Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 8 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eliahu mówi
(2015-10-22, 12:08 PM)Eliahu napisał(a): Tego jest pełno szczególnie w katolicyźmie. Np. ksiądz nosi jarmułkę i unosi ręce w modlitwie. Regulacje dotyczące skromnego stroju zakonnic i księży,.

Chyba nie zupełnie jest tak. Ksiądz nie nosi jarmułki, tylko biret. Ten pochodzi od francuskiego beretu i upowszechnił się głównie dzięki uczelnianym zwyczajom, kiedy księża wykładali na uniwersytetach, bo to nakrycie głowy uczonych.

Nakrycie głowy podobne do jarmułki to piuska i noszą ją tylko wyżsi dostojnicy duchowni. Wzięła się ze sposobu w jaki zakrywano tonsurę, czyli wygoloną część głowy.

Jarmułka pochodzi zaś zapewne z Turcji i jej kształt był wielokrotnie zmieniany. Nadal nie ma ona jakiegoś oficjalnego kształtu, a obecny tradycyjny kształt, zarówno w wersji żydowskiej (kipa), jak i chrześcijańskiej (piuska) upowszechnił się dlatego, że jest wygodny.

Trzecie nakrycie głowy katolickich duchownych to mitra. Ta ma dłuższą historię i wcześniej była formą korony bizantyjskiej arystokracji. Stamtąd trafiła zarówno do duchowieństwa katolickiego, jak i żydowskiego. Mitra była na początku nadawana biskupom tylko jako wyróżnienie. Później jej kształt został zmieniony na nowy, wzorowany na podobnym nakryciu głowy babilońskich kapłanów Dagona, a inspirowany otwartym pyskiem ryby. Starszą formą mitry inspirowana jest korona papieska.

Najlepsze jest to, że duchowieństwo chrześcijańskie podobno nosiło dokładnie takie same stroje jak żydowscy arcykapłani, niestety te stroje owiane są mgłą historii. Wiadomo tylko, że kapłani żydowscy zakrywali głowy przepaskami, ale nie wiadomo jaka była forma tego nakrycia.
(2015-10-18, 01:20 PM)Młodszy brat Szefa napisał(a): @Eliahu
Nie wiem, czy się nie spóźniłem, żeby się załapać z pytaniem do drugiej parszy, więc w razie czego poproszę o odpowiedź tutaj. W ostatnim odcinku wyjaśniałeś, że liczba mnoga w zdaniu "uczyńmy człowieka" odnosi się do Elohim, czyli niekoniecznie do Boga. Czy to oznacza, że w judaizmie człowiek nie jest istotą stworzoną na podobieństwo Boga? Stwierdzenie, że jest na podobieństwo Elohim pojawia się także w drugiej parszy (Rdz 9:6). Jeśli Elohim to nie Bóg, to dlaczego człowieka nie wolno zabijać? Bo ja nie widzę w tym logiki. I z kim w takim razie Noe zawarł przymierze? W Rdz 9:1-17 cały czas mamy Elohim, a nigdy JHWH.

@Eliahu
Jak wrócisz na forum, to pamiętaj o moich pytaniach.
„Szlachet­ny człowiek wy­maga od siebie, pros­tak od innych.”
Kong Qiu znany jako Konfucjusz
A ja reaktywuję super wątek ponieważ Eliahu też się reaktywował na YT, a tak naprawdę przeniósł się na bloga
No i dobrze
Będę tutaj wrzucał filmiki Eliego, bo raz, że ciekawe, a dwa, żeby zmotywować mojego ulubionego Żyda do tzw systematycznej pracyWink
A coWink

Film wprowadzający nową serię z cyklu "Jestem" odpuszczę, każdy sobie znajdzie jak zechce, ale filmik o antysemitach w oczach Eliego musi tutaj się znaleźć, mojem zdaniemWink


Autora o zdanie pytałem
Się nie dookreślił
To podjąłem decyzję za nas dwóchWink
Taki jestem.
A Zaiksu nie zapłacę bo Żyd jestem, a nawet SzkotTongue
https://eliahukugielkopf.wordpress.com/2...na-jakuba/
Eliego okiem apartheid i rasizm w żydowskim autobusie vs. arabska popkultura.

Geraldzie, teraz trzeba wrzucać nie okienko z filmem, tylko link do blog'a!!!

https://eliahukugielkopf.wordpress.com/2...opkultura/
HahahahahhaahWink
Linka już podałeś wcześniej i pod filmikiem na YT też można znaleźć, jak się komuś zechce szukać
Ale OKI
Pod filmikami będę wrzucał bezpośrednią linkęWink

Kto zechce to znajdzie, a jak nie zechce....
Cóż, lenie są wśród nasTongue

Edycja
Aha
Aby Ci podnieść morale i zapał do pracy
Przez 3 dni na Nieprofesjonalnych Twój wątek wykręcił dobrze ponad 2 tysiące wejść
To jakiś niebotyczny rekord, jak na tego forumaWink
Gratulacje,rób swojeWink
No i git! Nawet nie zwróciłem uwagi.
Jeśli ktoś nie lubi Żydów to jest antysemitą, ale skoro Arabowie tak samo jak Żydzi są Semitami to znaczy, że jak ktoś nie lubi Arabów to też jest antysemitą.

Jak nazwać w takim razie Araba, który nie lubi Żydów lub Żyda który nie lubi Arabów?
Józek a sprawdzałeś w słowniku znaczenie słowa antysemita?


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości