Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ef 1:13-14
#1
Wykonam na tym tekście cztery operacje:

#1. Szukanie słów
Na początek wyszukuję wszystkie słowa opisujące czynności. Pogrubiam je wszystkie, numeruje w indeksach (1) a te najważniejsze wg mnie dodatkowo podkreślam:
Cytat:
W Nim [ Chrystusie ] i wy (1) położyliście nadzieję, kiedy (2, 3) usłyszeliście słowo prawdy, ewangelię waszego (4) zbawienia, w nim też, gdy (5) uwierzyliście, zostaliście (6) zapieczętowani (7) obiecanym Duchem Świętym, który jest (8) zadatkiem naszego dziedzictwa, aż nastąpi (9) odkupienie (10) nabytejwłasności, dla (11) uwielbienia jego chwały.

#2. Analiza słów
Teraz wypisze tu wszystkie słowa opisujące czynności:
  1. Efezjanie położyli nadzieję w Chrystusie (w innych  niż UBG przekładach jest to w wersecie 12);

  2. Efezjanie usłyszeli słowo prawdy, ewangelię;

  3. Ktoś Efezjanom coś mówił słowo prawdy, ewangelię skoro to usłyszeli;

  4. Dokonało się zbawienie Efezjan, skoro odbierają to osobiście (waszego);

  5. Efezjanie uwierzyli w Chrystusie;

  6. W Chrystusie Efezjanie zostali zapieczętowani Duchem Świętym;

  7. Duch Święty został [ kiedyś wcześniej ] obiecany;

  8. to zapieczętowanie Duchem Świętym jest zadatkiem dziedzictwa ludzi wierzących;

  9. [ Kiedyś ] nastąpi [ jakieś ] odkupienie;

  10. [ Jakaś ] własność została [ już ] nabyta;

  11. [ Czyjaś ] chwała zostanie uwielbiona.
#3. Chronologia
A teraz próbuję to poukładać chronologicznie:
  1. Duch Święty został obiecany przez proroków (Joel? Jeremiasz?);

  2. Utracona kiedyś własność została nabyta (nabyta - czyli Bóg zapłacił komuś kto to miał, prawda o krzyżu);

  3. W Dziejach czytamy, że Pan Bóg natchnął Pawła aby poszedł do Efezu, zanieść tam ewangelię. Głosił Efezjanom "Słowo prawdy, ewangelię", choć pewnie przez skromność nie zapisał tego tu;

  4. Efezjanie usłyszeli głoszone słowo prawdy, ewangelię o ich zbawieniu.

  5. Efezjanie uwierzyli, i to w sposób osobisty skoro "dobra nowina o zbawieniu" stała się "dobrą nowiną o ich zbawieniu".

  6. Efezjanie położyli nadzieję w Chrystusie (w innych przekładach jest to w wersecie .12);

  7. Dokonało się zbawienie Efezjan, skoro odbierają to osobiście (jest tam słowo "waszego");

  8. W Chrystusie Efezjanie zostali zapieczętowani Duchem Świętym;

  9. To zapieczętowanie Duchem Świętym jest zadatkiem dziedzictwa ludzi wierzących;

  10. Kiedyś nastąpi jakieś ] odkupienie tej nabytej przez Boga i wybawionej (zbawionej) własności;

  11. Chwała Boga będzie wtedy uwielbiona.
#4. Osobiste pytania
A na koniec pytania, aby sprawdzić jak się to ma do mojego życia? To ważne pytania.
  1. Czy ktoś wyjaśniał mi prawdę o mnie? Czy ktoś głosił mi ewangelię - dobrą nowinę?

  2. Czy usłyszałem i zrozumiałem?

  3. Czy uwierzyłem temu Słowu?

  4. Czy położyłem nadzieję (ufność) w Panu Jezusie Chrystusie?

  5. Jeżeli tak, to wierny jest Bóg i sprawiedliwy i zrobił swoje, czyli zapieczętował mnie obiecanym Duchem Świętym.

  6. Spodziewać się więc mogę, że Bóg upomni się o mnie (swoją własność), gdy ten świat będzie miał swój koniec.

  7. A wszystko to na chwałę Boga.
#5. Warto zapamiętać dynamikę wydarzeń:
  1. Ktoś głosił Słowo Prawdy, Ewangelię.

  2. Ktoś usłyszał w Słowo Prawdy, Ewangelię.

  3. Ktoś uwierzył Ewangelii.

  4. Ktoś położył nadzieję w Chrystusie.

  5. Bóg zapieczętował ich Duchem Świętym.

  6. Na podstawie tej pieczęci Bóg odkupi ku swojej chwale.
#6. Mimimum tego co warto zapamiętać:
  1. Ktoś usłyszał w Słowo Prawdy, Ewangelię.

  2. Ktoś uwierzył Ewangelii.

  3. Bóg zapieczętował ich Duchem Świętym.
#7. Uwagi:
  • Polecam nauczenie się tego tekstu (czyli Ef 1:13-14) na pamięć. Na prawdę warto.

  • Ten tekst bardzo dobrze obrazuje dynamikę życia chrześcijanina, który słyszy, wierzy, dostępuje przemiany i następnym chce głosić abyś usłyszeli i uwierzyli itd.

  • W innych niż BG i UBG polskich przekładach to położenie nadziei powtórzone w wersecie .13 za wersetem .12 aby tekst był bardziej czytelny. Należy pamiętać, że cały tekst do wersu .18 to w grece jedno zndanie.

  • Tekst tekst w przekładzie pastora Zaręby: W Nim i wy, gdy usłyszeliście Słowo prawdy, dobrą nowinę o waszym zbawieniu — i dzięki któremu uwierzyliście — zostaliście opieczętowani obiecanym Duchem Świętym. Ten Duch jest zadatkiem naszego dziedzictwa do czasu otrzymania własności — dla pomnożenia Jego chwały.
  • Niedługo minie rok jak męczę się z tymi dwoma wersetami - bo przypomnę, że pierwsze starcie miało miejsce w trakcie OdwykWagarów w Krakowie, w maju albo kwietniu 2017..... a wracam do tego bo w kalendarzu wyskoczyło mi, że należy kolejne Wagary ogłosić. Czwartek 24 maja? A dlaczego nie - dobra data.
#2
A czemu wyszukujesz i analizujesz te słowa, które przytoczyłeś? A nie inne?
Nie wiem, nie znam się
Tylko pytam
Jest tam wiele więcej słów, którym można poświęcić chwilkęWink
Czy wielbimy Boga dla czynności?

Pewnie też

Jak zwykle na przekór, przy tego typu schematowym rozważaniom

Podkreślę wyrazy ważne dla mnie, słowa, których użyłeś, ale nie przytoczyłeś, nie wiedzieć czemu przy rozbiórce na części pierwsze posługując się tylko i wyłącznie czynnościami..Jakby zabrzmiały inne wersety, gdyby oprzeć się tylko na czynnościach? A może w innych wersach obowiązują inne zasady? Jak myślisz?
Przytaczam wyrażenia ISTOTNE, dla mnieWink.:
Chrystusie ,
nadzieję,
słowo prawdy
ewangelię
w nim też
zostaliście...
Duchem Świętym...
naszego dziedzictwa,
jego chwały.

Moim zdanie ważniejsze jest to że w Chrystusie i daje nadzieję i słowo prawdy i ewangelię, że my w nim Duchem Świętym i że to nasze dziedzictwo, na Jego chwałę.
Amen

generalnie wychodzi na jedno
Ahmm. Twoje brzmi mądrzej i bardziej przemyślanie i bardziej na topie i jeszcze pastor Zaręba, lokowanie produktu czy coś?Wink
Buziak

A tak przy okazji Wojciechu
Jezus i Maria byli Żydami.
Pamiętam Cię ze zjazdu u Eli. Co myślisz o Żydach? Pytanie poza konkursemSmile
O czym mówisz młodym ludziom na spotkaniach?

A może wiara polega na tym, aby starać się akceptować innych mimo tego, że popełnia się błędy? Hmm, kto ich nie popełnia ma kamyczki, a nawet głazy
A tak przy okazji. Jezus nie wziąłby nas na apostołów.

Nie łudźcie się.

Moglibyśmy liczyć na psy spod stołu, które okruchy skubią
Jak komuś się wydaje, że może liczyć na coś innego to się myli
I jak kobieta kananejska potrzebujemy więcej wiary niż przeciętny Piotr
Dużo więcej
I wiara to nie są roztrząsania wersetu przez rok, choć Wojtek więcej robi niż gada
I dobrze
Na szczęście z powodu wieku w ciągu roku jeszcze nie umarł....
Hmm. Ale jak każdy w ciągu roku możemy se zejść. Czy warto tracić czas na rozkminianie czasowników? Nie wiem, nie znam się

I tu bezkrytycznie zgadzam się z właścicielem portalu
Mniej gadać, a więcej zapierda... Robić znaczy. To jest ważne
Bo z roboty będziemy rozliczani, a nie z morza słów... powiedział ten, co mało gada
#3
(2018-05-03, 04:28 AM)Gerald napisał(a): A tak przy okazji. Jezus nie wziąłby nas na apostołów.

Nie łudźcie się.


Mniej gadać, a więcej zapierda... Robić znaczy. To jest ważne
Bo z roboty będziemy rozliczani, a nie z morza słów...
Mam nadzieję

Skoro Jezus nie  chce nas na Apostołów, to może lepiej zgodnie z wyznaczoną dla nas rolą jeść okruszyny spod stołu?
Trochę zapachniało mi tutaj kultem pracy... . A przecież Jezus mówił do Apostołów, żeby szli i głosili. A propos - uważasz, że to polecenie skierowane jest tylko do nich, czy także chrześcijan, którzy Apostołami nie są?
#4
(2018-05-03, 08:04 AM)Przemeks napisał(a): Skoro Jezus nie  chce nas na Apostołów, to może lepiej zgodnie z wyznaczoną dla nas rolą jeść okruszyny spod stołu?
Trochę zapachniało mi tutaj kultem pracy... . A przecież Jezus mówił do Apostołów, żeby szli i głosili.

Też tak myślę że lepiej, o czym świadczy przykład Kananejki
Praca ma różne wymiary przecież. Pójście i głoszenie to też praca w dodatku niewdzięczna bo mało kto chce słuchać.
Cytat:A propos - uważasz, że to polecenie skierowane jest tylko do nich, czy także chrześcijan, którzy Apostołami nie są?
Uważam, że to jest skierowane do wszystkich chrześcijan. I nawet uważam, że to powinno być główne zadanie chrześcijan, aby opowiadać Ewangelię. Zwłaszcza swoją postawą. A czy to się udaje to zupełnie inna historia, ale próbować trzeba, może się w końcu udaWink
#5
(2018-05-03, 04:28 AM)Gerald napisał(a): A czemu wyszukujesz i analizujesz te słowa, które przytoczyłeś? A nie inne?

Innymi słowami zajmę się innym razem. Tym razem zainteresowała mnie dynamika zdarzeń, ich kolejność, następstwo, przyczyny i skutki.

Cytat:A tak przy okazji Wojciechu
Jezus i Maria byli Żydami.
Pamiętam Cię ze zjazdu u Eli. Co myślisz o Żydach? Pytanie poza konkursemSmile

Tak w jednym zdaniu to mogę napisać, że Żydzi są. Każde zdanie więcej generować będzie kolejne zdanie, i zdanie..... nic więc więcej nie napiszę, bo jest poza tematem.

Cytat:Hmm. Ale jak każdy w ciągu roku możemy se zejść.

Możemy..... proponuję czwartek 24 maja w Krakowie, a w Katowicach możemy częściej, bo wtorki o 18.oo to nasza godzina.

W.
#6
Cytat:Gerald napisał(a):
A czemu wyszukujesz i analizujesz te słowa, które przytoczyłeś? A nie inne?
Cytat:Wojciech Apel napisał
Innymi słowami zajmę się innym razem. Tym razem zainteresowała mnie dynamika zdarzeń, ich kolejność, następstwo, przyczyny i skutki.
Fajnie.
Będziemy z niecierpliwością czekać kolejny rokBig Grin
Choć mam nadzieję, że jednak opublikujesz szybciej.
Ja ciągle jestem pełen podziwu ile chrześcijanie mogą wykrzesać wartości z jednego wersetu.

Cytat:A tak przy okazji Wojciechu
Jezus i Maria byli Żydami.
Pamiętam Cię ze zjazdu u Eli. Co myślisz o Żydach? Pytanie poza konkursemBig Grin
Cytat:Wojciech Apel napisał
Tak w jednym zdaniu to mogę napisać, że Żydzi są. Każde zdanie więcej generować będzie kolejne zdanie, i zdanie..... nic więc więcej nie napiszę, bo jest poza tematem.
I owszem Żydzi są, a w tym wersecie powołujesz się na Żyda.
To jednak chyba w temacie. Co prawda nie rozważań, ile podejścia.
Cytat:Gerald
Hmm. Ale jak każdy w ciągu roku możemy se zejść.
Cytat:Wojciech Apel napisał
Możemy..... proponuję czwartek 24 maja w Krakowie, a w Katowicach możemy częściej, bo wtorki o 18.oo to nasza godzina.
W.
Doceniam dowcip, a raczej poczucie humoru.
A tak a'propos, Twoim zdaniem, Eliahu jako broniący Boga, bogobojny Żyd, gdzie zawędruje po śmierci? Co Twoim zdaniem będzie kryterium?
Upraszam o prostą odpowiedż.
Kto ma większą szansę Twoim zdaniem większą szansę na zbawienie? Wielbiący Boga Żyd czy chrześcijanin.
Pytam, bo cenię Twoją opinię. A cenię bo dużo więcej robisz niż mówisz
#7
(2018-05-05, 10:21 PM)Gerald napisał(a): (...)
A tak a'propos, Twoim zdaniem, Eliahu jako broniący Boga, bogobojny Żyd, gdzie zawędruje po śmierci? Co Twoim zdaniem będzie kryterium?
Upraszam o prostą odpowiedż.
Kto ma większą szansę Twoim zdaniem większą szansę na zbawienie? Wielbiący Boga Żyd czy chrześcijanin.
Pytam, bo cenię Twoją opinię. (...)

Przecież to proste jak drut. Nie wydaje mi się, żeby fakt bycia Żydem, bronienia Boga, bogobojność, wielbienie Boga wpływały na szansę zbawienia.

Zbawienie, czyli wyciągnięcie z konsekwencji grzechu dokonuje się, z łaski Boga, przez wiarę, na podstawie dzieła Mesjasza, który..... nie chce mi się tu wypisywać żadnej teologii, bo jest to jasno i prosto w Piśmie zapisane. Albo ktoś słucha słów Mesjasza i wierzy temu, który Go posłał, i nie idzie na sąd, ale już ma życie wieczne gdyż ze śmierci przeszedł do życia, albo i idzie na sąd gdzie sprawiedliwie będzie sądzony.

Ja się na sąd nie wybieram, a o innych się nie wypowiadam, choć każdemu staram się mówić: pojednaj się z Bogiem, dlaczego masz umierać!
#8
(2018-05-08, 05:46 PM)Wojciech Apel napisał(a): Przecież to proste jak drut.

Niby proste jak drut, ale jest masa rozbieżnych opinii.
Niektórzy uważają, że ten kto nie przyjmie Jezusa, będzie po prostu potępiony....
Też uważam, że ten drut jest prosty
Dzięki za odpowiedź.
Prostą


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości