Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Świecka etyka i moralność. Świecki światopogląd.
#8
(2018-03-08, 01:17 AM)Konq napisał(a): Co do dekalogu mam jednak pewne zastrzeżenia. Czy uważasz, że tworzenie dzieł artystycznych związanych z Bogiem i tym co w niebie jest czymś złym etycznie?

Nie wiem czy jest czymś złym etycznie, nie znam się na etyce, ale widzę, jakie są konsekwencje takiego działania dla wierzących.
Mamy tendencje do tego, aby jakoś sobie przybliżyć to w co wierzymy, urealnić, dotknąć, pocałować i w rezultacie czcimy jakieś figurki, obrazy, krzyżyki, kości, ciecze, groby, budowle, miejsca itp., itd.
Tacy jesteśmy, Bóg o tym wie i moim zdaniem stąd zakaz.
Raczej nie na tym polega wiara, aby co tydzień całować w nóżkę figurkę w budynku zwanym kościołem, albo z wielką czcią i atencją raz na jakiś czas przyjmować do domu obrazek przedstawiający czyjąś podobiznę, a raczej czyjeś wyobrażenie, jakiejś osoby, bo przecież śliczne, przystojne jezuski, albo piękne maryśki o odmiennych kolorach skóry w zależności od regionu, to tylko nasze wyobrażenia, bo przecież nie wiemy ani jak wyglądał Jezus, ani jak wyglądała Maria
To prowadzi do bałwochwalstwa, nawet mimowolnego i Bóg, moim zdaniem, chce nas od tego uchronić.
Za ulanie cielca, pod górą Synaj, który miał być odzwierciedleniem tego jedynego Boga, a nie jakiś bożków, Bóg chciał wymordować prawie wszystkich Izraelitów, tak więc to chyba dość poważna kwestia, dla ludzi wierzących, a dla Boga zwłaszcza.

A co do zdjęcia sarny, moja interpretacja jest taka, że sarna była chora, osłabiona i poraził ją paraliżujący strachWink

Cytat:Konq
Dla antylopy to po prostu naturalne...

A to daleko idące wnioski, są jeszcze jakieś przykłady takich zachowań?

Cytat:Konq
Natomiast na pewno wykładnią naszej moralności jest kształt i ocena naszego społeczeństwa. Co mu się bardziej opłaca, a co powoduje jego degradację. I dla mnie to wystarczy, aby ocenić co jest dobre, a co złe.

Mógłbyś rozwinąć?


Wiadomości w tym wątku
RE: Świecka etyka i moralność. Świecki światopogląd. - przez Gerald - 2018-03-10, 07:25 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości