Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielkanoc, ale jaja!
#7
A ja akurat wczoraj rozkminiałem, skąd się wzięły te "wszystkie pierdy", więc mogę tu dziś przekleić:

Cytat:Święto królika wywodzi się od bogini wiosny, która w zależności od lokalizacji kultu nazywała się Ostra/Eostre/Eastre (nie Isztar, wbrew temu co głosi krążący po internetach obrazek). Królik już w czasach przedchrześcijańskich był kojarzony z płodnością (no ciekawe dlaczego?) i wiosną, był też świętym zwierzęciem Eastre. W XVI w. pojawia się jako króliczek wielkanocny.
Jajko ma pochodzenie skojarzeniowe i poetyckie - nowe życie, płodność i wiosna, twarda skorupa to grób itd. Tak się po prostu zawsze kojarzyło, nie trzeba było do tego żadnych bóstw.
Baranki wywodzą się z oryginalnej, żydowskiej Paschy (por. Wyjścia 12:3). Śmierć Jezusa jest analogiczna do przebiegu całej Paschy: [...] Myślę, że jest jasne, kto jest tu barankiem paschalnym. Niestety mało kto wie w ogóle, o co z tym całym barankiem chodzi.

Więc królik może mieć jakieś korzenie pogańskie, jajko jest neutralne, a baranek to nawet zbożny.

Ale ja bym w ogóle tego nie rozpatrywał w kategoriach pogańskich naleciałości, bo nikt, kto to praktykuje, nie ma pogańskich naleciałości na myśli - myślą, że robią to dla Boga. Prędzej już bym podciągnął jedzenie święconki pod to:

Cytat:Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny staje się Ciała i Krwi Pańskiej. [1Kor 11:27]

Ale to już w ogóle kosmos, bo związek polega na jakimś odległym skojarzeniu.

Tl;dr: zamiast tępić zająca, lepiej promować Jezusa Wink
Treść powyższego postu odzwierciedla zdanie autora w chwili jego napisania. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany zdania w przyszłości. Jeśli autor powyższego postu gada głupoty, to krzycz na niego.


Wiadomości w tym wątku
Wielkanoc, ale jaja! - przez Gerald - 2016-03-25, 08:39 AM
RE: Wielkanoc, ale jaja! - przez Gerald - 2016-03-25, 09:58 AM
RE: Wielkanoc, ale jaja! - przez gronostaj - 2016-03-25, 03:16 PM
RE: Wielkanoc, ale jaja! - przez Młodszy brat Szefa - 2016-03-25, 05:34 PM
RE: Wielkanoc, ale jaja! - przez Gerald - 2016-03-26, 04:54 AM
RE: Wielkanoc, ale jaja! - przez Gerald - 2016-03-28, 08:25 AM
RE: Wielkanoc, ale jaja! - przez gronostaj - 2016-03-28, 10:40 PM
RE: Wielkanoc, ale jaja! - przez Gerald - 2016-03-28, 10:52 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości