Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy człowiek ma duszę nieśmiertelną?
#5
(2019-12-09, 08:13 PM)Konq napisał(a):
(2019-12-09, 07:09 PM)Robert Grochowiak napisał(a): Zacząłbym od definicji. Dusza (psyche) to system operacyjny sterujący kodem genetycznym (ciało, soma), czyli program, umożliwiający Tobie operowanie poprzez ciało w tym świecie.  

A to ciekawe! Można się jeszcze dowiedzieć jak można sterować kodem genetycznym, który z natóry jest niezmienny?

Można. Jednak na końcu pytania dodałeś zagadnienie "niezmienności" kodu genetycznego w powiązaniu z kwestią sterowania nim. Czy możesz rozwinąć najpierw swoją myśl, żebym Cię zrozumiał? Mianowicie, po pierwsze, o jakiej rzekomej "niezmienności" kodu genetycznego piszesz? Po drugie, jak się owa "niezmienność" następnie ma mieć do sterowania kodem genetycznym (możliwości sterowania nim)?

(2019-12-09, 08:37 PM)mateusz napisał(a):
Cytat:Dusza (psyche) to system operacyjny sterujący kodem genetycznym (ciało, soma), czyli program, umożliwiający Tobie operowanie poprzez ciało w tym świecie

Ciałem, o ile nam wiadomo, sterują elektryczne sygnały generowane przez mózg. Mamy na to dowód [...]

Czy twoim zdaniem dusza generuje takie sygnały elektryczne, czy też jest tymi sygnałami, czy też masz jeszcze jakieś inne wyjaśnienie?

Co do dowodu, że mózg istnieje oraz że mózg generuje elektryczne sygnały kierujące resztą ciała, nie ma potrzeby mi takiego dowodu podawać, ponieważ nie kwestionuję tego faktu. Twoje pytanie wynika wg mnie z błędnego przekonania, że - jak wnioskuję z treści Twojego pytania - dusza i "mózg" (OUN) to rzekomo dwa różne byty. Tymczasem aby Ci odpowiedzieć, o co mi chodzi, czyli aby Ci wyjaśnić sens mojej wypowiedzi, muszę tu zaznaczyć, że dla mnie dusza i "mózg" to jest jedno i to samo, tylko postrzegane dwojako, w dwóch różnych aspektach tego samego bytu. Te same byty można postrzegać na różne sposoby, dlatego ludzie często myślą, ze w takim razie są to dwa różne byty równoległe. Innymi słowy mylą różnorodność bytów z różnorodnością możliwych sposobów postrzegania jednego i tego samego, danego bytu. Ja jednak uważam, że dusza i mózg to to samo, czyli mózg to fizyczny aspekt tego samego bytu, dla którego aspekt informatyczny to dusza (system operacyjny).  Są trzy możliwe do uwzględnienia aspekty każdego bytu i na naszym przykładzie tematycznym będą to: aspekt fizyczny (mózg), aspekt informatyczny (system operacyjny), aspekt psychiczny (psychika = dusza). Innymi słowy kiedy piszę: "dusza służy do sterowania kodem genetycznym aby móc funkcjonować w świecie (symulacji)" chodzi mi dokładnie o jedno i to samo, co kiedy Ty myślisz: "mózg służy do sterowania ciałem aby móc żyć w środowisku (przyrodniczym)". Zatem nie powinno być między nami różnicy co do sensu mojej wypowiedzi.


Wiadomości w tym wątku
Czy człowiek ma duszę nieśmiertelną? - przez petros - 2019-11-19, 10:04 AM
RE: Czy człowiek ma duszę nieśmiertelną? - przez Konq - 2019-12-09, 08:13 PM
RE: Czy człowiek ma duszę nieśmiertelną? - przez Robert Grochowiak - 2019-12-09, 11:45 PM
RE: Czy człowiek ma duszę nieśmiertelną? - przez Konq - 2019-12-10, 10:11 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości