Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lepiej jest dwóm niż jednemu
#1
@Konq
„No bo jak jest naprawdę z tym chodzeniem w parach? Chociaż podobno ŚJ już nie chodzą po domach. U mnie stoją w parku, lub na przystanku z biblioteczką i czekają jak się ktoś zainteresuje, dopiero potem zagadują. Ale jednak parami...”

Po dwóch do głoszenia wysyłał wg Biblii już Jezus (np: Łuk 10:1; Marka 6:1) nie jest to jednak jakiś sztywny model. Wszystko zależy od warunków (np bezpieczeństwo) w jakich się głosi, ale generalnie „Lepiej jest dwom niż jednemu, mają bowiem dobrą zapłatę za swój trud.” (Kaznodziei 4:9). Na pewno raźniej jest i łatwiej z bardzo różnych względów.
Jak słusznie zauważyłeś sporo się u Świadków Jehowy zmienia, głoszenie od domu do domu dalej jest, doszły wózki z literaturą, które są coraz bardziej widoczne. W niektórych miejscach gdzie trafia się sporo osób obcojęzycznych można spotkać w jednym miejscu nawet kilku głosicieli przy kilku wózkach z literaturą w różnych językach. W krajach gdzie jest zakaz (np ostatnio Rosja) wyglada to jeszcze inaczej.
Od kilku lat działa też strona internetowa, gdzie można znaleźć więcej informacji.
Zarówno dotyczących wierzeń, publikacji, jak i spraw organizacyjnych takich (np: miejsca zebrań, zgromadzeń itp)
Można też z niej dowiedzieć się po co to całe głoszenie. Dla wielu ludzi, którzy od dziecka chodzą do kościoła wielkim często zaskoczeniem jest, że Jezus - oprócz tego, że urodził się w stajence i zmarł w mękach - głosił o Bogu i o Królestwie.
https://www.jw.org/pl/publikacje/książki...ów-jehowy/

„Faktem jest, że powstało wiele mitów na temat ŚJ i to głównie oni są tego przyczyną. Nigdzie nie można znaleźć rzeczowych informacji na ich temat. Wiem to z własnego doświadczenia. Niby ŚJ są przeciwnikami Kreacjonizmu Naukowego i Inteligentnego Projektu, ale w sieci można znaleźć ich aktywnych członków zwalczających Teorię Ewolucji właśnie za pomocą KN i IP, czego przykładem sam jesteś”
Fajnie, że o tym mówisz i pytasz. Z tym znajdowaniem informacji to wydawało mi się, że nie ma z tym problemów bo świadkowie zwykle dość chętnie rozmawiają o swoich wierzeniach i informacje o tym można od nich łatwo uzyskać. Jeśli nie masz nikogo ze znajomych, albo z różnych powodów nie chcesz akurat z nimi o tym gadać to jest sporo innych możliwości, można podejść do wózka i poszukać literatury, która może Cię interesować na jakieś konkretne tematy. Pozostaje jeszcze najwygodniejsza chyba forma - strona internetowa z biblioteczką gdzie można znaleźć albo całe publikacje, albo szukać po interesujących tematach.
Jak chcesz to w miarę możliwości odpowiem na pytania które Cię interesują. Pisz na priv albo załóż wątek z pytaniem. Postaram się odpowiedzieć na podstawie Biblii.

W temacie powstania życia, który Cię mocno interesuje (a przez który ja też trafiłem na Odwyk), to najbardziej przekonuje mnie to, co Biblia mówi o stwarzaniu. Złożoność i uporządkowanie otaczającego nas świata nijak nie pasuje mi do tego, że miałoby to wszystko powstać przez przypadek.
Z drugiej strony niektóre tłumaczenia kreacjonistów, np trzymanie się tego że okresy stwarzania nazwane w Rodzaju "dniami" oznaczają dni 24 godzinne,
nie mają uzasadnienia Biblijnego ani naukowego.
Ciekawe informacje na ten temat można znaleźć np w tych publikacjach:
https://www.jw.org/finder?wtlocale=P&pub=lc&srcid=share
https://www.jw.org/finder?wtlocale=P&pub=lf&srcid=share
#2
(2017-10-11, 08:38 AM)Daniel napisał(a): Po dwóch do głoszenia wysyłał wg Biblii już Jezus (np: Łuk 10:1; Marka 6:1) nie jest to jednak jakiś sztywny model. Wszystko zależy od warunków (np bezpieczeństwo) w jakich się głosi, ale generalnie „Lepiej jest dwom niż jednemu, mają bowiem dobrą zapłatę za swój trud.” (Kaznodziei 4:9). Na pewno raźniej jest i łatwiej z bardzo różnych względów.
Zakładam więc, że jeśli zaprosiłbym jednego z napotkanych ŚJ do domu na pogadankę o Bogu, to przyszedł by on bez protestów bez towarzysza?
Cytat:Jak chcesz to w miarę możliwości odpowiem na pytania które Cię interesują. Pisz na priv albo załóż wątek z pytaniem. Postaram się odpowiedzieć na podstawie Biblii.


W temacie powstania życia, który Cię mocno interesuje (a przez który ja też trafiłem na Odwyk), to najbardziej przekonuje mnie to, co Biblia mówi o stwarzaniu. Złożoność i uporządkowanie otaczającego nas świata nijak nie pasuje mi do tego, że miałoby to wszystko powstać przez przypadek.
Z drugiej strony niektóre tłumaczenia kreacjonistów, np trzymanie się tego że okresy stwarzania nazwane w Rodzaju "dniami" oznaczają dni 24 godzinne,
nie mają uzasadnienia Biblijnego ani naukowego.
Ciekawe informacje na ten temat można znaleźć np w tych publikacjach:
https://www.jw.org/finder?wtlocale=P&pub=lc&srcid=share
https://www.jw.org/finder?wtlocale=P&pub=lf&srcid=share

OK. Właśnie dostarczyłeś mi kilku fajnych tematów do wątku Kreacjonizm pod lupą. Na razie pracują nad innymi materiałami, ale tę lekturę także przerobię. Nie omieszkam oczywiście skorzystać z twojej propozycji konsultacji przed publikacją.
#3
@Konq
„Zakładam więc, że jeśli zaprosiłbym jednego z napotkanych ŚJ do domu na pogadankę o Bogu, to przyszedł by on bez protestów bez towarzysza?”
Nie wydaje mi się by to mógł być jakiś problem. Nie ma sztywnej reguły. Powiedz mu jeszcze jaki temat chciałbyś omówić to może znajdzie jakieś materiały.
#4
Stwierdzenie to dotyczy małżeństwa + Bóg.

" Lepiej jest dwom niż jednemu, mają bowiem dobrą zapłatę za swój trud: Bo jeżeli upadną, to jeden drugiego podniesie. Lecz biada samotnemu, gdy upadnie! Nie ma drugiego, który by go podniósł.  Także, gdy dwaj razem leżą, zagrzeją się; natomiast jak może jeden się zagrzać?  A jeżeli jednego można pokonać, to we dwóch można się ostać; a sznur potrójny nie tak szybko się zerwie. "
[Koheleta 4;9-12]

Założyciel wątku mylnie zinterpretował ten fragment.
#5
(2017-11-01, 12:12 PM)krecik napisał(a): Stwierdzenie to dotyczy małżeństwa + Bóg.

" Lepiej jest dwom niż jednemu, mają bowiem dobrą zapłatę za swój trud: Bo jeżeli upadną, to jeden drugiego podniesie. Lecz biada samotnemu, gdy upadnie! Nie ma drugiego, który by go podniósł.  Także, gdy dwaj razem leżą, zagrzeją się; natomiast jak może jeden się zagrzać?  A jeżeli jednego można pokonać, to we dwóch można się ostać; a sznur potrójny nie tak szybko się zerwie. "
[Koheleta 4;9-12]

Założyciel wątku mylnie zinterpretował ten fragment.

E, chyba nie. Założyciel wątku czyta to, co jest napisane. Ty z kolei zobaczyłeś to, czego się spodziewałeś zobaczyć.

W tym fragmencie nie ma przecież najmniejszej nawet sugestii, że chodzi o małżeństwo. Nigdzie nie ma mowy o płci, ani o czymkolwiek co jest wyłączne dla małżeństwa. Bez małżeństwa można się i zagrzać, i walczyć, i leżeć i upadać.

Potrójność sznura też o niczym specjalnie nie mówi - do porównania użyto sznura potrójnego, bo po prostu nie ma sznurów podwójnych. Podwójny sznur byłby wyjątkowo marny, bo przecież rozplątuje się natychmiast. Wie to każdy, kto próbował pleść warkocz. Potrójny warkocz trzyma się pięknie, a jest łatwy do splecenia. Ale spróbuj zrobić warkocz podwójny, który by się zaraz nie rozplątał.

Salomon pisał tu o czymś uniwersalnym.

A to że pastorzy w kościołach powtarzają jeden za drugim, że tu jest mowa o małżeństwie, nie oznacza, że ktoś kto nie ogranicza się w odczycie tego tekstu do tego jednego przypadku, "mylnie interpretuje".

Zresztą odczytywanie tu małżeństwa też nie jest "mylną interpretacją". Tylko jest ograniczone (a z tym sznurem to już w ogóle dobajane).


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości