Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dzień .....mam pytanie?
#1
ad 1) czy seks przy użyciu prezerwatyw jest grzechem? jest złe, czy i nie powinno się tego robić ?
ad 2)co oznaczają słowa" bierzcie i jedzcie, oto ciało moje ... oto krew moja"?
ad 3)jak wytłumaczyć komuś że nie musze chodzić do spowiedzi i komunii w k.katol. ?
PS. Prosze o odp,to ważne , thx
#2
A jak Ci powiem, że jest/nie jest grzechem to uznasz moją odpowiedź za wiążącą?
Co Ty tak późno robisz na kompie? Big Grin
#3
1) nie jest grzechem, dzieci są darem który możesz przyjąć ale nie musisz.
2) nie oznacza to kanibalizmu, Jezus w ten sposób przekazuje że musimy się żywić jego słowem, czynami, historią, obietnicami. Porównuje siebie do pokarmu bo bez niego nie można żyć tak i bez Jezusa żyć się nie da, chodzi tu o pełnię życia a na pewno nie pożyjesz sobie po śmierci(szczęśliwy).
3)próbowałem, z moich obiekcji wynika, że się nie da ale warto próbować może u Ciebie będzie inaczej.
#4
Raven, a po co tłumaczyć, że nie musisz chodzić do spowiedzi itp.?
Powiem Ci żartobliwie, że tłumaczy się zazwyczaj winny.  Smile
#5
(2017-01-08, 03:18 AM)raven napisał(a): ad 2)co oznaczają słowa" bierzcie i jedzcie, oto ciało moje ... oto krew moja"?

Interpretację w tym wypadku każdy ma swoją. Katolicy inną, protestanci tradycyjni inną, protestanci ewangeliczni inną (a nawet kilka różnych innych). Nie ma co do tego zgody w chrześcijaństwie i być może nigdy nie było.

Wszyscy raczej uważają, że jest to ustanowienie jakiegoś ważnego dla chrześcijan zwyczaju, którego należy przestrzegać i który należy powtarzać. Ale co on dokładnie oznacza i czy jest symboliczny - o to są zawsze długie dyskusje :-)

Nie zadręczaj się tym zbytnio, nie warto.
#6
ale to co , masturbacja też nie jest grzechem, ani czynem złym?
#7
Jeden rabin powie tak, drugi powie nie.

Tak jak ze wszystkim, na pewno nie warto się od tego uzależnić. Większość chrześcijan i kościołów uważa, że jest grzechem. Biblia na ten temat dziwnie milczy, natomiast potępia pożądliwość. A z drugiej strony można sobie mocno pokaleczyć psychikę próbując na siłę walczyć z całkowicie naturalnymi odruchami. Na dłuższą metę tak się nie da. Na pewno bym się wystrzegał popadnięcia w jakąś obsesję na tym punkcie - to się może skończyć w zakonie lub psychiatryku.

Jeśli przyszedłeś po nieomylną wyrocznię zła i dobra, to niestety nie ten adres. Ale jak znajdziesz taką, to możesz mi też podesłać namiary :-)
#8
(2017-01-08, 03:18 AM)raven napisał(a): jak wytłumaczyć komuś że nie musze chodzić do spowiedzi i komunii w k.katol. ?

Najpierw powinieneś ustalić, co z poniższej listy jest dla Twojego rozmówcy najważniejsze.
- słowa księdza
- tradycja
- co ludzie powiedzą/pomyślą
- fakty historyczne
- co jest napisane w Piśmie Świętym
Jeśli któreś z trzech pierwszych, to możesz co najwyżej oświadczyć, że nie jesteś katolikiem, więc nie musisz tego robić. Tłumaczyć nie warto.
A jeżeli któreś z dwóch ostatnich, to możesz logicznie argumentować.
„Szlachet­ny człowiek wy­maga od siebie, pros­tak od innych.”
Kong Qiu znany jako Konfucjusz
#9
   O co chodzi z tymi faktami historycznymi ? Natomiast, ja się pytam co na ten temat mówi biblia i jak się ma do tego chrześcijaństwo
#10
(2017-01-08, 03:18 AM)raven napisał(a): ad 1) czy seks przy użyciu prezerwatyw jest grzechem? jest złe, czy i nie powinno się tego robić ?
Cytat:Natomiast, ja się pytam co na ten temat mówi biblia i jak się ma do tego chrześcijaństwo
W Biblii o prezerwatywach nie ma nic,nie wiedzieć czemuWink
Jak czytamy w Księdze Rodzaju:

Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.
28 Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną

Czy jest tu miejsce na prezerwatywy? Raczej nie.
Generalnie, jak mi się zdaje ludzie zawsze starali się o dużo dzieci bo uważali je za błogosławieństwo, a bezpłodność uważana była za jakiś rodzaj przekleństwa . Teraz tak się porobiło, że jakoś nie bardzo chcemy mieć potomstwo, niby obawiając się o zapewnienie im przyszłości, a w gruncie rzeczy bardziej chyba dbając o swoją wygodę. Mówię chyba, bo w moim przypadku była to wygoda.
Moim zdaniem, jeśli ufamy Bogu to ufamy też w to co powiedział w Mateusza 6:25-34, ale to ja sobie tak myślę i to moje przekonanie.
Mam natomiast wierzących znajomych, którzy w tej sprawie zaufali Bogu, co rok prorok na razie maja 6stkę i to pewnie jeszcze nie koniec i dzięki Bogu świetnie sobie radzą i zgodnie z obietnicą nic im nie brakujeBig Grin
I to nie tylko jedna para, która znam daje radę bez używania prezerwatyw, a mając wiele radości z dużej rodziny.

Chrześcijanin mając Ducha Świętego sam sobie powinien odpowiedzieć na to pytanie, a Duch Święty poprowadzi

Cytat:ad 2)co oznaczają słowa" bierzcie i jedzcie, oto ciało moje ... oto krew moja"?
Proponuję przeczytać dokładnie Ewangelię Jana rozdział 6. Tam jest w miarę dokładnie wyjaśnione o co mogło chodzić Jezusowi. Czy o kanibalizm czy może o to o czym wspomniał Jumi w poście nr 3
Dodam tylko, że w tym rozdziale można przeczytać o słowach, o które pytasz:
Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. Jana 6 :63

Cytat:ad 3)jak wytłumaczyć komuś że nie musze chodzić do spowiedzi i komunii w k.katol. ?
Jak jesteś katolikiem to musisz. Jak jesteś chrześcijaninem to nie musisz i tłumaczyć nie trzeba bo to nic nie daje, zazwyczaj.
Jak zacząłem tłumaczyć swojej rodzinie to mnie uznali za heretyka i na tym zakończyły się dysputy. Cóż, muszę z tym żyćWink
Jak zacząłem tłumaczyć, aby więcej czytali Pismo i konfrontowali z tym co mówi ksiądz, to też mnie uznali za heretyka i tez jakoś z tym muszę żyć.
Jak nie pokażesz swoim życie, że Bóg Cię odmienił to tłumaczenia na nic się nie zdadzą, tak to widzę

Cytat:ale to co , masturbacja też nie jest grzechem, ani czynem złym?

Apostoł Paweł raczej nie pozostawia złudzeń

21 Jeśliby więc ktoś oczyścił siebie samego z tego wszystkiego, będzie naczyniem zaszczytnym, poświęconym, pożytecznym dla właściciela, przygotowanym do każdego dobrego czynu. 22 Uciekaj zaś przed młodzieńczymi pożądaniami, a zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój - wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem. 2 List do Tymoteusza 2:21-22

Jak jesteś chrześcijaninem to zapytaj Boga po prostu
Odpowie na pewnoWink

Bo jak wspomniał Mateusz:

Cytat:Jeśli przyszedłeś po nieomylną wyrocznię zła i dobra, to niestety nie ten adres

Odpowiadasz sam za siebieWink


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości