Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ef 1:13-14
#1
Wykonam na tym tekście cztery operacje:

#1. Szukanie słów
Na początek wyszukuję wszystkie słowa opisujące czynności. Pogrubiam je wszystkie, numeruje w indeksach (1) a te najważniejsze wg mnie dodatkowo podkreślam:
Cytat:
W Nim [ Chrystusie ] i wy (1) położyliście nadzieję, kiedy (2, 3) usłyszeliście słowo prawdy, ewangelię waszego (4) zbawienia, w nim też, gdy (5) uwierzyliście, zostaliście (6) zapieczętowani (7) obiecanym Duchem Świętym, który jest (8) zadatkiem naszego dziedzictwa, aż nastąpi (9) odkupienie (10) nabytejwłasności, dla (11) uwielbienia jego chwały.

#2. Analiza słów
Teraz wypisze tu wszystkie słowa opisujące czynności:
  1. Efezjanie położyli nadzieję w Chrystusie (w innych  niż UBG przekładach jest to w wersecie 12);

  2. Efezjanie usłyszeli słowo prawdy, ewangelię;

  3. Ktoś Efezjanom coś mówił słowo prawdy, ewangelię skoro to usłyszeli;

  4. Dokonało się zbawienie Efezjan, skoro odbierają to osobiście (waszego);

  5. Efezjanie uwierzyli w Chrystusie;

  6. W Chrystusie Efezjanie zostali zapieczętowani Duchem Świętym;

  7. Duch Święty został [ kiedyś wcześniej ] obiecany;

  8. to zapieczętowanie Duchem Świętym jest zadatkiem dziedzictwa ludzi wierzących;

  9. [ Kiedyś ] nastąpi [ jakieś ] odkupienie;

  10. [ Jakaś ] własność została [ już ] nabyta;

  11. [ Czyjaś ] chwała zostanie uwielbiona.
#3. Chronologia
A teraz próbuję to poukładać chronologicznie:
  1. Duch Święty został obiecany przez proroków (Joel? Jeremiasz?);

  2. Utracona kiedyś własność została nabyta (nabyta - czyli Bóg zapłacił komuś kto to miał, prawda o krzyżu);

  3. W Dziejach czytamy, że Pan Bóg natchnął Pawła aby poszedł do Efezu, zanieść tam ewangelię. Głosił Efezjanom "Słowo prawdy, ewangelię", choć pewnie przez skromność nie zapisał tego tu;

  4. Efezjanie usłyszeli głoszone słowo prawdy, ewangelię o ich zbawieniu.

  5. Efezjanie uwierzyli, i to w sposób osobisty skoro "dobra nowina o zbawieniu" stała się "dobrą nowiną o ich zbawieniu".

  6. Efezjanie położyli nadzieję w Chrystusie (w innych przekładach jest to w wersecie .12);

  7. Dokonało się zbawienie Efezjan, skoro odbierają to osobiście (jest tam słowo "waszego");

  8. W Chrystusie Efezjanie zostali zapieczętowani Duchem Świętym;

  9. To zapieczętowanie Duchem Świętym jest zadatkiem dziedzictwa ludzi wierzących;

  10. Kiedyś nastąpi jakieś ] odkupienie tej nabytej przez Boga i wybawionej (zbawionej) własności;

  11. Chwała Boga będzie wtedy uwielbiona.
#4. Osobiste pytania
A na koniec pytania, aby sprawdzić jak się to ma do mojego życia? To ważne pytania.
  1. Czy ktoś wyjaśniał mi prawdę o mnie? Czy ktoś głosił mi ewangelię - dobrą nowinę?

  2. Czy usłyszałem i zrozumiałem?

  3. Czy uwierzyłem temu Słowu?

  4. Czy położyłem nadzieję (ufność) w Panu Jezusie Chrystusie?

  5. Jeżeli tak, to wierny jest Bóg i sprawiedliwy i zrobił swoje, czyli zapieczętował mnie obiecanym Duchem Świętym.

  6. Spodziewać się więc mogę, że Bóg upomni się o mnie (swoją własność), gdy ten świat będzie miał swój koniec.

  7. A wszystko to na chwałę Boga.
#5. Warto zapamiętać dynamikę wydarzeń:
  1. Ktoś głosił Słowo Prawdy, Ewangelię.

  2. Ktoś usłyszał w Słowo Prawdy, Ewangelię.

  3. Ktoś uwierzył Ewangelii.

  4. Ktoś położył nadzieję w Chrystusie.

  5. Bóg zapieczętował ich Duchem Świętym.

  6. Na podstawie tej pieczęci Bóg odkupi ku swojej chwale.
#6. Mimimum tego co warto zapamiętać:
  1. Ktoś usłyszał w Słowo Prawdy, Ewangelię.

  2. Ktoś uwierzył Ewangelii.

  3. Bóg zapieczętował ich Duchem Świętym.
#7. Uwagi:
  • Polecam nauczenie się tego tekstu (czyli Ef 1:13-14) na pamięć. Na prawdę warto.

  • Ten tekst bardzo dobrze obrazuje dynamikę życia chrześcijanina, który słyszy, wierzy, dostępuje przemiany i następnym chce głosić abyś usłyszeli i uwierzyli itd.

  • W innych niż BG i UBG polskich przekładach to położenie nadziei powtórzone w wersecie .13 za wersetem .12 aby tekst był bardziej czytelny. Należy pamiętać, że cały tekst do wersu .18 to w grece jedno zndanie.

  • Tekst tekst w przekładzie pastora Zaręby: W Nim i wy, gdy usłyszeliście Słowo prawdy, dobrą nowinę o waszym zbawieniu — i dzięki któremu uwierzyliście — zostaliście opieczętowani obiecanym Duchem Świętym. Ten Duch jest zadatkiem naszego dziedzictwa do czasu otrzymania własności — dla pomnożenia Jego chwały.
  • Niedługo minie rok jak męczę się z tymi dwoma wersetami - bo przypomnę, że pierwsze starcie miało miejsce w trakcie OdwykWagarów w Krakowie, w maju albo kwietniu 2017..... a wracam do tego bo w kalendarzu wyskoczyło mi, że należy kolejne Wagary ogłosić. Czwartek 24 maja? A dlaczego nie - dobra data.


Wiadomości w tym wątku
Ef 1:13-14 - przez Wojciech Apel - 2018-04-19, 07:34 PM
RE: Ef 1:13-14 - przez Gerald - 2018-05-03, 04:28 AM
RE: Ef 1:13-14 - przez Przemeks - 2018-05-03, 08:04 AM
RE: Ef 1:13-14 - przez Gerald - 2018-05-03, 06:57 PM
RE: Ef 1:13-14 - przez Wojciech Apel - 2018-05-04, 08:19 PM
RE: Ef 1:13-14 - przez Gerald - 2018-05-05, 10:21 PM
RE: Ef 1:13-14 - przez Wojciech Apel - 2018-05-08, 05:46 PM
RE: Ef 1:13-14 - przez Gerald - 2018-05-09, 05:27 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości