Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krzyzyk
#1
Mam rozterke i nie jestem pewny... mianowicie: czy chrzescijanin moze nosic krzyzyk na szyi? Czy nie zakrawa to na balwochwalstwo? Czy nie jest to zlamanie drugiego przykazania?
#2
Przecież krzyż to po prostu dwie linie, które się no, krzyżują. Więc ja tu nie widzę nawet cienia bałwochwalstwa. Na pewno mniej niż w rybce, która już jest zwierzakiem, a o zwierzaki w Biblii pretensje były.
#3
To zależy czy go ściągasz, stawiasz na piedestale i bijesz mu pokłony.
Niektórzy ludzie chodzą w chrześcijańskich koszulkach ale raczej nie mają takich dylematów a przecież to też symbol wiary. Myślę, że dzieje się tak dlatego, że krzyżyk jest bardzo mocno kojarzony z KK a ten z bałwochwalstwem. Jednak warto zauważyć, że drugie przykazanie mówi o wykonywaniu rzeźb i obrazów w celu składania pokłonów. W arce przymierza Bóg kazał zrobić jakieś figury cherubów, więc myślę że noszenie krzyżyka będzie traktował raczej obojętnie Smile
#4
Święty Paweł napisał(a):Jeden czyni różnicę między poszczególnymi dniami, drugi zaś uważa wszystkie za równe: niech się każdy trzyma swego przekonania! Kto przestrzega pewnych dni, przestrzega ich dla Pana, a kto jada wszystko - jada dla Pana. Bogu przecież składa dzięki. A kto nie jada wszystkiego - nie jada ze względu na Pana, i on również dzięki składa Bogu. Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana. Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi.

Skoro - wg Pawła gdzie indziej - można nawet spożywać mięso ofiarowane bożkom, to tym bardziej można nosić na szyi symbol śmierci Chrystusa, prawda?

A skoro Bóg kazał wyrzeźbić dwa posągi na Arce Przymierza, przed którą potem Izraelici się kłaniali - to chyba jest oczywiste, że nie miał nic przeciwko wizerunkom, nawet religijnym, jeśli nikt się bezpośrednio DO NICH nie modli.

Chyba że cię bardzo gryzie sumienie, to wtedy dla świętego spokoju można sobie odpuścić medalik. Ale noszenie go nie jest grzechem. Nie popadajmy w jakiś okropny legalizm.
#5
Kiedyś byłem bardzo anty-krzyżowy ze względu na moje oburzenie w stosunku do kłamstw kościoła katolickiego, ale już mnie krzyżyki jakoś mało rażą w oczy. Ale też nie darzę ich żadną sympatią - ot, jak ktoś se nosi, to niech se nosi, wszak to tylko biżuteria, a nie znak, że ktoś jest chrześcijaninem lub katolikiem. Bo sporo ludzi niewierzących również nosi krzyżyki, bo to modne takie.

A jak chcesz dać ludziom znać, że jesteś chrześcijaninem, to biblia mówi, jak to zrobić - "po owocach ich poznacie".
#6
(2015-12-02, 09:24 AM)pytajmierz napisał(a): Kiedyś byłem bardzo anty-krzyżowy ze względu na moje oburzenie w stosunku do kłamstw kościoła katolickiego, ale już mnie krzyżyki jakoś mało rażą w oczy. Ale też nie darzę ich żadną sympatią - ot, jak ktoś se nosi, to niech se nosi, wszak to tylko biżuteria, a nie znak, że ktoś jest chrześcijaninem lub katolikiem. Bo sporo ludzi niewierzących również nosi krzyżyki, bo to modne takie.

A jak chcesz dać ludziom znać, że jesteś chrześcijaninem, to biblia mówi, jak to zrobić - "po owocach ich poznacie".

I Jezus raczej nie mówił też, że po krzyżykach wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi. Mówił "wszyscy poznają po tym, że się wzajemnie miłujecie".
#7
(2015-12-02, 04:18 PM)mci napisał(a): I Jezus raczej nie mówił też, że po krzyżykach wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi. Mówił "wszyscy poznają po tym, że się wzajemnie miłujecie".

No właśnie. Wierzycie, że Jezus niedługo znowu was odwiedzi, czy jesteście pewni, że właśnie to chce zobaczyć na waszej szyi? To tak jakby komuś wychodzącemu z więzienia podarować piżamę w paski Sad
#8
Nie chodzi o to ze ktos chce sie "pochwalic" ze jest chrzescijaninem Smile Ale np. ktos daje krzyzyk chrzescijaninowi w prezencie urodzinowym. Chodzi o sam fakt noszenie krzyzyka. Mysle ze nie jest to problemem i z wypowiedzi wnosze ze sie ze mna zgadzacie.
#9
Chcesz noś
Nie chcesz, nie noś
Jesteś wolnym człowiekiem


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości