Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 2.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego chrześcijanie Biblię nazywają Słowem Bożym?
#62
(2016-11-24, 10:15 PM)Norbi napisał(a): "Rok urodzenia Saula oraz rok jego wstąpienia na tron nie są pewne. 1 Sm 13,1 stwierdza: „Saul miał... lat, gdy został królem, a dwa lata panował nad Izraelem" (BT). Od dawna krytycy biblijni uważają, iż ten werset jest skażony przez starożytnych kopistów. Nie dość, że brakuje informacji o wieku Saula w chwili intronizacji, to jeszcze liczba dwa lata, jako określenie długości panowania, jest z całą pewnością wybrakowana. Nigdzie też Biblia nie podaje wieku Saula w momencie śmierci. Gdyby taka informacja była zawarta w tekście biblijnym, to wtedy znając rok śmierci tego króla, to znaczy 1010 p.n.e., można by było ustalić rok jego urodzenia.

Brak bezpośrednich wskazówek w Starym Testamencie rekompensują Dz 13,21: „Później poprosili o króla, i dał im Bóg na lat czterdzieści Saula, syna Kisza z pokolenia Beniamina” (BT). Informacja ta padła z ust apostoła Pawła, w którego czasach najwidoczniej fragment 1Sm 13,1 był jeszcze zachowany w wersji pierwotnej. Przypuszcza się jednak, iż Paweł zaokrąglił liczbę lat panowania Saula i że w rzeczywistości wspomniany fragment 1Sm zawierał liczbę 32. Na tej podstawie część badaczy przyjmuje, że pierwszym rokiem panowania Saula był rok 1042 p.n.e.. Jednak inni twierdzą, że Saul panował krócej i wyznaczają początek jego panowania na rok 1032 p.n.e., 1022 p.n.e. lub 1012 p.n.e. Jeśli chodzi o rok urodzenia, to wielu biblistów uważa, że Saul miał w momencie intronizacji ok. 30 lat. Gdyby przyjąć to założenie, to prawdopodobną datą jego urodzenia byłby rok ok. 1072 p.n.e."

~Wikipedia

Sprawdziłem ten werset z Samuela w kilku tłumaczeniach i tylko w biblii warszawskiej znalazłem 22 lata.

 Nie poddaję w wątpliwość Twojego wywodu, jednak ja rozumiem iż gdy apostoł pisze o 40 latach panowania, to ma na uwadze rządy Saula PLUS Dawida !

(2016-11-24, 11:14 PM)Młodszy brat Szefa napisał(a):
(2016-11-24, 07:59 PM)krecik napisał(a): Przyjacielu proszę Cię zanim poczynisz zarzut to zobacz nieco więcej i pomyśl...chodzi w ogóle o króla człowieka. Bo Królem Izraelitów był Bóg :

(21) Potem zażądali króla i Bóg dał im Saula, syna Kisza, męża z pokolenia Beniamina, który panował czterdzieści lat; (22) a gdy go odrzucił, powołał im na króla Dawida i wystawił mu świadectwo w słowach: Znalazłem Dawida, syna Jessego, męża według serca mego, który wykona całkowicie wolę moją. (23) Z jego to potomstwa zgodnie z obietnicą wywiódł Bóg Izraelowi Zbawiciela, Jezusa

Przyjacielu, przeczytałem Twą odpowiedź z wielką uwagą i przyznam, że nadal nie wiem, jak ten fragment sprawia, że 22 (czy jakakolwiek inna liczba kończąca się na 2) jest równa 40... Proszę, wyjaśnij mi tak, abym mógł zrozumieć.
Przecież ta kwestia wynika wprost z tekstu (podkreślenie) !


Wiadomości w tym wątku
RE: Dlaczego chrześcijanie Biblię nazywają Słowem Bożym? - przez krecik - 2016-11-25, 11:56 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości