Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Za co Jezus (nie)skrytykował kościół?
#2
Cytat: Wg Biblii ogólną przyczyną problemów ludzi jest niestosowanie się do zaleceń Stwórcy.

Ja o życiu, ty o książce.

Powiem jeszcze raz: w szpitalu na onkologii dziecięcej są umierające w męczarniach niemowlaki.

Ja akurat bym nie miał sumienia ich rodzicom tłumaczyć, że to przez grzech kogo innego 10 tys. lat temu, ani opowiadać jakieś analogie o gwarancji producenta. Co to kogo obchodzi? Ważne jest, że jest ogromne, niezasłużone cierpienie, i jeśli dobry lekarz może pomóc, to pomaga. A jeśli może uleczyć i nie leczy, to jest współodpowiedzialny. O tym mówi ten cytat z Jakuba, który podał Martin:

Jk 4:17 napisał(a):Kto zaś umie dobrze czynić, a nie czyni, grzeszy.

Dopuszczanie do zła też jest złem.

Naprawdę widzę, że unikasz trzech podstawowych problemów:
1. Cierpienie wielu ludzi jest bez wątpliwości niezasłużone: Hiob, małe dzieci,
2. Bóg ma fizycznie możliwość to cierpienie przerwać, ale z tylko sobie znanych powodów tego nie robi, biorąc za wszystko odpowiedzialność,
3. Biblia w wielu miejscach wcale nie ukrywa, że tak właśnie jest.

Cytat:Jeśli mamy być dokładni to warto też wspomnieć, że Hiob na temat swoich wcześniejszych wypowiedzi powiedział na koniec(42:5,6) to:
„Słyszałem o tobie pogłoski,ale teraz widzi cię moje własne oko.  Dlatego odwołuję, co powiedziałem,i kajam się w prochu i popiele”
Słowa Boga Jehowy zaczynające się od 38 rozdziału odebrał więc trochę inaczej niż je sparafrazowałeś: "Bóg czyni zło, bo może, jest silniejszy, i trudno, nic nie poradzisz, a jak będziesz pyskował, to będzie jeszcze gorzej", "bo jestem potężny i bo tak"
Wygląda na to, że w końcu dotarło do Hioba, że mógł wcześniej czegoś po prostu nie rozumieć.

Odebrał właśnie mniej-więcej tak jak pisałem, i po prostu przestał pyskować. Nie rozumie dalej (Hb 42:3).

Księga Hioba ma właśnie takie spojrzenie na cierpienie: jest ono niezrozumiałe, często niezasłużone, Bóg je zsyła z sobie znanych powodów, i nie mamy prawa tego kwestionować.

Mi się też ten pogląd nie podoba, bo jest skrajnie okrutny, ale ze względu na prostotę i logikę szanuję go znacznie bardziej niż mgliste bajki o dobrym Bogu, który dopuszcza zło bo coś tam. Choć z wizją "Boga miłości" nie wiem jak to można pogodzić. Wg mnie się nie da.


Wiadomości w tym wątku
Za co Jezus (nie)skrytykował kościół? - przez Daniel - 2018-03-07, 05:37 PM
RE: Za co Jezus (nie)skrytykował kościół? - przez mateusz - 2018-03-07, 09:11 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości