa Chrystusa.

--------------------

Chcę cię też zapytać o Ks. Henocha. Czy ona jest w waszych Bibliach. Niektórzy chrześcijanie mają ją w kanonie inni jej nie uznają. (Jezus ją cytował). Jest to dla mnie dość kontrowersyjne, bo widać, że wśród chrześcijan jest totalne zamieszanie, kompletny bajzel. Dosłownie wszyscy kłócą się o wszystko, więc ja zaczęłam po kolei podważać (może za mocne słowo, bo co ja tam wiem i co ja mogę...), dopytywać, mierzyć się z niewygodnymi sprawami, pytać. No i cienko to widzę.
Jeśli Ks.Henocha powinna być w kanonie, to-uważam, ale mogę się mylić naturalnie, zmienia ona bardzo wiele. Przede wszystkim odpowiedzialność za grzech (tzw.pierworodny), za wygnanie z Raju ponosi nie człowiek, a zbuntowany Anioł, i w ogóle ci aniołowie, którzy skusili ludzi do złego. A wtedy w łeb biorą liczne nauki i działania Kościołów chrześcijańskich (np.chrzest katolicki nie zmywa żadnego grzechu pierworodnego - i cała ta nauka jest do bani). Może źle rozumiem, ale chciałabym twoje zdanie poznać.

Jak wygląda sprawa natchnienia Ksiąg. U was ST, u nas plus NT. Na pewno wiesz, co napisał Paweł, że "całe Pismo przez Boga jest natchnione" itd. No i kropka w kropkę podobno Duch św. przekazał wszystko, a ja wiem, że mnóstwo tekstów jest bardzo podobnych, a niektóre wręcz "ściągnięte" z tekstów państw ościennych (Sumer, Egipt itp.). Ale o tym też szaaaa
Protestanci zrobili z Biblii po prostu bożka. Jak to u was jest traktowane.
------------------------

Na którejś stronie tego tematu piszesz o dualiźmie, a co powiesz O Trójcy? Huh
Duch Św. jest obecny i w ST. Powiesz coś?

======================
acha. Słuchałam kolejnych twoich nagrań i już mi sie lista dostępnych prawie wyczerpała. Czy są gdzieś do zdobycia te nagrania wczesne. No, o litość prosze, bo co temat, to "nagranie usunięte". Angry
To tyle na teraz. Mam nadzieję, że nie pognasz mnie w buraki. Big Grin 
Serdecznie pozdrawiam.


RE: Eliahu mówi - Eliahu - 2018-08-01

Nagrania są usunięte nie bez powodu. Mówiłem o judaizmie do chrześcijan, ale to co mówiłem wykorzystywali tzw. "Mesjaniści" by jeszcze sprawniej udawać Żydów i postanowiłem im w tym nie pomagać.

Co do odpowiedzi, to musisz mnie zrozumieć - KAŻDY chrześcijanin ZAWSZE pyta się o Izajasza 53 najczęściej w pierwszym a najpóźniej w trzecim pytaniu. Smile Odpisywałem na to wiele razy. Za wiele by mi się chciało kolejny raz, szczególnie, że w postaci postów na forum nie da się wyczuć czy informacja dociera do odbiorcy a do tego jak sama widzisz każdy chrześcijanin wierzy w trochę co innego więc trzeba mówić do konkretnej osoby a nie do wyimaginowanego "chrześcijanina". Inaczej to zwykła strata czasu i mojego i twojego.
Napiszę w skrócie - rozdziały 53 i 52 w chrześcijańskich bibliach ą źle podzielone, teksy zawiera błędy w tłumaczeniu a tekst jest wyrwany z kontekstu. Zastanów się dlaczego każdy chrześcijanin wie, że rozdział 53 jest o Jezusie ale już żaden chrześcijanin nie wie o czym jest 54 lub 52 albo np. 1 rozdział?
Co do pytania o cuda z księgi Jozuego to pytanie jest jakby źle zadane bo zakładasz, że istnieją rzeczy które dzieją się bez udziału boga oraz inne rzeczy które dzieją się z jego udziałem. Monoteizm zakłada, że wszystko robi Bóg.

Wybacz ale to nie jest jedyne forum na którym jestem i nie jesteś jedyną osobą która ma pytania. Postanowiłem odpowiadać tylko przez Skype i się tego trzymam - inaczej byłoby to nieuczciwe wobec innych.

Hej!