Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy człowiek ma duszę nieśmiertelną?
#1
Wyznawcy niemal wszystkich głównych religii twierdzą, że człowiek posiada nieśmiertelną duszę, która dalej żyje po śmierci ciała. Pod wpływem takich nauk wielu ludzi uwierzyło, że śmierć otwiera przed nimi wrota do nieśmiertelnego życia w świecie duchowym. Ale czy rzeczywiście właśnie tego uczy Bóg poprzez swoje Słowo – Biblię?

Zachęcam do analizy poniższego artykułu: 

CZY CZŁOWIEK MA NIEŚMIERTELNĄ DUSZĘ?
#2
Zacząłbym od definicji. Dusza (psyche) to system operacyjny sterujący kodem genetycznym (ciało, soma), czyli program, umożliwiający Tobie operowanie poprzez ciało w tym świecie. System operacyjny może być kopiowany, przenoszony, wstrzymywany (usypiany), a także zniszczony. Innymi słowy w zależności od tego, jak zdecyduje właściciel Twojej duszy (Twojej psychiki, umysłu itd.), może ona być wieczna albo skasowana (zniszczona) lub uśpiona (istnieje, ale nie funkcjonuje). Czymś innym jest natomiast Duch (pneuma). Duch jest wieczny, bo jest Źródłem (substancjalnością boską, źródłową), jako taki może stanowić nośnik Twojej duszy, jednocześnie może ją utrwalać, na którym to nośniku dusza będzie wieczna. Bez Ducha nie licz na wieczne funkcjonowanie. W ewangelii Jana masz o "zrodzeniu się z Ducha, aby móc żyć wiecznie". Chodzi tu o zintegrowanie duszy z Duchem, aby Duch mógł z kodu genetycznego przesłać Twoją duszę do nowego środowiska, w którym będzie wiecznie trwała na nowych zasadach (możesz nazwać to potocznie "w Niebie" albo "na Nowej Ziemi", zależy gdzie miałbyś trafić).
Tak więc dusza musi być zintegrowana z aktywnym Duchem. Dusza i Duch to dwa różne pojęcia. Z powodu tej różnicy niektóre organizacje kabalistyczne z Grecji, Egiptu czy Judei były przekonane, że ludzi można podzielić nawet na 3 rodzaje istot:
- ludzkie zwierzęta (somatycy), które mają służyć innym,
- ludzie mający duszę a tym samym potencjał do zbawienia i życia wiecznego (psychicy), ale nie korzystający z tej możliwości lub nie będący zdolni tego osiągnąć z powodu swoich niższych cech psychicznych, pochodzący z "niskości" (psychicy),
- ludzie duchowi (pneumatycy), nie pochodzący stąd (z "niskości"), będący Duchami pochodzącymi pierwotnie od Źródła, ale uwięzionymi w ciałach ludzkich, ich przeznaczeniem miałoby być zbawienie do życia wiecznego po powrocie do Źródła.
Powyższy podział nie pochodzi jednak z Biblii. Biblia jedynie mówi, że ludzie dzielą się na tych, którzy już zrodzili się z Ducha i stali się duchowymi istotami wyższymi (pneumatykami), oraz na tych, którzy z tych czy innych powodów jeszcze nie zrodzili się z Ducha i nie są zbawieni do życia wiecznego (lub nigdy nie będą). Przykładem niewątpliwych pneumatyków byli apostołowie Jezusa. Duch w nich działał i poprzez nich działał, mieli moc ducha, aby zmieniać tę rzeczywistość (cuda) i aby po odrzuceniu ciała nadal obcować z Bogiem (Duchem) i żyć wiecznie w Duchu (Bogu).
#3
(2019-12-09, 07:09 PM)Robert Grochowiak napisał(a): Zacząłbym od definicji. Dusza (psyche) to system operacyjny sterujący kodem genetycznym (ciało, soma), czyli program, umożliwiający Tobie operowanie poprzez ciało w tym świecie.

A to ciekawe! Można się jeszcze dowiedzieć jak można sterować kodem genetycznym, który z natóry jest niezmienny?
#4
Cytat:Dusza (psyche) to system operacyjny sterujący kodem genetycznym (ciało, soma), czyli program, umożliwiający Tobie operowanie poprzez ciało w tym świecie

Ciałem, o ile nam wiadomo, sterują elektryczne sygnały generowane przez mózg. Mamy na to dowód: można takie sygnały sztucznie wygenerować i ciało odpowiada na nie w przewidywalny sposób, np. poruszając jakąś kończyną. Można też podłączyć do ciała odpowiednio przygotowane sztuczne kończyny i człowiek będzie nimi poruszał tak jakby były jego własnymi, a także będzie świadomie je odczuwał.

Czy twoim zdaniem dusza generuje takie sygnały elektryczne, czy też jest tymi sygnałami, czy też masz jeszcze jakieś inne wyjaśnienie?
#5
(2019-12-09, 08:13 PM)Konq napisał(a):
(2019-12-09, 07:09 PM)Robert Grochowiak napisał(a): Zacząłbym od definicji. Dusza (psyche) to system operacyjny sterujący kodem genetycznym (ciało, soma), czyli program, umożliwiający Tobie operowanie poprzez ciało w tym świecie.  

A to ciekawe! Można się jeszcze dowiedzieć jak można sterować kodem genetycznym, który z natóry jest niezmienny?

Można. Jednak na końcu pytania dodałeś zagadnienie "niezmienności" kodu genetycznego w powiązaniu z kwestią sterowania nim. Czy możesz rozwinąć najpierw swoją myśl, żebym Cię zrozumiał? Mianowicie, po pierwsze, o jakiej rzekomej "niezmienności" kodu genetycznego piszesz? Po drugie, jak się owa "niezmienność" następnie ma mieć do sterowania kodem genetycznym (możliwości sterowania nim)?

(2019-12-09, 08:37 PM)mateusz napisał(a):
Cytat:Dusza (psyche) to system operacyjny sterujący kodem genetycznym (ciało, soma), czyli program, umożliwiający Tobie operowanie poprzez ciało w tym świecie

Ciałem, o ile nam wiadomo, sterują elektryczne sygnały generowane przez mózg. Mamy na to dowód [...]

Czy twoim zdaniem dusza generuje takie sygnały elektryczne, czy też jest tymi sygnałami, czy też masz jeszcze jakieś inne wyjaśnienie?

Co do dowodu, że mózg istnieje oraz że mózg generuje elektryczne sygnały kierujące resztą ciała, nie ma potrzeby mi takiego dowodu podawać, ponieważ nie kwestionuję tego faktu. Twoje pytanie wynika wg mnie z błędnego przekonania, że - jak wnioskuję z treści Twojego pytania - dusza i "mózg" (OUN) to rzekomo dwa różne byty. Tymczasem aby Ci odpowiedzieć, o co mi chodzi, czyli aby Ci wyjaśnić sens mojej wypowiedzi, muszę tu zaznaczyć, że dla mnie dusza i "mózg" to jest jedno i to samo, tylko postrzegane dwojako, w dwóch różnych aspektach tego samego bytu. Te same byty można postrzegać na różne sposoby, dlatego ludzie często myślą, ze w takim razie są to dwa różne byty równoległe. Innymi słowy mylą różnorodność bytów z różnorodnością możliwych sposobów postrzegania jednego i tego samego, danego bytu. Ja jednak uważam, że dusza i mózg to to samo, czyli mózg to fizyczny aspekt tego samego bytu, dla którego aspekt informatyczny to dusza (system operacyjny).  Są trzy możliwe do uwzględnienia aspekty każdego bytu i na naszym przykładzie tematycznym będą to: aspekt fizyczny (mózg), aspekt informatyczny (system operacyjny), aspekt psychiczny (psychika = dusza). Innymi słowy kiedy piszę: "dusza służy do sterowania kodem genetycznym aby móc funkcjonować w świecie (symulacji)" chodzi mi dokładnie o jedno i to samo, co kiedy Ty myślisz: "mózg służy do sterowania ciałem aby móc żyć w środowisku (przyrodniczym)". Zatem nie powinno być między nami różnicy co do sensu mojej wypowiedzi.
#6
Cytat:Ja jednak uważam, że dusza i mózg to to samo, czyli mózg to fizyczny aspekt tego samego bytu, dla którego aspekt informatyczny to dusza (system operacyjny).

Nie wiem, na ile znasz się na informatyce i zdajesz sobie z tego sprawę, ale system operacyjny istnieje w świecie fizycznym. To jest po prostu ciąg instrukcji, zapisanych w kodzie zer i jedynek w pamięci komputera. A te zera i jedynki są zapisane jako odpowiednio niskie i wysokie napięcia elektryczne. Potem te instrukcje wczytuje i wykonuje maszyna - procesor. Nie ma tutaj żadnego "aspektu informatycznego", który by był inny niż fizyczny.

Mając odpowiednie urządzenie (fizyczne - po prostu komputer) można przeczytać system operacyjny z nośnika. Można go też modyfikować. Gdyby była analogia do duszy, to wówczas ludzką duszę by można fizycznymi sposobami czytać i zmieniać.

Możesz oczywiście kod systemu zapisać w uproszczony sposób, który nie odwołuje się do fizyki - zazwyczaj tak się robi, żeby programista mógł ogarnąć co się dzieje - ale to tylko dlatego, że stworzono specjalne programy, kompilatory, które tłumaczą ten informatyczny zapis z powrotem na zera i jedynki, zapisywane jako elektryczne sygnały. Informatyka to tylko uproszczony zapis fizyki i elektroniki, nie jakiś osobny aspekt rzeczywistości.
#7
(2019-12-10, 01:37 AM)mateusz napisał(a): 1. [...] system operacyjny istnieje w świecie fizycznym.

2. [...] Nie ma tutaj żadnego "aspektu informatycznego", który by był inny niż fizyczny.

3. Gdyby była analogia do duszy, to wówczas ludzką duszę by można fizycznymi sposobami czytać i zmieniać.

Ad. 1. Tak, "system operacyjny istnieje w świecie..." (po prostu w świecie). Świat jest jeden, ani fizyczny ani inny, świat to świat.

Ad. 2. Jest aspekt informatyczny świata jako jeden z kilku aspektów. W Twojej wypowiedzi zauważam, że zamiennie zastosowałeś pojęcia "świat" i "aspekt świata". Aspekt =/= świat. Świat to byt, aspekty tego bytu (świata) to sposoby jego postrzegania, mianowicie: fizyczny, informatyczny i psychologiczny. Dla powtórzenia, abyś mnie zrozumiał, o co mi chodzi, weźmy inne przykładowe pojęcie, np. przestrzeń:

1) aspekt fizyczny: przestrzeń,
2) aspekt informatyczny: miejsce / pamięć dyskowa,
3) aspekt psychiczny: jaźń.

Inny przykład - pojęcie cząstki elementarnej:

1) aspekt fizyczny: cząstka elementarna,
2) aspekt informatyczny: litera kodu jęz. programisty,
3) aspekt psychiczny: wrażenie.

Ad. 3. I można. Skoro napisałem, że dusza to to samo co mózg, to znaczy, że czytając mózg i zmieniając mózg metodami fizycznymi zmieniasz zarazem duszę, bo to jest to samo. Jednocześnie stosując kody informatyczne, np. język mówiony (NLP, metoda ericksonowska, propaganda ideologiczna itd.) zmieniasz tę samą duszę metodami informatycznymi, czyż nie? A jednocześnie nadal jest to ten sam przedmiot wpływania i zmieniania. Podsumowując, zmieniając psychikę metodami informatycznymi zmieniasz strukturę neuronową (fizyczny mózg) i odwrotnie, zmieniając fizycznie mózgowie, wpływasz na zmiany w psychice. Twój warunek wykazania tożsamości mózgowia i duszy zatem został spełniony.
#8
Cytat: 1) aspekt fizyczny: przestrzeń,
2) aspekt informatyczny: miejsce / pamięć dyskowa,

Ale "miejsce na dysku" to tylko metafora, wybrana przez producentów systemów operacyjnych, żeby użytkownicy sobie mogli wyobrazić pewne abstrakcyjne pojęcie z teorii informacji - entropię.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Entropia_(...nformacji)

Czasem zamiast tego operuje się metaforą wagi: np. zdjęcie "waży" 50 MB, albo program jest "ciężki", bo pożera 8 GB. To nie jest informatyka tylko marketing - żeby interfejs był przyjazny dla osób, które nie studiowały informatyki.

Inne przykłady niestety są równie nietrafione - czasem się je stosuje jako metafory jedne drugich, ale w ograniczonym stopniu. Np. jak powiem że cząstki elementarne to podstawowe klocki, z których zbudowany jest świat, to nie znaczy wcale, że cząstka w aspekcie fizycznym odpowiada klockowi w aspekcie LEGO-wskim. Znaczy tylko tyle, że użyłem metafory klocków do zilustrowania pojęcia z fizyki.

Sama fizyka zresztą opisuje świat na kilka sposobów: np. newtonowski, kwantowy, teorii względności. Informatyka też ma aspekt maszyny Turinga i aspekt rachunku lambda, a psychologia ma np. behawioryzm i psychoanalizę. A co z innymi aspektami, np. socjologicznym, historycznym, matematycznym, chemicznym, biologicznym? Tych twoich "aspektów" by można wymyślić setki, tyle ile jest nauk opisujących świat i szkół wewnątrz tych nauk.

Masz fajny neoplatoński gnostycki system, który by się nieźle nadawał na jakąś serię fantasy Smile
#9
(2019-12-09, 11:45 PM)Robert Grochowiak napisał(a):
(2019-12-09, 08:13 PM)Konq napisał(a):
(2019-12-09, 07:09 PM)Robert Grochowiak napisał(a): Zacząłbym od definicji. Dusza (psyche) to system operacyjny sterujący kodem genetycznym (ciało, soma), czyli program, umożliwiający Tobie operowanie poprzez ciało w tym świecie.  

A to ciekawe! Można się jeszcze dowiedzieć jak można sterować kodem genetycznym, który z natury jest niezmienny?

Można. Jednak na końcu pytania dodałeś zagadnienie "niezmienności" kodu genetycznego w powiązaniu z kwestią sterowania nim. Czy możesz rozwinąć najpierw swoją myśl, żebym Cię zrozumiał? Mianowicie, po pierwsze, o jakiej rzekomej "niezmienności" kodu genetycznego piszesz? Po drugie, jak się owa "niezmienność" następnie ma mieć do sterowania kodem genetycznym (możliwości sterowania nim)?

Po pierwsze zapewne mylisz dwa pojęcia. Kod genetyczny to po prostu sekwencja w jakiej kodowana jest informacja genetyczna. Tłumacząc na polski: Kod to zasady gramatyki, informacja to np. jakiś wiersz. Kod służy więc tylko i wyłącznie do odczytu informacji, bo ta z natury jest tylko do odczytu i nie można nią sterować ani modyfikować.

Tak samo dla organizmu informacja genetyczna stanowi zestaw reguł z jakich ten organizm jest zbudowany. Nie jest to więc suma możliwości, ale ograniczeń dla tego organizmu i w twoim wywodzie zapewne te ograniczenia będą także obowiązywać duszę. De facto to informacja genetyczna w takim przypadku sterowałaby duszą, a nie odwrotnie.
#10
@Robert Grochowiak
Cytat:niektóre organizacje kabalistyczne z Grecji, Egiptu czy Judei były przekonane, że ludzi można podzielić nawet na 3 rodzaje istot

Możesz napisać o jakich latach i jakich konkretnie organizacjach piszesz?
Ciekawi mnie też skąd masz takie informacje.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości