Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 2.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego chrześcijanie Biblię nazywają Słowem Bożym?
#41
sarkazm
#42
Star 
Młodszy bracie Szefa - problem polega na tym, że często ludzie poglądy, pewnie też i ja - dziedziczą. Twoje pytanie celuje w zasadność także mojej wiary. Pewnie wiele osób odpowiedziałoby na Twoje pytanie "tak" lub "nie". Ale wydaje mi się, że tutaj nie o to chodzi. Chodzi o to, że Twoje pytanie dotyka też problemu tłumaczeń.
Czy każdy tłumacz, który przekłada z języków oryginalnych jest natchniony? Czy sobór, który "zaklepał" kanon NT był natchniony?
Twierdzę, że Biblia jest natchniona, ale mówię to nie bez strachu. Może wyczuwam, że podstawy mojej wiary są zbyt słabe, abym mógł wygłaszać takie osądy. Może narażam się na śmieszność. A może po prostu nie wiem, jakim pytaniem mnie potem zaskoczysz.
Dla mnie osobiście łatwiej jest przyjąć, że Bóg dał ludziom Pismo, niż że Boga nie ma, lub że nie interesuje się ludzkością.
Ale może to cecha indywidualna? Mam na myśli skłonność do przyjmowania czegoś na wiarę, lub do... naiwności?
A może po prostu powinniśmy nie zakładać danego kanonu jako zaklepane przez naszych przodków Słowo Boże, tylko wszystko, werset po wersecie przeanalizować, tak jak to niektórzy robią? Ja wiem, że to pracochłonne, ale ile może dać radości...  Dodgy
Hehe.  Wink
#43
Może precyzyjniejszym byłoby stwierdzenie, że Biblia zawiera słowo Boga, albo wypowiedzi Boga, ale nie ma co się czepiać bo nazywanie Słowem Bożym Biblii jest skrótem myślowym, który zawiera w sobie trafne - moje osobiste zdanie Smile - przekonanie, że Bóg celowo zadbał o to by znalazło się tam to co uznał że miało być.
Nie wszystko jest przedstawione "wprost" Są tam rzeczy mające pokazać nasze podejście do niektórych spraw.
"Bo słowo Boże jest żywe i oddziałuje z mocą, i jest ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, i przenika aż do rozdzielenia duszy i ducha, a także stawów i ich szpiku, i jest zdolne rozeznać myśli i zamiary serca" Hebr 4:12
@Krecik
Cytaty: "Nie ma Boga" z Ps 53:1; 14:1 albo 10:4 wyrwane z kontekstu mogłyby świadczyć o czymś przeciwnym reszcie Biblii. Z kontekstu wynika jednak kto to powiedział i całościowo dobrze oddaje to co myśli o tym Bóg.
Do 20 rozdziału Hioba należy podejść chyba podobnie. Trzeba poszukać trochę dalej, ale w 42:7-9 Bóg pokazał, że wypowiedzi te nie cieszyły się Jego uznaniem i jak do tego podszedł. Czytanie Biblii nie powinno zwalniać, lecz skłaniać do myślenia.
Nie ma w Biblii definicji - z dokładną listą ksiąg - że powinna się nazywać Słowem Bożym. W nieprzypadkowy sposób jednak zawiera spójne informacje skąd się tu wzięliśmy i po co. Wierzę, że są to precyzyjnie dobrane informacje od Boga.
#44
(2016-11-22, 06:32 PM)Młodszy brat Szefa napisał(a): Sformułuję więc moje pytanie jeszcze raz, w nieco inny sposób. Skąd wiesz, że w Bożym rozumieniu "Słowo Boże" oznacza "Pismo Święte"? Może to tylko ludzka tradycja (podobna do znaku krzyża podczas modlitwy u katolików i prawosławnych)?
Jeśli znasz jakieś wersety stwierdzające, że "Słowo Boże" to "Pismo Święte ST i NT", to nam podaj.





Oczywiście że w Księdze potocznie zwanej Biblią jest wskazówka o jaką pytasz, oto ona :

 My jesteśmy z Boga; kto zna Boga, słucha nas, kto nie jest z Boga, nie słucha nas. Po tym poznajemy ducha prawdy i ducha fałszu.
[ 1 J 4;6].
Wiadome jest że Kościół Jezusa Chrystusa, czyli Boga, budowany jest na Nim samym, Jego apostołach i prorokach. Określenie „my” w powyższym tekście dotyczy właśnie apostołów. Tak więc ten wers informuje że słuchanie apostołów jest równoznaczne ze słuchaniem Boga, Jego woli. Inną wskazówką dotyczącą tego że Biblia jest Słowem Bożym, jest ten poniższy fragment :


Co było od początku, co słyszeliśmy, co oczami naszymi widzieliśmy, na co patrzyliśmy i czego ręce nasze dotykały, o Słowie żywota -  a żywot objawiony został, i widzieliśmy, i świadczymy, i zwiastujemy wam ów żywot wieczny, który był u Ojca, a nam objawiony został -  co widzieliśmy i słyszeliśmy, to i wam zwiastujemy, abyście i wy społeczność z nami mieli. A społeczność nasza jest społecznością z Ojcem i z Synem jego, Jezusem Chrystusem. „
[1 J 1;1-3].


Czy to przemawia do Ciebie, czy rozumiesz ?

Słowem Bożym jest wszystko co jest w Biblii, tak więc i ten rozdział z księgi Hioba !
#45
Cytat:„ My jesteśmy z Boga; kto zna Boga, słucha nas, kto nie jest z Boga, nie słucha nas. Po tym poznajemy ducha prawdy i ducha fałszu. „
Wygodne podejście. Wink
#46
Eli,
Czy cały Tanach można nazwać (lub nazywa się)"Słowem Bożym", skoro Tora jest podyktowana przez Boga co do każdej litery, a dwie pozostałe są kanonizowane przez Sanhedryn?
#47
@pitupitu
Ja nie widzę w tym problemu, choćby i ze względy na to, że jeśli ktoś szanuje Torę to powinien przestrzegać jej przykazań a jednym z nich jest słuchać się Sanhedrynu.
#48
(2016-11-23, 09:03 PM)Eliahu napisał(a):
Cytat:„ My jesteśmy z Boga; kto zna Boga, słucha nas, kto nie jest z Boga, nie słucha nas. Po tym poznajemy ducha prawdy i ducha fałszu. „
Wygodne podejście. Wink

Nie ja to wymyśliłem, ani żaden człowiek. To co przekazuje Stwórca wszechrzeczy za pomocą Swoich apostołów, jest wiążące całą ludzkość. Nie ma nic innego na czym człowiek mógłby oprzeć się. Jeśli jest jeszcze coś, jakiś aksjomat, to proszę wymień i uzasadnij ?
#49
(2016-11-24, 09:43 AM)krecik napisał(a):
(2016-11-23, 09:03 PM)Eliahu napisał(a):
Cytat:„ My jesteśmy z Boga; kto zna Boga, słucha nas, kto nie jest z Boga, nie słucha nas. Po tym poznajemy ducha prawdy i ducha fałszu. „
Wygodne podejście. Wink

Nie ja to wymyśliłem, ani żaden człowiek. To co przekazuje Stwórca wszechrzeczy za pomocą Swoich apostołów, jest wiążące całą ludzkość. Nie ma nic innego na czym człowiek mógłby oprzeć się. Jeśli jest jeszcze coś, jakiś aksjomat, to proszę wymień i uzasadnij ?

No są jeszcze słowa Boga przekazane przez Mahometa. Prawie takie same: "albo słuchasz słów Boga przekazanych przeze mnie, albo ka-boom".
Do tego Mahomet to Prorok a nie jakiś tam apostoł.
#50
(2016-11-24, 10:17 AM)Powała napisał(a): No są jeszcze słowa Boga przekazane przez Mahometa. Prawie takie same: "albo słuchasz słów Boga przekazanych przeze mnie, albo ka-boom".
Do tego Mahomet to Prorok a nie jakiś tam apostoł.

Masz wolną wolę i dokonujesz wyboru, możesz więc słuchać śmiertelnika. Ja zaś zdecydowanie wolę słuchać tego który jako jedyny z ludzi Zmartwychwstał i wstąpił do nieba, bo tylko w Jego imieniu jest zbawienie człowieka. No i rzecz jasna Jego apostołów !


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości