Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stary Testament, czyli wartościowanie w praktyce.
#1
Cześć,

Czytając ST, odniosłem wrażenie, dziwne wrażenie, mianowicie chodzi o wartościowanie i uzasadnienie tego wartościowania z podzialem na my i oni, czyli w skrócie mamy naród wybrany, i przez to że są wybrani mają uzasadnione rabunki, gwałty, rozboje i podbicia, jak na przykład ziemie Kanaan.

Czyli w skrócie, mogło być tak że Żydzi sami sobie stworzyli ST, opisali w nim że rzekomo są wybrani przez Boga aby mieć alibi do dokonywania mordów, rabunków i podbojów, bo w końcu ''Bóg tak chciał'' Smile

Zapraszam do dyskusji.
#2
1. Żydzi nie musieli mieszać do swoich spraw Boga. Nie musieli też chyba przed nikim uzasadniać swojej doktryny wojennej w ten sposób, w jaki to zrobili, czyli pisząc swoją historię i podpierając ją rozkazami Boga.
2. Przepraszam, czy Żydzi gwałcili lub dopuszczali się aktów chuligańskich pobić? Odpowiedź uzasadnij odpowiednim cytatem. Wink
#3
A to jest w sumie ciekawe, bo:

Cytat:1. Żydzi nie musieli mieszać do swoich spraw Boga. Nie musieli też chyba przed nikim uzasadniać swojej doktryny wojennej w ten sposób, w jaki to zrobili, czyli pisząc swoją historię i podpierając ją rozkazami Boga.

No niby nie musieli. Ale w historii jakoś tak jest, że ludzie sami z siebie nie są skłonni do agresji "po prostu", tylko zawsze sobie do tego dorabiają jakieś ideolo.

Przykładów znajdziesz masę. Na przykład kiedy Amerykanie wypędzali Indian z ich ojczystych ziem i zamykali w rezerwatach, to nie musieli tego przed nikim uzasadniać. Byli silniejsi i Indianie mogli im naskoczyć. Jednak woleli sobie wymyślić całą skomplikowaną teorię Manifest Destiny (https://pl.wikipedia.org/wiki/Objawione_Przeznaczenie), która uzasadnia, że Bóg dał im święte prawo do zajęcia tych ziem, tak jak wcześniej dał Izraelitom prawo do zajęcia ziem Kananejczyków. Nic nowego pod słońcem.

Z bliższego nam podwórka naziole w Białymstoku też mogli pobić gejów tak po prostu, bez uzasadnienia - ale zamiast tego dorabiają sobie ideologię, że tak naprawdę chronią zdrową rodzinę i religię katolicką przed zboczeńczami. Znowu - mieszając w to wszystko Boga.

Kojarzysz też na pewno Zakon Krzyżacki. Oni też przecież mieli oficjalną wersję, że - zgodnie z wolą Bożą i misją zakonu - chrystianizują pogańskich Litwinów i muszą przy tym walczyć ze sprzyjającymi poganom Polakami.

Czemu tak się robi? Ja nie wiem, ale wydaje mi się, że po prostu potrzeba ludzi do walki, a normalny człowiek sam z siebie nie jest wcale taki chętny do bitki. Dlatego, żeby wysłać młodych, naiwnych chłopaków na wojnę, trzeba im wcisnąć jakiś emocjonalny kit. I wtedy, jak to pisał Tuwim:

Cytat:Wyjdzie biskup, pastor, rabin
Pobłogosławić twój karabin,
Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
Że za ojczyznę - bić się trzeba

Smile

Cytat: 2. Przepraszam, czy Żydzi gwałcili lub dopuszczali się aktów chuligańskich pobić? Odpowiedź uzasadnij odpowiednim cytatem.

A gdyby to robili - to dlaczego zakładasz, że by się tym chwalili w źródłach, które sami napisali?

Oficjalna propaganda przecież wychwalała odwagę żołnierzy Armii Czerwonej, i ani słowem nie wspominała o gwałtach i rabunkach.
#4
Cytat:Przemeks
2. Przepraszam, czy Żydzi gwałcili lub dopuszczali się aktów chuligańskich pobić? Odpowiedź uzasadnij odpowiednim cytatem. Wink
(Wyj 23: 23-24; Powt. Prawa 20:17; Joz. 11:20). Smile
#5
mateusz napisał(a):A to jest w sumie ciekawe, bo:

Cytat:1. Żydzi nie musieli mieszać do swoich spraw Boga. Nie musieli też chyba przed nikim uzasadniać swojej doktryny wojennej w ten sposób, w jaki to zrobili, czyli pisząc swoją historię i podpierając ją rozkazami Boga.

No niby nie musieli. Ale w historii jakoś tak jest, że ludzie sami z siebie nie są skłonni do agresji "po prostu", tylko zawsze sobie do tego dorabiają jakieś ideolo.

No cóż, opisywane przez Ciebie zjawisko istnieje. Natomiast jeśli chcesz udowodnić, że Żydzi wyżynając Kananejczyków, podobnie jak Amerykanie Indian czy Krzyżacy Prusaków, dorobili sobie księgę, która zawierała tylko zmyślone rozkazy Boga, musisz się troszkę napocić.  Smile

Cytat:2. Przepraszam, czy Żydzi gwałcili lub dopuszczali się aktów chuligańskich pobić? Odpowiedź uzasadnij odpowiednim cytatem.
Cytat:A gdyby to robili - to dlaczego zakładasz, że by się tym chwalili w źródłach, które sami napisali?

Oficjalna propaganda przecież wychwalała odwagę żołnierzy Armii Czerwonej, i ani słowem nie wspominała o gwałtach i rabunkach.

Nie mam podstaw do twierdzenia, że gwałcili, jeśli w żadnym źródle nie jest to opisane.

Bastek napisał(a):(Wyj 23: 23-24; Powt. Prawa 20:17; Joz. 11:20)

W którym z tych fragmentów są opisane gwałty i pobicia?
#6
Przeczytaj księgę Jozuego 6:21, zwróć uwagę na język jakim zostało to napisane.

A może po prostu Izraelici wybili Kaananejczyków i potrzebowali moralnego usprawiedliwienia (zwłaszcza w świetle ustawiania się jako naród poszkodowany historycznie), więc wymyślili Boga, który dał błogosławieństwo.

Co do gwałtów, fakt, nic tam takiego nie ma, ale możemy domniemać(bo cóż szkodzi) że takowe miały miejsce, jak to w każdej wojnie, lud który podbija pierwsze co robi gwałci miejscowe kobiety aby przekazać gen zwycięzcy.

Ukarzę Amaleka za to, co uczynił Izraelitom, jak stanął przeciw nim na drodze, gdy szli z Egiptu. Dlatego teraz idź, pobijesz Amaleka i obłożysz klątwą wszystko co jest jego własnością; nie lituj się nad nim, lecz zabijaj tak mężczyzn, jak i kobiety, młodzież i dzieci, woły i owce, wielbłądy i osły” (Sm 1, 15, 2-3).

Lud Amalekitów, który dwieście lat wcześniej bronił swego terytorium przed agresją Izraela, miał za tą właśnie obronę zostać eksterminowany.
#7
(2019-07-30, 04:18 PM)Bastek napisał(a): Przeczytaj księgę Jozuego 6:21, zwróć uwagę na język jakim zostało to napisane.

Przeczytałem. Chodzi o to, że słowa te brzmią jak wyrok śmierci?

Bastek napisał(a):A może po prostu Izraelici wybili Kaananejczyków i potrzebowali moralnego usprawiedliwienia (zwłaszcza w świetle ustawiania się jako naród poszkodowany historycznie), więc wymyślili Boga, który dał błogosławieństwo.

Nie do końca rozumiem do czego zmierzasz. Z jednej strony mieliby się usprawiedliwiać, że dokonali rzezi, a z drugiej ustawiać jako poszkodowani? Przez kogo? Masz na myśli ustawianie się jako naród, któremu zajęto ziemię obiecaną przez Boga?

Bastek napisał(a):Co do gwałtów, fakt, nic tam takiego nie ma, ale możemy domniemać(bo cóż szkodzi) że takowe miały miejsce, jak to w każdej wojnie, lud który podbija pierwsze co robi gwałci miejscowe kobiety aby przekazać gen zwycięzcy.

Po pierwsze widzę w Twoim rozumowaniu absurd. Po co mieli gwałcić, jeśli wyżynali co popadnie?
My tu rozmawiamy o historii czy piszemy scenariusz na film sensacyjny?  Smile

Bastek napisał(a):Ukarzę Amaleka za to, co uczynił Izraelitom, jak stanął przeciw nim na drodze, gdy szli z Egiptu. Dlatego teraz idź, pobijesz Amaleka i obłożysz klątwą wszystko co jest jego własnością; nie lituj się nad nim, lecz zabijaj tak mężczyzn, jak i kobiety, młodzież i dzieci, woły i owce, wielbłądy i osły” (Sm 1, 15, 2-3).

Lud Amalekitów, który dwieście lat wcześniej bronił swego terytorium przed agresją Izraela, miał za tą właśnie obronę zostać eksterminowany.

Co stało się dwieście lat wcześniej? Jakiej agresji dokonał Izrael?
#8
Chodzi o to że są napisane bardzo agresywnym językiem Smile

Żydzi od wieków uważają się za poszkodowanych, nawet teraz, ale żeby usprawiediliwić swoje działanie mogli wymyślić sobie księgi które to uzasadaniają, innymi słowy mają do pewych rzeczy prawo, bo Bóg tak chciał
Smile


Żaden absurd, równie dobrze mogę Ci podać przykład współczesny, dlaczego banderowcy z Ukrainy gwałcili Polki a potem rozcinali je piłą??

To poczytaj historię Hamana i co z nim zrobili Żydzi.
#9
Bastek napisał(a):Żaden absurd, równie dobrze mogę Ci podać przykład współczesny, dlaczego banderowcy z Ukrainy gwałcili Polki a potem rozcinali je piłą??
Słuchaj, piszesz, że Izraelici gwałcili kobiety kananejskie żeby przekazać im swoje geny. Powołujesz się przy tym na Biblię, na Księgę, która mówi że wycinali całe plemienia. Zdecyduj się. Albo chcieli przekazać geny, albo wyciąć Kananejczyków.
Bastek napisał(a):To poczytaj historię Hamana i co z nim zrobili Żydzi.
Tego Hamana z Księgi Estery?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Haman
#10
To jest zabieg naturalny, nigdzie nie napisałem że to był jedyny powód tego co zrobili, tylko skutek uboczny, tak więc czytaj ze zrozumieniem.
W czasie wojny, natura dba o przetrwanie gatunku, tak jak podczas II Wś wskaźnik urodzeń był znacznie wyższy, odbywało się to niestety również poprzez gwałty, tak działa natura, która w dupie ma czy coś jest moralne, czy nie, to się tyczy mniejszych konfliktów.

Ale nie odbiegajmy od tematu.

Pytanie jest, czy skoro Bóg jest miłością, to dlaczego pochwala i nakazuje ludobójstwo?
A może jeszcze inaczej, to kapłani którzy mieli monopol na Boga zlecili to i owo, ile razy tak było w historii że mądrzejszy kapłan nakazywał głąbom z plemienia w imię Boga mordować innych dla własnych celów?

Nawet do SS, brani byli ludzie z biednych rodzin i marginesu, czemu? z prostego powodu, bo taką niewykształconą biedną masą łatwo manipulować i wysłać ich na wojnę, to są ludzie bardzo podatni na ideologie, dlaczego nie możemy w takim razie założyć że w czasach wycinania Kaananu było tak samo???

Albo w wojnych krzyżowych, zwykłym żołnierzom wmawiano że idą walczyć dla Boga, a tak naprawde chodziło o władze, nowe ziemie i pieniądzę.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości