Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego nie obchodzimy "Świąt Bożego Narodzenia"?
#56
(2016-12-30, 02:45 PM)mateusz napisał(a):
Konq napisał(a):Ale wplatanie pogańskich rytuałów do...oddawania czci Bogu?

Mówimy o ubieraniu choinki. Niech będzie, że 1500 lat temu w innym kraju podobny zwyczaj miał jakieś religijne znaczenie dla ówczesnych pogan. Ale dzisiaj jesteśmy w innym kraju, tamtych ludzi i tamtej religii już nie ma, a drzewko wygląda inaczej i ma inne znaczenie. Akurat w tym wypadku nawet nie religijne, tylko kulturowe.

Konq nie napisał Smile


(2016-12-30, 04:43 PM)Młodszy brat Szefa napisał(a): Ja tylko pozwolę sobie zauważyć, że Abraham był Chaldejczykiem.

Co to zmienia w kontekście naszej dyskusji?

(2016-12-30, 05:05 PM)danielq napisał(a): @Konq
"Chyba, że w inny sposób udowodnisz, że Żydzi oddawali im cześć wcześniej."
A oddawali? Po co miałbym to udowadniać?

Sprawa jest prosta: oznacza to, że jest to motyw religijny zaczerpnięty z innych wierzeń, tak samo jak choinka, czy data narodzin boga. Oddawanie czci pogańskim symbolom.

(2016-12-30, 05:05 PM)danielq napisał(a): "zawsze towarzyszy im obłuda i obżarstwo"

To jest generalizowanie! Jakiej obłudy, czy obżarstwa doszukujesz się w recitalu z okazji urodzin F.Chopina?

(2016-12-30, 05:05 PM)danielq napisał(a): W cytacie który wkleiłeś zapomniałeś (?) pogrubić "odczuwał głęboki niepokój" ale mimo wszystko trudno tu zobaczyć człowieka który "nie chciał"
Nie wiem co chciał. Targało nim - zgoda, ale by tak od razu "nie chciał"?

Przypomniał mi się tu stary dowcip o Stalinie: "... A mógł zabić!" Miej więcej w tym kierunku zmierza twoja argumentacja.

(2016-12-30, 05:05 PM)danielq napisał(a): Nie mogę znaleźć fragmentu w którym Herod po egzekucji mówi że zrobił to wbrew sobie. Możesz mi podpowiedzieć? Jesteś pewien że o Heroda chodzi?
Ciekawe czy Herod umył też ręce...

Cytat:A król bardzo się zasmucił, ale przez wzgląd na przysięgę i biesiadników nie chciał jej odmówić.

Myślę że to wymowny fragment.

(2016-12-30, 05:05 PM)danielq napisał(a): Znowu o zakazie piszesz. Napisałem gdzieś, że jest jakiś formalny "zakaz wyprawiania urodzin" dany Żydom? Jeśli taki by był dany Żydom w Prawie będącym częścią Przymierza zniesionego przez Jezusa to powinien - bądźmy konsekwentni - nie obowiązywać chrześcijan.

Może niech @Eliahu lepiej się wypowie, ale nie słyszałem, żeby Żydzi mieli jakieś zakazy pod tym względem. Choć z tego co się orientuję to nie ma zakazu świętowania świeckich obyczajów, zwłaszcza jeśli są zgodne z tradycją Kidusz Hacham.

No i z dalszej twojej wypowiedzi jednak wynika, że imieniny to nic złego w Nowym Przymierzu?


Wiadomości w tym wątku
RE: Dlaczego nie obchodzimy "Świąt Bożego Narodzenia"? - przez Konq - 2016-12-30, 05:40 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości