Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jeść czy nie jeść ?
#1
Dzis 24 grudnia. Obowiazuje scisly post ( nie wolno jesc ) az do wieczora czyli wigili. Ten post ustanowil Bóg czy człowiek ????
#2
Jeśli chodzi o KK:
"Według obowiązujących przepisów kościelnych w wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jednakże biskupi polscy zachęcają do niego ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w naszym kraju.

Złagodzenie przepisów postnych nastąpiło z chwilą wprowadzenia w 1983 roku nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zmiany te potwierdził II Synod Plenarny w Polsce, dokładną zaś ich wykładnię przedstawili polscy biskupi w 2003 r. w specjalnym liście pasterskim nt. przykazań kościelnych. Hierarchowie przypominają w nim, że „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Oznacza to, że jeśli ktoś nie zachowa postu w Wigilię, to nie ma grzechu.

Jednak „zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Przypominamy też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia” - napisali w liście biskupi."

Z tego wynika, że nawet KK nie nakazuje tak ścisłego postu o jakim mówisz, tutaj więcej na ten temat

Tak na marginesie zapraszam do zaglądnięcia do wątku o świętach BN, tam można dowiedzieć się, że nie tylko post, o jaki pytasz, ale w ogóle święta BN to wymysł ludzi, nie mający żadnego poparcia w Piśmie Świętym więc odpowiadając na Twoje pytanie:
Jeść na zdrowieWink
#3
Post nigdy nie był nakazywany przez Boga do powtarzania go jako rytuał. Wręcz przeciwnie Jezus gardził takimi religijnymi praktykami faryzeuszy.

Post to osobista postawa przed Bogiem. Post jest wtedy potrzebny, gdy cchemy więcej skupić się na Bogu. A u każdego ten czas jest inny.
Moje Gry Planszowe dla dzieci. Czasopismo dla dzieci.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości