Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 8 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Eliahu mówi
#11
Ja mam pytanie jak wygląda żydowski ślub!
#12
@Eliahu
Napisałem już ten komentarz na YouTube, ale tu go też umieszczę

"Cześć Eliahu


Nie znałem cię z odwyku, bo nie przeglądałem jeszcze odwykowego forum.
Ale jedno chciałbym ci powiedzieć na podstawie tego wideo: bardzo fajny z ciebie człowiek i z chęcią posłucham twojego punktu widzenia.

Pozdrawiam"
#13
Z tym stosowaniem prawa wśród chrześcijan to chyba nad-interpretujesz, przecież chrześcijanin naśladuje Jezusa a Jezus:
po 1 łamał nawet prawo boskie, kiedy jego uczniowie łuskali kłosy w szabat
po 2 przeciwstawił się prawom i obyczajom ludzkim, dlatego najpierw chcieli go ukamienować a potem go ukrzyżowali .

W NT jest też fragment w którym Paweł albo ktoś inny mówi żeby spory między sobą rozstrzygać w duchu miłości a nie poddawać się niezbyt dobrym sądom ludzkim. Jak to znajdę to podrzucę konkretne współrzędne.

Co do narodowości, to osobiście nie ma dla mnie żadnego znaczenia, nawet wolałbym mieć żelazną kurtynę na granicy z Ukrainą wzamian za wyzbycie się swojej tożsamości narodowej, niż mieć wigilię, pić wódę i narzekać ale mówić po polsku.

W ST jest przedstawiona Rachab - zdrajczyni ojczyzny, Bóg jej nie ukarał ale ją nagrodził za posłuszeństwo wobec niego. Mój Bóg mówi żeby traktować innych z miłością, tak jak bym sam chciał być traktowany, mówi że każdy jest moim bratem, dlatego uważam że tożsamość narodowa na dłuższą metę nie jest do pogodzenia z chrześcijaństwem.
#14
@Hunter2321

Cytat:Z tym stosowaniem prawa wśród chrześcijan to chyba nad-interpretujesz, przecież chrześcijanin naśladuje Jezusa a Jezus:
po 1 łamał nawet prawo boskie, kiedy jego uczniowie łuskali kłosy w szabat
po 2 przeciwstawił się prawom i obyczajom ludzkim, dlatego najpierw chcieli go ukamienować a potem go ukrzyżowali .

Chrześcijane twierdzą, że prawo boskie to tylko spisany pięcioksiąg a w nim nie ma nic o zakazie łuskania kłosów. To raz.
Zakaz łuskania pochodzi z Talmudu. Ale także z Talmudu pochodzą wyjątki od tej regóły i np. złamanie zasad szabatu aby nakarmić głodnego jest nie tylko dozwolone ale i nakazane.
Jezus w tym miejscu zdaje się wierzyć w autorytet prawa rabinicznego, gdyż daje faryzeuszą odpowiedź jakby wprost z Miszny. Skoro prawa ustnego nie ma to czemu Jezus nie powiedział czwgoś w stylu: "Tora nie zabrania łuskania, wy paskudni faryzeusze!" ?
Ciekawe nie?

Smutne jest to, że chrześcijane widzą judaizm przez pryzmat takich historii i budują sobie obraz Żydów jako złych bezdusznych legalistów.
Podobne z historią tym, że rzekomo rabini mają coś przeciwko leczeniu ludzi w szabat.
To są wszystko zmyślone fałszywe zarzuty i całkowicie fałszywy zdemonizowany obraz judaizmu i Żydów który większość chrześcijan niestety uważa za prawdziwy. Do tego często z ust chrześcijan słyszy sie, że Jezus chciał tę bezduszność zlikwidować, a faryzeusze chcieli ją zatrzymać i dlatego go nienawidzili.

A co do prawa to mi chodziło tylko o to, że kiedy chrześcijanina ktoś okradnie to zgłasza on to na policję nie przejmując się tym, że to co zrobi policja i sąd ze złodziejem nie ma nic wspólnego z prawem bożym za to wszystko z prawem ludzkim.

Cytat:W NT jest też fragment w którym Paweł albo ktoś inny mówi żeby spory między sobą rozstrzygać w duchu miłości a nie poddawać się niezbyt dobrym sądom ludzkim. Jak to znajdę to podrzucę konkretne współrzędne.

W każdej kulturze od chin po kalifornię jest oczywiste, że miłość jest dobra i lepiej jest się nie bić tylko dogadać. Paweł tego nie wynalazł. Natomiast realne rzycie wygląda tak, że czasem się nie da dogadać i warto to dostrzec.
Jezus mon stop mówił o prawie żydowskim pozytywnie atakując jedynie niektóre późne tradycję rabinów (jak mycie rąk)
Paweł z kolei zwalczał prawo żydowskie i wypowiadał się o nim w najgorszym tonie, jednocześnie wychwalał prawo Rzymskie jako sprawiedliwe itd i karze słuchać się władz rzymskich wyzywając władze żydowskie od najgorszych.
Dzisiaj kiedy miłość zawiedzie to chrześcijanin rozwiązuje sprawę wg. prawa ludzkiego, a Żyd wg boskiego.
Nawet jeśli nasze nie jest w 100% boskie i rabini coś dodali, to i tak prawo rzymskie jest boskie w 0%.
A największy paradoks to jest to, że nam chrześcijanie zarzucają podąrzanie za ludzkim prawem.....

A co do Rahab, to pomyśl co to była za ojczyzna w której wymaga się od ciebie mordowania własnych dzieci by nie obrazić bogów.
Zdradzić w czasie wojny AKowców i przekazać dane na ich temat do gestapo, to nie to samo co zdradzić hitlerowców i przekazać plany whermahtu aliantom. (dziś sami niemcy uważają takich za bohaterów a przecie to zdrajcy) Uciec z Korei Pn do południowej, to nie to samo co w drugą stronę.

@McMaciek

A to zależy ile Żyd ma pieniędzy. Smile
Ślub minimum, to wyjątkowo prosta procedura.
Mężczyzna wypełnia dokument (tzw. "k'suwa", coć w Polsce uparcie piszą "ketuba") który zawiera zobowiązania wobec żony. Zobowiązania takie jak utrzymanie, współrzycie, odszkodowanie które ona dostaje w razie rozwodu i to, że nie poślubi innej bez jej zgody.
Dokument musi dać pannie młodej przy świadkach, zapłacić jej umuwioną sumę pieniędzy i udać się z nią do zamkniętego pokoju.
Następnie świadkowie idą do sądu i zeznają, że całe zajście widzieli, choć ślub jest już ważny i bez tego

Co ciekawe wystarczy para młoda plus trzech świadków i nie potrzeba nawet rabina..
#15
Eliahu - nie wiem dlaczego odnosisz sie do ogolnego wyobrazenia Chrescijan o Zydach w kwestiach NT - jakie ma to w istocie znaczenie co jedna malo sprecyzowna grupa milinow ludzi sadzi o innej wilomilionowej nacji ? Judaizm zapewne jak kazda inna religia stwarza grupe fanatykow religijnych ktorzy obsesyjnie studiuja prawo, pismo, slowa, przecinki i literki - a nastepnie studiuja przeklady i porownuja kto wierzy w niedokladny, natchniony lub zaklamany przeklad itd .... tak jest latwiej niz jak mowisz sprobowac zyc wedlug milosci blizniego i ubostwa ducha ( co jak wspomniales jest az banalnie powszechne w poradnikach zycia od Chin po Kalifornie). Nieszczesni Zydzi z I wieku naszej Ery tylko tym sie roznia od reszty ze zatlukli najlepszego sposrod siebie, przybili do deski zeby wyzional ducha - okazalo sie jednak ze to Ten na ktorego tyle lat czekali . Zabili swojego Mesjasza , najlepszego Zyda jaki sie kiedykolowek narodzil. Zeby swojej ludzkiej naturze dac zadosc wielu nadal rozpaczliwie wierzy ze to niemozliwe zeby sie tak pomylili i nadal na Niego czekaja.
Fanatyczni Zydzi w niczym sie nie roznia od fanatycznych Katalikow, Babptystow, Islamistow, Hindusitow i Ateistow - kazda z tych grup na sumieniu morderstwo najlepszych sposrod nas ktorzy --- wskazujac dlonia na Prawde zostali uciszeni za podnoszenie palca w dzien swiety .

Uslyszalem to gdzies >> Swiat nie potrzebuje wiecej Chrzescijan ale Chrystusow, nie potrzebuje wiecej Buddystow ale Buddow ...

A co do pytan do Ciebie : 1. Jak wspolczesny Judaizm postrzega kwestie zycia po smierci ? i czy sie zmieniala ?
2. Jesli chcialbym do ostatniego zacytowanego zdania wlaczyc Judaizm to jak powinienno brzmiec ? swiat nie potrzebuje wiecej Zydow ale .... ?

Czesc !
#16
@Hretic

Hej!

Odnoszę się do ogólnego wyobrażenia, bo tródno się odnosić do pojedynczych ludzi, nie. A do "NT" się odnoszę bo to ta książka kształtuje opinie na nasz temat po dziś dzień.
Dlaczego Samarytanin jest dziś w Europie symbolem miłości a faryzeusz symbolem obłudy? Czy europejczycy takie mają doświadczenia po spotkaniach z faryzeuszami i Samarytanami, czy może raczej Europejska kultura absolutyzuje pojedyncze zdarzenia z "Nt"?

Co do hasła "miłość bliźniego" to właśnie myślę, że ono jest banalne i wszystko zależy od tego jak je rozumiesz. Obok ogólnej chęci robienia dobrze trzeba jeszcze umieć dobro od zła odróżnić. Większość ludzi jest "dobrymi ludźmi" do momentu aż nie znajdą się w ekstremalnej sytuacji w której nie ma czasu się nad tym zastanawiać.
Komuś kto się tym nie przejmuje może i rzeczywiście łatwiej żyć, ale ja nie wyznaje poglądu, że im łatwiej tym lepiej. Lubię się wysilać. To zdrowe.

Aha, i my wcale nie porównujemy tłumaczeń. To tylko ja się tym zająłem gdy sprawdzałem proroctwa z "Nt". Oczywiście można spróbować sprawę bagatelizować, ale dla mnie to jest udeżające.
Pomyśl, co się działo w umyśle tłumacza? Dlaczego słowo "ka'ari" zawsze tłumaczył prawidłowo, czyli -"jak lew", a w jednym miejscy nagle jako "przebili (moje ręce i nogi)"? To napewno zwykła pomyłka, nie? Dlaczego zmieniał czas z przeszłego na przyszły by uzyskać proroctwo?
Sam sobie odpowiedz czy to jest natchnione czy zakłamane.

A co do tego, że Jezusa przybiliśmy do deski i że był najlepszym Żydem jaki żył, to mogę powiedzieć tylko, że się nie zgadzam z tym poglądem.
Z ciekawości ilu znasz wielkich Żydów z I w. oprócz bohaterów "Nt". A z II w.? A z III, IV, V, X, XVI.
Skąd wiesz, że najlepszy?
Jakbyś uwierzył i dodał do Biblii książkę Jaakowa Franka to byś wierzył, że on najlepszy?

Każde odstępstwo od judaizmu zawsze było motywowane politycznie i polegało na odrzuceniu judaizmu, prawa danego przez Boga na Synaju na rzecz ludzkich praw narzucanych przez okupanta, władcę danego kraju.
Frankiści na rzecz Polaków-Katolików, Sabatianie na rzecz tureckiego kalifa, Saduceusze na rzezc Greków, reforma na rzecz Niemców.
Św. Paweł i chrześcijaństwo na rzecz Rzymu. A i przed chrześcijaństwem byli samarytanie sprzymierzeni z Grecją, Idumejczycy też. Nic nowego pod słońcem.

Świat potrzebuje nie więcej Żydów tylko mniej pustych haseł. I więcej konkretów.

A na pytania odpowiem w tzw. swoim czasie, bo wszystkiego naraz nie nagram.

hej!
#17
Eliahu , do glowy by mi nie przyszlo zeby wiazac Ciebie (lub kogokolwiek innego) z wydarzeniami z przed 2000 lat. przepraszam jesli tak to odebrales i w odpowiedzi pisales `MY` ...Jezusa przybiliśmy do deski ...
to byc moze moj indywidualny poglad ale ja nie dostrzegam zadnej ciaglosci pomiedzy pokoleniami i nie uwazam ze odpowiadamy za winy i sukcesy naszych przodkow, poprzednich lokatorow, wspolmieszkancow i wspolwyznawcow .
Dla mnie Jezus jest pelnym Czlowiekiem - jest tym do czego jestesmy powolani- do przekroczenia siebie. dla wielu Jezus jest tym czym swiatlo dla fizyka ( nierozwiazywalny dylemat dwoistosci, punkt odniesienia czasu i predkosci , koniec i poczatek ) ECCE HOMO.
a co banalnosci milosci blizniego - zgadzam sie z Toba ze brzmi to tak niepowaznie az niezrecznie . swoja droga, ciekawe ze nienawisc blizniego natychmiast brzmi powaznie konkretnie i przerazajaco i nikt o zdrowych zmyslach nie powie ze to banalny klopot.

Dzieki za odpowiedz ! Hej
#18
Nie ma za co przepraszać, bo napisałeś wyraźnie "żydzi z I wieku".
Ja wiem, że raczej nikt nie uważa nas za odpowiedzialnych personalnie za zabicie Jezusa, mi chodzi o co innego. Kiedy chrześcijanin usłyszy co Żyd myśli o Jezusie może łatwo pomyśleć sobie: "gdyby on żył w I wieku to napewno też by krzyczał - krew jego na dzieci nasze" itd.

Wiesz co, ale z tą nienawiścią bliźniego to dałeś trochę do myślenia. Fakt - o to, czym jest nienawiść ludzie się jakoś nie kłucą...

Ale Ecce Homo, to z aczy "to jest człowiek" co nie? Jezus to tylko człowiek tak jak mówił Piłat. Jeśli tak, to ty naprawdę jesteś Heretic.
#19
Nie zdążyło się przed Szabatem puścić na YT, ale już jest.

#20
(2015-07-19, 09:20 AM)Eliahu napisał(a): Nie zdążyło się przed Szabatem puścić na YT, ale już jest.

Cześć,

Wydaje mi się, że wszystko o czym mówisz poruszałeś już na 'starym forum', ale to dobrze, że nagrywasz "od początku".
Wytrwałości życzę!


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości