Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inne metody weryfikacji
#1
Mam pytanko

Relacja tekstowa nie przekonuje mnie, bo czemu miałaby, że Jezus zmartwychwstal, więc w jaki inny sposób mogę przekonac się, że on naprawdę żyje?

Pytanie szczególnie do wierzących w zmartwychwstanie
#2
Wiedza o Bitwie pod Grunwaldem nie jest oparta anonimowych źródłach powstałych dziesiątki lat po fakcie. Przepisywanie tych źródeł poskutkowało tym, że istnieją dziesiątki tysięcy wariantów tekstu a wiele różnic dotyczy kluczowych dla teologii fragmentów.
Kto umarł za posiadanie Nowego Testamentu?
#3
To, że Jezus pojawił się w zapowiedzianym momencie w zapowiedzianym miejscu Jezus jest logicznym zwieńczeniem tego na co wskazują nie tylko ewangelie.
W pismach hebrajskich zapowiedzi potomka, króla, Mesjasza, dziedzica itp są częste. To właściwie motyw przewodni wszystkiego co prowadziło do Jezusa. W Łukasza 3:15 można przeczytać, że Żydzi w tym okresie oczekiwali przyjścia Jezusa.
Bardzo sensownie harmonizuje to z tym co mówią o Jezusie właśnie ewangelie i ostatnie księgi Biblii pisane po grecku.
Biblia podaje najlogiczniejsze wytłumaczenie i naszej sytuacji i tego jak zostanie rozwiązana. Mnie przekonuje spójna całość.

Po tym jak pierwsi ludzie odrzucili to wszystko co zaoferował im Bóg i poparli buntownika, który im obiecał że jak będą robili „po swojemu” to będzie im lepiej to sensowne, logiczne i przy tym sprawiedliwe rozwiązania widzę chyba tylko 2:
- natychmiastowe ukaranie buntowników (śmierć jako zapowiedziana konsekwencja) i porzucenie projektu Ziemia
- przysłanie w rozsądnym czasie kogoś, kto pokaże czym jest spełnianie woli Bożej i udowodnienie, „że można” Najlepiej jeszcze jak ten Ktoś będzie miał wszelkie pełnomocnictwa i możliwości by naprawić sytuacje w jakiej znaleźli się wszyscy potomkowie zbuntowanych ludzi.
Które rozwiązanie jest dla nas lepsze?
No i pojawia się Jezus, który pokazuje co i jak. Mówi co trzeba robić. Zapowiada, że Królestwo Boże w którym będzie panował definitywnie sprawę załatwi. Zapowiada też, że każdy może pokazać że wierzy w to. W odpowiednim czasie też każdy za siebie zda sprawę Bogu zanim będzie mógł z tego skorzystać itp itd.
Sensownej alternatywy - opierającej się na założeniu, że jest Bóg, który stworzył ludzi i umieścił ich w idealnie do tego przystosowanych warunkach jest prawdziwy - dla tego nie widzę.
Trudno by było zakładać, że takie rozwiązanie mógł wymyślić jakiś człowiek, choć mogłoby się to jednak zdarzyć.
Skoro jednak przez kilkanaście wieków kilkudziesięciu pisarzy - którzy często nie znali się nawet - podawało kolejne szczegóły urzeczywistnienia się Bożej obietnicy danej tuż po buncie to musiało mieć to REŻYSERA, który tym umiejętnie pokieruje. Widać w tym rękę Boga, który sobie nas nie odpuścił.
I lektura Biblii mnie w tym przekonuje.
Pisarze Biblijni nie muszą mieć certyfikatów, bo to, że zbieranina różnych niedoskonałych ludzi przekazywała przez wieki spójne, wzajemnie się uzupełniające informacje, których bardzo ważnym elementem jest Jezus najlepiej o nich świadczy. Dla mnie to najlepsze potwierdzenie, że jest to częścią planu Bożego.
Bardzo ciekawie i logicznie tłumaczył to np w Hebrajczyków opierając się na wcześniejszych pismach Paweł. Ten były faryzeusz potrafił logicznie podejść do tematu.
#4
(2018-12-07, 02:02 PM)Daniel napisał(a): To, że Jezus pojawił się w zapowiedzianym momencie w zapowiedzianym miejscu Jezus jest logicznym zwieńczeniem tego na co wskazują nie tylko ewangelie.

Nie ma w ST ani jednego wersu odnoszącego się wprost do Jezusa (nie kupuje tłumaczeń "z tego wynika, że ten wers mówi o Jezusie").

(2018-12-07, 02:02 PM)Daniel napisał(a): że Żydzi w tym okresie oczekiwali przyjścia Jezusa.

Nic mi nie wiadomo, żeby Żydzi oczekiwali przyjścia Jezusa. Ale, Żydzi w każdym "okresie" oczekują przyjścia mesjasza, króla. A Jezus był jednym z wielu Żydów którzy pretendowali do tego miana (wtedy, dziś i na wieki wieków).
#5
W jaki sposób mogę sprawdzić czy Jezus naprawdę żyje, oprócz relacji tekstowej?
#6
@Tizment.90

Chcesz powiedzieć, że metoda której efektem są tysiące wariantów tekstu z których kilkanaście budzi poważne teologiczne wątpliwości jest lepsza od metody której efektem są dwa warianty różniące się jedną literą która nie zmienia znaczenia słowa w którym występuje?

Jeśli tak, to nie wiem jak z tym dyskutować.

A co do masoretów to oni nie byli instytucją scentralizowaną i pracowali niezależnie w wielu krajach. Warto też poczytać o metodach jakie stosowali by tekst nie został skażony.
#7
@Tizment.90
Rozumiem, że brak relacji o zmartwychwstaniu w ewangelii marka nie ma wpływu na ewangelię?
#8
Warto jeszcze przejżeć to: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ma..._Testament
#9
Przesłuchalem i nic.

Dalej nie widzę odpowiedzi na moje pytanie:

Jakie są inne poszlaki, które świadczą o zmartwychwstaniu Jezusa po za relacja tekstowa?
#10
Odpowiem trochę przewrotnie pytaniem na pytanie: a jakie są inne poszlaki, oprócz podań tekstowych, że żył Juliusz Cezar, Konstantyn Wielki lub Wilhelm Zdobywca?


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości