Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przyjście Syna Człowieczego
#2
Fajnie, że poruszyłeś ten temat. Myślałem nad tym kiedyś, ale jakoś nie zajrzałem głębiej w Biblię w poszukiwaniu odpowiedzi.

Są analogiczne fragmenty w Marku i Łukaszu:

Mk 9:1-2 napisał(a):Mówił im także: Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą królestwo Boże przychodzące w mocy.
Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam się przemienił wobec nich.

Łk 9:27-28 napisał(a):Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą królestwo Boże.
W jakieś osiem dni po tych naukach wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić.

(na marginesie: u Łukasza jest "jakieś osiem dni", Mateusz i Marek podają "sześć dni")

Zajrzałem do komentarza Barnesa (tłumaczenie moje):

Cytat:Mateusz i Marek objaśniają to. Znaczenie to ewidentnie "aż ujrzą moje królestwo", tzn. mój kościół, teraz jeszcze mały, słaby i pogardzany - znacznie powiększony, ugruntowany i rozrastający się bardzo szybko i daleko. To wszystko zostało osiągnięte. Wszyscy apostołowie, za wyjątkiem Judasza, dożyli zobaczenia cudów dnia Pięćdziesiątnicy; niektórzy z nich, w szczególności Jak, widzieli rozproszenie narodu Żydowskiego, zniszczenie świątyni, przyjęcie ewangelii w Azji, Rzymie, Grecji i w wielkiej części znanego świata.

Dla mnie nie jest to tak oczywiste, jak dla pana Barnesa Wink Wspominają o tych słowach trzy ewangelie i we wszystkich trzech bezpośrednio po nich pojawia się fragment o przemienieniu. Pogrzebałem więc jeszcze trochę.

W 20 rozdziale Mateusza jest przypowieść o robotnikach na rynku i nie pasuje mi ona za bardzo do kościoła, raczej mówi o zbawieniu. W Mt 25 jest więcej przypowieści o królestwie i też nie pasują. To by działało na niekorzyść objaśnienia Barnesa, który jakby utożsamia królestwo z kościołem.

Z drugiej strony również w Mt 20 jest historia z matką synów Zebedeusza, która prosi, aby jej synowie zasiedli po lewicy i prawicy Jezusa w Jego królestwie. Mówi o nim tak, jakby jeszcze nie nadeszło, chociaż według chronologii Mateusza jest to po przemienieniu.
Tak samo Mt 21:43: "Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce" - znów opis przyszłości.
Dalej: "Lecz powiadam wam: Odtąd nie będę już pił [napoju] z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami, nowy, w królestwie Ojca mojego (Mt 26:29)". Tutaj już sam Jezus stwierdza, że jeszcze nie nadeszło.
Jest jeszcze np. Mk 11:10, Mk 14:25, Mk 15:43, Łk 10:9-11, Łk 11:2, Łk 14:15, Łk 17:20-21, Łk 19:11, Łk 21:31, Łk 22:16-18
To wszystko raczej też oddziela nadejście Syna Człowieczego w swoim królestwie od przemienienia.

Ale są też przeciwne:
"A jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże (Łk 11:20)"
"Aż do Jana [trwało] Prawo i Prorocy; odtąd głosi się Dobrą Nowinę o królestwie Bożym i każdy gwałtem wdziera się do niego. (Łk 16:16)"
"Dlatego i Ja przekazuję wam królestwo, jak Mnie przekazał je mój Ojciec: abyście w królestwie moim jedli i pili przy moim stole oraz zasiadali na tronach, sądząc dwanaście szczepów Izraela. (Łk 22:29-30)"

Kluczem do zagadki może być to, kiedy właściwie ma nastąpić przyjście królestwa niebieskiego. Jest taki fragment, który na pierwszy rzut oka jest już tak odległy od tego pytania, jak to tylko możliwe:

Łk 27:38 napisał(a):Wtedy też ukrzyżowano z Nim dwóch złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej stronie.

W ewangeliach są tylko trzy sytuacje, gdzie pojawia się lewa i prawa strona: wspomniana prośba matki synów Zebedeusza, oddzielenie owiec od kozłów i ukrzyżowanie łotrów. W Mateuszu są wszystkie trzy, w Marku pierwsza i trzecia, w Łukaszu tylko trzecia. Myślę, że pierwsza i trzecia są powiązane.

Mt 20:20-23 napisał(a):Wtedy podeszła do Niego matka synów Zebedeusza ze swoimi synami i oddawszy Mu pokłon, o coś Go prosiła. On ją zapytał: Czego pragniesz? Rzekła Mu: Powiedz, żeby ci dwaj moi synowie zasiedli w Twoim królestwie jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie. Odpowiadając zaś, Jezus rzekł: Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić? Odpowiedzieli Mu: Możemy. On rzekł do nich: Kielich mój wprawdzie pić będziecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej i lewej, ale [dostanie się ono] tym, dla których mój Ojciec je przygotował.

W całym opisie ukrzyżowania pojawia się wiele symboli charakterystycznych dla koronacji. Jest np. korona z cierni, jest płaszcz z purpury. Widziałem gdzieś ładną listę tego wszystkiego, ale niestety nie mogę jej znaleźć teraz Sad W każdym razie skoro jest król, to może jest i królestwo? Wtedy faktycznie apostołowie ujrzeliby nadejście królestwa.

Nie mam wyrobionego jakiegoś wyraźnego pojęcia czym jest królestwo niebieskie, może ktoś coś rozjaśni tę kwestię?
Treść powyższego postu odzwierciedla zdanie autora w chwili jego napisania. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany zdania w przyszłości. Jeśli autor powyższego postu gada głupoty, to krzycz na niego.


Wiadomości w tym wątku
Przyjście Syna Człowieczego - przez Przemeks - 2016-06-24, 10:22 PM
RE: Przyjście Syna Człowieczego - przez gronostaj - 2016-06-26, 04:16 PM
RE: Przyjście Syna Człowieczego - przez Przemeks - 2016-06-26, 07:36 PM
RE: Przyjście Syna Człowieczego - przez gronostaj - 2016-06-26, 08:23 PM
RE: Przyjście Syna Człowieczego - przez piotrz - 2016-06-26, 10:41 PM
RE: Przyjście Syna Człowieczego - przez Przemeks - 2016-06-27, 08:02 PM
RE: Przyjście Syna Człowieczego - przez danielq - 2016-06-28, 11:33 AM
RE: Przyjście Syna Człowieczego - przez piotrz - 2016-06-28, 10:18 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości