Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
144 godziny
#11
OK. Eliahu może pomócWink
#12
(2017-02-14, 04:54 PM)Konq napisał(a): Jak wspomniałem wcześniej cytaty mówiące, że gatunki są niezmienne i nie mogą się pomiędzy sobą krzyżować. Oczekuję zwłaszcza hebrajskiego tłumaczenia tych cytatów od Eliahu, bo z tego co czytałem polskie wydania, żaden tekst, tego nie wspomina. Może oprócz jednego, gdy tak się określa rośliny uprawne, co jest oczywistą bzdurą.

Konq, czy masz na myśli cytat np. taki jak III Mojż. 19.19?
Chodzi Ci o gatunki czy rodzaje?
Tłumaczeniem z hebrajskiego i ja jestem zaciekawiona. 

Przy okazji offtopu pozwalam sobie wrzucić tu link, który bezpośrednio jest w centrum moich zainteresowań:
https://www.youtube.com/watch?v=CLGvtK8cIsY
#13
(2017-02-14, 09:24 PM)pitupitu napisał(a): Konq, czy masz na myśli cytat np. taki jak III Mojż. 19.19?
Chodzi Ci o gatunki czy rodzaje?
Tłumaczeniem z hebrajskiego i ja jestem zaciekawiona. 

Chodzi o to, że skoro Bóg tego zabrania, to jest to możliwe do zrobienia. Ja właśnie szukam takich cytatów, gdzie oznacza to brak zmienności nadany przez Boga przy stworzeniu co propagują Kreacjoniści.

(2017-02-14, 09:24 PM)pitupitu napisał(a): Przy okazji offtopu pozwalam sobie wrzucić tu link, który bezpośrednio jest w centrum moich zainteresowań:
https://www.youtube.com/watch?v=CLGvtK8cIsY

Odpowiedź w wiadomym wątku Smile
#14
@Gerald
Cytat:To mógł ten Bóg stworzyć wszystko w 144 godziny czy jednak źle przetłumaczyli?
Mógł. A przetłumaczyli nie tyle źle co tendencyjnie, ale nie koniecznie to ich wina bo jak słowo jest wieloznaczne to byli zmuszeni wybrać jedno ze znaczeń i pominąć inne.

Cytat:Czy Twoim zdaniem Eliahu można wierzyć w Boga i ewolucję? I na jakiej podstawie?
Można. Nie można w 'ewolucjonizm' lub 'społeczny darwinizm' które są już ideologiami a nie nauką. Konkretnie są nadinterpretacją nauki, tak samo jak kreacjonizm jest nadinterpretacją religii.

@Konq
Cytat:Gdzie w Biblii ( Torze) jest napisane, że Bóg stworzył gatunki (rodzaje) niezmiennymi?
]
Nigdzie, chyba że o czymś nie wiem.

Cytat:Chodzi mi głównie o to, czy Pismo dosłownie gdzieś w tekście twierdzi, że gatunki nie tyle zostały stworzone według rodzaju/gatunku ile czy po stworzeniu mogą się pomiędzy krzyżować międzygatunkowo. I oczywiście, czy gatunek może ulec zmianom? Czy w Piśmie jest to gdzieś dosłownie zaznaczone?
Nie ma raczej o tym mowy. Nie Pojęcia takie jak "rodzaj", "gatunek" itd, to pojęcia ścisłe i naukowe a takimi Tora się nie posługuje. Tora posługuje się pojęciami nieprzetłumaczalnymi bo unikalnymi dla danego języka, czasu i kultury. I tak, np. delfin do 'ryba' a nietoperz to 'ptak'. Ale to nie jest dobre tłumaczenie, bo hebrajski w Torze nie dzieli gatunków pod względem genetycznym tylko dzieli na te co pływają i na te co latają i nadaje im unikalne nazwy, które tłumacze starają się tłumaczyć bliskoznaczne. Cała systematyka jest inna począwszy od owoców, warzyw, zbóż, bydła, drobiu itp. podziałów.
Po prostu nie jest mądrze doszukiwać się w Torze genetyki i biologii.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości