Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stary Testament, czyli wartościowanie w praktyce.
#11
Cytat: No cóż, opisywane przez Ciebie zjawisko istnieje. Natomiast jeśli chcesz udowodnić, że Żydzi wyżynając Kananejczyków, podobnie jak Amerykanie Indian czy Krzyżacy Prusaków, dorobili sobie księgę, która zawierała tylko zmyślone rozkazy Boga, musisz się troszkę napocić.

Wiem - na szczęście niczego nie muszę udowadniać, bo mogę zastosować rozumowanie indukcyjne :-) Pokażę ci jak!

Zbierzmy najpierw wszystko do kupy. Posłużę się tu twoimi cytatami, i opiszę jak ja je rozumiem, żeby przypadkiem nie wyjść od innych przesłanek niż ty. Wiemy, że:

1. "No cóż, opisywane przez Ciebie zjawisko istnieje." -> Istnieje zjawisko, które opisałem wcześniej, w którym ludzie chcąc wywołać wojnę dorabiają sobie do tego ideologię, często mieszając w to Boga. To zjawisko występuje często w przypadku wojen.
2. "musisz się troszkę napocić" -> Nie wiemy, czy to zjawisko wystąpiło w tym konkretnym przypadku, ale też...
3. Nic też nie świadczy o tym, że to zjawisko nie wystąpiło. Tu nie mam cytatu - ale myślę, że się zgodzisz.

Teraz musimy podjąć decyzję. Są tylko dwie możliwości:

1. Często występujące naturalne zjawisko z punktu 1 wystąpiło też w rozważanej przez nas sytuacji. Co za tym idzie, ta sytuacja jest całkowicie normalna i typowa dla ludzkich wojen.
2. Rozważana sytuacja jest inna od pozostałych i nie wystąpiło tutaj to zjawisko. Co za tym idzie:
- ta sytuacja jest odmienna, chociaż nic z materiału dowodowego o tym nie świadczy (z założenia 3),
- istnieje Bóg, który jest dobry, a jednak w pewnych sytuacjach pochwala ludobójstwo.

Oceniając, wnioski z opcji 1 są ogólnie prostsze i bardziej prawdopodobne niż wnioski z opcji 2. Należy więc wybrać opcję 1.

Tak naprawdę to powinienem jeszcze opisać dlaczego Dony Pattony was okłamują, i opis biblijny podboju Kanaanu nie zgadza się z archeologią, więc spór jest tak naprawdę o pietruszkę, ale to byłby temat na dłuższy post.


Wiadomości w tym wątku
RE: Stary Testament, czyli wartościowanie w praktyce. - przez mateusz - 2019-07-30, 07:23 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości