Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Kwiatki" św. Pawła
#12
Podpinam się do tematu bo jako Świeżynka na forum wstydzę się założyć od razu nowy temat  Blush

Jak uważacie- w jaki sposób czytać listy św. Pawła?  
Zdaje mi się że Jezus który kierował swoje słowa do żydów (a jego apostołowie byli również żydami) nie miał na myśli znoszenia prawa żydowskiego. Przykładowo wraz z apostołami przeżywał paschę. Zmienił parę praw (rozwody, przysięganie na Boga) ale nie tak dramatycznie jak Paweł i miał ku temu powody.

Skoro Paweł miał w sobie ducha św. i dzięki niemu przemawiał to dlaczego nie uznawać by objawień fatimskich (kult Maryjny) i dzienniczka Faustyny Kowalskiej ? Tam również były wizje. Faustyna widziała Jezusa ("Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie. Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie.").
Te cuda były weryfikowane przez kościół (bardzo krytycznie) i w końcu uznane.
Czym się różni Paweł od Faustyny? Tym że Piotr również miał wizję i przyjął Pawła. Ale kościół również przyjął Faustynę.

Mam trudności z przyjęciem niektórych fragmentów listów pomijając już fakt że czasem wydają mi się lekko chaotyczne (w końcu Paweł je dyktował. Jako faryzeusz pewnie umiał pisać ale może był zamożny więc mógł sobie kogoś podnająć do bycia jego skrybą  Wink  ).

Apostoł pogan pisał np. do Koryntian. Korynt znany był np. z tego że dużo ludzi miało tam stosunki kazirodcze. Dużo złego się tam działo.
Być może Paweł nie chciał od razu obciążać tamtych chrześcijan całą żydowską nauką i prawem?
Poza tym pisał tak żeby go zrozumieli, znał kulturę grecką, filozofię grecką.
Kto uczył chrześcijaństwa Pawła?
A może wcale nie chodziło mu o rezygnację z Prawa? Był inny, lepszy fragment z Pisma ale znalazłam ten " To jednak wyznaję przed tobą: Według drogi, nazywanej przez nich sektą, służę Bogu moich ojców, wierząc we wszystko, co napisane zostało w Prawie i u Proroków."(dzieje 24;14)
Czy nadal jesteśmy takimi dawnymi poganami czy wymaga się od nas więcej? Skoro umiemy czytać i czytamy o prawie w ST to wiemy już jak być powinno?
A może po prostu jesteśmy wolni i wystarczy że wierzymy, postępujemy zgodnie z naszym sumieniem, nie gorszymy bliźnich i możemy robić co chcemy?

Paweł powiedział "Niczym jest zarówno obrzezanie, jak i nieobrzezanie, a ważne jest tylko zachowywanie przykazań Bożych" (1 Kor 7;19).
Których przykazań Bożych? (każdy powie 10 przykazań Mojżeszowych ale skąd my to wiemy? A nakazów szczegółowych już nie?).
Jak ktoś biedny ukradnie pieniądze bo będzie chciał kupić chleb ? Zgorszy innego brata który nie zna jego intencji a zauważy kradzież.
Ej no, naszym zachowaniem gorszymy kanibali i w ogóle to powinniśmy palić zwłoki i wrzucać do Gangesu. Poza tym gorszymy wegetarian bo zabijamy i jemy zwierzęta!
A jeśli nasi rodzice są zatwardziałymi katolikami i my wychodzimy z kościoła katolickiego to ich gorszymy.
Z drugiej strony Jezus mówił o podziałach między rodzinami. 
Zakaz czczenia obrazów jak widzimy powyżej został uchylony (Faustyna Kowalska).
Niby rozumiem Pawła.. ale tak jak z Martinem, czasem się z czymś nie potrafię zgodzić.
Czy wy również macie problemy z Pawłem?

 Tym zaś, którzy nie wstąpili w związki małżeńskie, oraz tym, którzy już owdowieli, mówię: dobrze będzie, jeśli pozostaną jak i ja. 9 Lecz jeśli nie potrafiliby zapanować nad sobą, niech wstępują w związki małżeńskie! Lepiej jest bowiem żyć w małżeństwie, niż płonąć


Czy Bóg ma huśtawki nastroju? Może ma PMS i w ST czegoś mocno zakazuje żeby w NT na to już zezwolić bo nie jesteśmy żydami?
I głupi żydzi starają się przestrzegać prawa, ale oni są głupi (mam nadzieję że każdy widzi sarkazm).
"Obrzezanie posiada wprawdzie wartość, jeżeli zachowujesz Prawo. Jeżeli jednak przekraczasz Prawo będąc obrzezanym, stajesz się takim, jak nieobrzezany. 26 Jeżeli zaś nieobrzezany zachowuje przepisy Prawa, to czyż jego brak obrzezania nie będzie mu oceniony na równi z obrzezaniem?"
Jest w tym mądrość, jednak czy obrzezanie nie jest również działaniem zgodnie z prawem? Poddaniem się woli Bożej..

Tak naprawdę to trudno wybrać cytaty, Listy trzeba przeczytać i samemu się do nich ustosunkować.

Proszę, nie krzyczcie po mnie ale spokojnie wytłumaczcie, jestem dziewczyną i jak będziecie krzyczeć to się zamknę w sobie lub rozemocjonuję i nic z tego nie będzie Tongue


Wiadomości w tym wątku
"Kwiatki" św. Pawła - przez Eliahu - 2015-07-02, 02:33 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez andrzej - 2015-07-02, 03:12 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Eliahu - 2015-07-02, 03:40 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez fresh - 2015-07-04, 08:09 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Powała - 2015-07-08, 09:59 AM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Robert Grochowiak - 2020-04-19, 10:23 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Martin - 2015-07-04, 11:06 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Eliahu - 2015-07-12, 12:41 AM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez mateo - 2015-07-12, 11:07 AM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Eliahu - 2015-07-12, 09:32 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Wilkowsky - 2015-07-20, 08:23 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Eliahu - 2015-07-22, 10:17 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Luke8l - 2020-10-08, 05:27 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez akte1991 - 2015-07-26, 07:54 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Eliahu - 2015-07-26, 08:02 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez akte1991 - 2015-07-26, 08:32 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Eliahu - 2015-07-26, 08:40 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez akte1991 - 2015-07-26, 09:23 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Wilkowsky - 2015-07-30, 01:01 AM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Powała - 2015-07-30, 08:27 AM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Eliahu - 2020-10-08, 06:17 PM
RE: "Kwiatki" św. Pawła - przez Luke8l - 2020-10-28, 01:38 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości