Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy Bóg ma imię?
#21
Skąd się zatem wzięły imiona hebrajskie, które w swojej treści posiadają imię Boga:

Jehonadab, Jehoszua, Jehoel i inne?

A co do tekstu masoreckiego, to zobacz do innych tekstów. Zobaczysz, że są tam litery, które można odczytać i to bez znaków specjalnych Smile

Pozdrawiam!
#22
Jest oczywiste, że nie znasz nawet alfabetu a mimo to sprzeczasz się.
Nie rozumiem tego ale spotykam się z tym u chrześcijan non-stop. To taka trochę arogancja.

Co do nie-masoreckirego tekstu bez znaków diakrytycznych to faktycznie można tetragram odczytać. Problem w tym, że na jakieś 15 sposobów.
A co do imion to np. moje imię jest Eliahu a nie Eliehu. Szach-mat. To wynika po prostu z hebrajskiej ortografi i tego w której sylabie znajduje się to imie.
Inne hebrajskie imiona to np. Jeszajahu, Jirmijahu, Owadja i jak widzisz wszystkie mają samogłoskę "a" a nie "e".
To po prostu magia ortografii. Smile
#23
(2019-12-10, 05:27 PM)Eliahu napisał(a): Inne hebrajskie imiona to np. Jeszajahu, Jirmijahu, Owadja i jak widzisz wszystkie mają samogłoskę "a" a nie "e".
To po prostu magia ortografii. Smile

Zgadza się! Jah, to skrócona forma imienia Bożego - Jehowa.

Przepraszam, że pisze krótko i nie rozwijam tematu ale brak mi czasu. Jak go trochę znajdę, to podeślę Ci tekst masorecki z punktacją samogłoskową, z której można bez problemu odczytać imię Boże. Mam nadzieję, ze będzie to dla Ciebie pouczające.

Pozdrawiam!
#24
Cytat:odeślę Ci tekst masorecki z punktacją samogłoskową, z której można bez problemu odczytać imię Boże.

Założymy się, że nie podeślesz???
#25
Cytat: Zgadza się! Jah, to skrócona forma imienia Bożego - Jehowa.

Czy zdajesz sobie sprawę, że właśnie logicznie obaliłeś własny poprzedni argument?

Cytat:Jak go trochę znajdę, to podeślę Ci tekst masorecki z punktacją samogłoskową, z której można bez problemu odczytać imię Boże.

Obawiam się, że w tym celu będziesz musiał przeprowadzić wykopaliska Wink

Edit: Aaa, wiem o co ci może chodzić! https://pl.wikipedia.org/wiki/Qere–Ketib Dla imienia Bożego qere jest na stałe, dlatego ci się pewnie pokićkało.
#26
(2019-12-10, 05:11 PM)petros napisał(a): Skąd się zatem wzięły imiona hebrajskie, które w swojej treści posiadają imię Boga:

Jehonadab, Jehoszua, Jehoel i inne?

Błąd logiczny z Twojej strony. Imiona te posiadają tetragram, który imieniem nie jest. To, że tetragram znajduje się w imionach ludzi, nie powoduje, że sam tetragram jest imieniem.

(2019-12-01, 12:10 PM)Konq napisał(a): Co ciekawe w Polsce używa się słowiańskiego słowa Bóg (boh), w przeciwieństwie do łacińskiego deus (pochodzącego od Zeusa). Słowo te pochodzi od znaczenia "bogaty, bohatyj", co kiedyś oznaczało "wiele", a nie "bogactwo". Także słowo "zboże" ma te samo źródło. Zresztą słowa tego używano na określenie pomniejszych bóstw "bożęta", ponieważ Słowianie po prostu nadawali ważniejszym bogom... imiona.

Ja jestem w Polsce na Pomorzu i nie używam słowa "Bóg". Do właściciela światów zwracam się Ojcze, tak jak jego Syn mi przytoczył.

Co do Deus jako pochodzącego od Zeus, czy mogę prosić o źródło?

(2019-12-10, 10:28 AM)Konq napisał(a):
(2019-12-09, 06:40 PM)Robert Grochowiak napisał(a): Tetragram to nie jest imię. Jeśli piszemy o Źródle, czyli stwórcy wszystkiego co istnieje kiedykolwiek i gdziekolwiek, włącznie z czasem, przestrzenią, materią itd., to Źródło nie ma imienia, bo jest jedno z definicji i nie potrzebuje się nazywać. Imiona są odpowiednie dla stworzeń, bo określają ich funkcję albo je odróżniają od pozostałych. Coś, co jest jedno i absolutne, nie ma imienia.

Cyba sam Bóg ma inne zdanie od Twojego:

Cytat:Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy.

Znaczy się imię musi być, bo jest na nie paragraf Smile

Podałeś argument poprzez uproszczenie znaczenia słowa. Słowo "imię" nie oznacza zawsze i jedynie danej ewidencyjnej, czyli imienia w naszym współczesnym rozumieniu. Imię może oznaczać przedmiot, na który się powołujesz, np. "w imię prawdy wzywam cię, przestań kłamać" albo określenie funkcji, o czym napisałem poprzednio. Dlatego przytoczony przez Ciebie cytat, nie dowodzi, że chodzi o imię w rozumieniu "Tomek" albo Jadzia".

(2019-12-02, 12:42 PM)Daniel napisał(a): Skoro w Biblii występuje imię Boże prawie 7k razy to logiczne jest, że Bóg chciał by znano i używano Jego imienia.
No chyba że ktoś nie wierzy w Bożą autoryzację, wtedy to takie rozumowanie może być chociaż jakoś logicznie spójne, ale nie rozumiem jak można deklarować uznawanie tego co mówi Biblia za prawdziwe i próbować to łączyć z unikaniem używano imienia Bożego.
No, tak, zapomniałeś tylko uwzględnić, a więc dodać w wypowiedzi, że od 20 wieków autoryzowane i jedyne zarazem imię, które łączy z Bogiem to Jehoszua (Jezus).
#27
(2019-12-12, 07:24 AM)Robert Grochowiak napisał(a): Podałeś argument poprzez uproszczenie znaczenia słowa. Słowo "imię" nie oznacza zawsze i jedynie danej ewidencyjnej, czyli imienia w naszym współczesnym rozumieniu. Imię może oznaczać przedmiot, na który się powołujesz, np. "w imię prawdy wzywam cię, przestań kłamać" albo określenie funkcji, o czym napisałem poprzednio. Dlatego przytoczony przez Ciebie cytat, nie dowodzi, że chodzi o imię w rozumieniu "Tomek" albo Jadzia".

A to ciekawe, czyli co według ciebie autor tego przykazania ma na myśli, czego powinniśmy się wystrzegać?
#28
Polecam ciekawy film na temat imienia Bożego. Swoje argumenty przedstawiają w nim ludzie nauki, którzy są fachowcami jeśli chodzi o języki starożytne:

https://www.youtube.com/watch?v=DdM-qlNoDg0

Pozdrawiam!
#29
Miałeś podać tekst masorecki z którego da się to odczytać a nie godzinny film na ten temat.

Zresztą skoro potrzeba godziny by eksperci wyjaśnili wymowę jednego czteroliterowego słowa świadczy właśnie o tym, że nie jest to wcale takie proste.

Podaj chociaż w której minucie mówią jakieś konkrety.
#30
Cytat:Swoje argumenty przedstawiają w nim ludzie nauki, którzy są fachowcami jeśli chodzi o języki starożytne:

Podaj jedno konkretne nazwisko. Wybierz najlepszego z tych fachowców.

Jak to ponoć powiedział Albert Einstein po publikacji książki "Stu autorów przeciw Einsteinowi": gdyby mieli rację to by wystarczył jeden :-)


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości