Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
czy apostołowie byli nieomylni?
#1
Tak jak w temacie, od paru dni chodzi mi po głowie to pytanie. Wszystkie kwestie w Bibli wypowiadane przez Boga, Jezusa czy proroków czytam z uwagą i wdrążam w życie natomiast nie wiem czy mogę łykać jak pelikan mądrości apostołów czy innych postronnych osób co mówią jak żyć. Np. Paweł nawet nigdy nie słuchał mądrości Jezusa na żywo ale stwierdza: „Jednak ze względu na niebezpieczeństwo wszeteczeństwa, niechaj każdy ma swoją żonę i każda niechaj ma własnego męża.” - mówi ten fragment o tym, że muszę się z dziewczyną się ożenić żeby uprawiać sex, a jak ja już traktuję dziewczynę jak żonę i powiedzieliśmy między sobą że będziemy razem na zawsze to muszę wpierw robić jakieś uroczystości ślubne. Może to słaby przykład ale innego nie pamiętam, chodzi mi po prostu o to czy to były jakieś oświecone osoby i jak te listy spisywali to czy byli nieomylni w tym co pisali. Problem też byłporuszony na tej stronie: http://zbyszeks.salon24.pl/322982,czy-ap...-sie-mylic
#2
(2016-02-02, 09:07 PM)jumi napisał(a): Tak jak w temacie, od paru dni chodzi mi po głowie to pytanie. Wszystkie kwestie w Bibli  wypowiadane przez Boga, Jezusa czy  proroków czytam z uwagą i wdrążam w życie natomiast nie wiem czy mogę łykać jak pelikan mądrości apostołów czy innych postronnych osób co mówią jak żyć. Np. Paweł nawet nigdy nie słuchał mądrości Jezusa na żywo ale stwierdza:  „Jednak ze względu na niebezpieczeństwo wszeteczeństwa, niechaj każdy ma swoją żonę i każda niechaj ma własnego męża.” - mówi ten fragment o tym, że muszę się z dziewczyną się ożenić żeby uprawiać sex, a jak ja już traktuję dziewczynę jak żonę i powiedzieliśmy między sobą że będziemy razem na zawsze to muszę wpierw robić jakieś uroczystości ślubne. Może to słaby przykład ale innego nie pamiętam, chodzi mi po prostu o to czy to były jakieś oświecone osoby i jak te listy spisywali to czy byli nieomylni w tym co pisali. Problem też byłporuszony na tej stronie: http://zbyszeks.salon24.pl/322982,czy-ap...-sie-mylic

Gdzie w tym fragmencie widzisz, że musisz robić uroczystości ślubne, żeby uprawiać seks? Ja tu wyczytałem tylko tyle, żeby nie cudzołożyć. Poza tym już sam seks czyni męża i żonę. Adam i Ewa byli mężem i żoną, a żaden kapłan im ślubu nie udzielał, o uroczystościach nie ma ani słowa, a i gości też za dużo sprosić nie mogli (nie liczyć gadającego węża).
#3
tak teraz to zauważyłem że to nie ma nic wspólnego ze ślubem, a przynajmniej w tym cytacie nic takiego nie wynika, dałem się zmanimpulować na gotquestion.pl bo tak tam właśnie piszą..
#4
(2016-02-02, 09:56 PM)pytajmierz napisał(a): Poza tym już sam seks czyni męża i żonę.

A gdzie dokładnie jest tak napisane?
#5
(2016-02-02, 10:47 PM)mateusz napisał(a):
(2016-02-02, 09:56 PM)pytajmierz napisał(a): Poza tym już sam seks czyni męża i żonę.

A gdzie dokładnie jest tak napisane?

Dokładnie tak samo nie jest napisane nigdzie w biblii, bo biblia posługuje się zgoła innym językiem. Ale można to wywnioskować na podstawie niektórych fragmentów. Jeśli nie przekonuje cię argument o Adamie i Ewie, to masz tu fragment z ewangelii Jana (4:15-19)
"15. Rzecze do niego niewiasta: Panie, daj mi tej wody, abym nie pragnęła i tu nie przychodziła, by czerpać wodę.

16. Mówi jej: Idź, zawołaj męża swego i wróć tutaj!
17. Odpowiedziała mu niewiasta, mówiąc: Nie mam męża. Jezus rzekł do niej: Dobrze powiedziałaś: Nie mam męża.
18. Miałaś bowiem pięciu mężów, a ten, którego teraz masz, nie jest twoim mężem; prawdę powiedziałaś.
19. Rzekła mu niewiasta: Panie, widzę, żeś prorok."

5ciu rozwodów raczej nie miała, a ten mąż, którego teraz ma, nie jest jej mężem, bo z nią nie spał.
#6
(2016-02-03, 12:34 AM)pytajmierz napisał(a): "15. Rzecze do niego niewiasta: Panie, daj mi tej wody, abym nie pragnęła i tu nie przychodziła, by czerpać wodę.

16. Mówi jej: Idź, zawołaj męża swego i wróć tutaj!
17. Odpowiedziała mu niewiasta, mówiąc: Nie mam męża. Jezus rzekł do niej: Dobrze powiedziałaś: Nie mam męża.
18. Miałaś bowiem pięciu mężów, a ten, którego teraz masz, nie jest twoim mężem; prawdę powiedziałaś.
19. Rzekła mu niewiasta: Panie, widzę, żeś prorok."

5ciu rozwodów raczej nie miała, a ten mąż, którego teraz ma, nie jest jej mężem, bo z nią nie spał.

Skąd wniosek, że "nie jest jej mężem, bo z nią nie spał"? Nie widzę tego w tekście.
Treść powyższego postu odzwierciedla zdanie autora w chwili jego napisania. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany zdania w przyszłości. Jeśli autor powyższego postu gada głupoty, to krzycz na niego.
#7
Kijaszek wie o co w tym naprawdę chodziło.
Jedno wiadomo na pewno: sytuacja kobity była bardziej skomplikowana niż powinna być według idealnego wzorca Faryzeuszy (czyli w sumie tego samego co dzisiejsi Faryzeusze mają).
#8
(2016-02-03, 02:08 PM)rgronostaj napisał(a):
(2016-02-03, 12:34 AM)pytajmierz napisał(a): "15. Rzecze do niego niewiasta: Panie, daj mi tej wody, abym nie pragnęła i tu nie przychodziła, by czerpać wodę.

16. Mówi jej: Idź, zawołaj męża swego i wróć tutaj!
17. Odpowiedziała mu niewiasta, mówiąc: Nie mam męża. Jezus rzekł do niej: Dobrze powiedziałaś: Nie mam męża.
18. Miałaś bowiem pięciu mężów, a ten, którego teraz masz, nie jest twoim mężem; prawdę powiedziałaś.
19. Rzekła mu niewiasta: Panie, widzę, żeś prorok."

5ciu rozwodów raczej nie miała, a ten mąż, którego teraz ma, nie jest jej mężem, bo z nią nie spał.

Skąd wniosek, że "nie jest jej mężem, bo z nią nie spał"? Nie widzę tego w tekście.

Bo ja we wnioskach nie kopiuję argumentów, tylko przedstawiam, co z tego (w mojej opinii) wynika. Jeśli się przyjmie założenie, że seks jest zawarciem związku małżeńskiego, to z tego tekstu wynika to jasno w zdaniu "miałaś pięciu mężów, a ten, którego teraz masz, nie jest twoim mężem". Chyba że dostrzegasz tu inne wyjaśnienie, które jest LOGICZNE, to chętnie przeczytam. Jeśli znajdziesz jakikolwiek fragment w Biblii, który twierdzi, że zawarcie małżeństwa to ceremonia/złożenie przysięgi, to się nie krępuj i napisz.
#9
Jeśli ktoś poślubi żonę, zbliży się do niej, a potem ją znienawidzi, zarzucając jej złe czyny, i zniesławi ją mówiąc: "Poślubiłem tę kobietę, a zbliżywszy się do niej, nie znalazłem u niej oznak dziewictwa", wtedy ojciec i matka młodej kobiety zaniosą dowody jej dziewictwa do bramy, do starszych miasta. Ojciec młodej kobiety odezwie się do starszych: "Dałem swą córkę temu człowiekowi za żonę, a on ją znienawidził. Oto zarzuca jej złe czyny, mówiąc: "Nie znalazłem u córki twej oznak dziewictwa". A oto są dowody dziewictwa mej córki» i rozłoży tkaninę przed starszymi miasta. Wtedy starsi miasta wezmą tego męża i ukarzą go.
-k.pp 22

Jak widać poślubić i zbliżyć się to dwie różne rzeczy. Po drugie wyraźnie pisze, że to jej ociec daje mu córkę za żonę a nie ona sama się oddaje ani tym bardziej nie on sam sobie ją bierze. Widać, że sprawa przed sądem odbywa się między mężem a teściem który jest w posiadaniu tkaniy, stanowiącej dowód w sprawie.
Gdyby pomyśleć, że mąż zawiera umowę z teściem, dostajen żonę która z kolei na noc poślubną przynosi tkaninę będącą własnością ojca, którą następnie mu zwraca, wychodzi nam z tego nic innego jak obraz rytuału.

Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę niezaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich, odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie.
-k.pp 22

Znów - jeśli śpią ze sobą i ich nie znajdą - nic się nie dzieje. Jeśli znajdą - sprawa między nim a jej ojcem a konkretnie odszkodowanie i przymusowy ślub. Czyli ślub nie równa się spaniu z nią.


A teraz żeby nie było że się wymądżam i piszę w protekcjonalnym tonie umieszczam zestaw przyjaznych i wyluzowanych buziek Smile Wink Cool Big Grin Tongue Rolleyes Shy Angel Cool

Pozdrawiam - współczesny żonaty faryzeusz - praktyk. ;-)
#10
@Eliahu

Ciekawe spostrzeżenie. Więc co czyni mężczyznę i kobietę - mężem i żoną wg ciebie? Czym jest owy ślub? Jest to gdzieś w biblii wytłumaczone?


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości