Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rabbi Yitzhak Kaduri
#11
(2021-06-30, 12:03 AM)Eliahu napisał(a): Wiesz co @Przeemek powiedz mi, czy ty w ogóle znasz tą sprawę czy po prostu znalazłeś w internetach kolejny "dowód" na Jezusa i z automatu uwierzyłeś, że coś w tym jest bo przecież ktoś kto mówi, że Jezus jest git to na pewno by nie kłamał?
I czy tak samo uwierzyłeś na słowo autorowi linkowanego przez ciebie filmu, który twierdził w tym filmie, że rodzina rabina zaprzecza tej sprawie głównie dla pieniędzy.
Bo wiadomo, Żydzi wiedzą kto jest prawdziwym mesjaszem, ale złośliwie temu zaprzeczają bo ważniejsze dla nich są pieniądze. Hmm?
Wreszcie oszczędziłeś swoich opinii(no z małym wyjątkiem), a napisałeś coś rzeczowego, dziękuję uprzejmie. Bo o to pytałem.

Jak pewnie zwróciłeś uwagę na moje ostanie zdania w poście startowym:
"Ktoś posiada więcej informacji na ten temat? Co na to strona żydowska Eliahu?"

Z wyznania jestem chrześcijaninem, więc takie tematy lub ciekawostki przyciągają moje zainteresowanie i to jest normalne, przynajmniej winno być w kręgach współwyznawców. Ale czy w tą historią uwierzyłem? Ja wierzę, że Bóg i Jezus działa, więc jest to dla mnie możliwe, ale nauki NT nauczają aby wszystko badać, a nie przyjmować za pewnik i tak robię. Natomiast po to zapytałem forumowiczów i stronę żydowską o informacje, aby otrzymać dodatkowy obraz całej sytuacji, a nie tylko jednostronny.

Z tego co widzę za dużo zakładasz w moich wypowiedziach z góry i dlatego wyciągasz coraz częściej niewłaściwe wnioski, chociażby tutaj:
"Po prostu mówiłem, że nie zachęcasz swoją postawą. Zresztą po co byłaby ci potrzebna opinia ignoranta?"

Zawsze uważałem Żydów za ludzi bardzo skrupulatnych i rzetelnych w swojej pracy, co znakomicie udowodniliście przechowując tekst Masorecki Pisma Świętego, przez tysiące lat bezbłędnie przechowując informację. I jako chrześcijanin jestem (i reszta chrześcijaństwa winna być) wam za to wdzięczna, dzięki temu możemy wyśledzić również oszustów w chrześcijaństwie. Poza tym tylko i wyłącznie Żydom zawdzięczamy naukę o Bogu, w ogóle wiedzę o jego "prawdzie" bo zawartą na kartach Pisma, którą przekazujecie z pokolenia na pokolenie.
Mało tego..... pewien Żyd powiedział:
" (22) Wy czcicie to, czego nie znacie, a my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie pochodzi od Żydów. " (J4)
A inny:
"(4) Są to Izraelici, do których należy usynowienie, chwała, przymierza, nadanie prawa, służba Boża i obietnice; (5) Do których należą ojcowie i z których według ciała pochodzi Chrystus, który jest nad wszystkimi, Bóg błogosławiony na wieki. Amen."(Rz9)

To od Żydów wyszła Dobra Nowina od Boga, a naród wybrany z 12 pokoleń Izraela odgrywa i będzie odgrywał w tym kluczową rolę.

Więc mylnie odbierasz moje intencje albo widzisz uprzedzenia.
..... a dyskusja mogłaby przebiegać inaczej. 

(2021-06-30, 12:03 AM)Eliahu napisał(a): Człowieku...
w 32 minucie tego filmu pokazany jest Ze'w Porat i jego kolega Eliahu (tu nie wiem czy to prawdziwe imię). Ze'w Porat jest oszustem i nie jest nawet oryginalnie powiązany z całą tą sprawą.
....
A kłamstwa Ze'ewa i jego naciąganie chrześcijan na kasę to zasługują na osobne wyjaśnienie.
....
Ty widzisz Żydów a ja widzę chrześcijan w myckach.
Tak zgadza się ja widzę żydów, bo nic w tym nie jest nienormalnego kiedy osoby w myckach, mówiące po hebrajsku i mieszkające w Izraelu są żydami, do tego nie muszę kłamać i manipulować. A że gość udaje, to tego nie wiedziałem, ale skoro Ty naświetliłeś sytuację to ja nie mam teraz powodu aby tobie nie wierzyć.

Sam Ze'w Porat oświadcza:
"Po gimnazjum ojciec wysłał mnie do ortodoksyjnej szkoły rabinackiej "Jesziwy" – zwanej „Emek” w centrum Los Angeles. Miałam na sobie czarne ubranie do "Sztrejmelu", z wielkim czarnym kapeluszem i "Pei", z długimi lokami. Mój ojciec i dziadek - cała rodzina - oczekiwali ode mnie kontynuacji tradycji abym został rabinem - najbardziej zaszczytnym zawodem zdecydowanie wśród ortodoksyjnych Żydów. " Ogólnie cały jego życiorys można znaleźć.

Widzisz..... nie wiedziałem, że wewnątrz samego Izraela jest tyle podziałów i przez to jedna część oczernia drugą, czy manipuluje informacjami. Ale jeżeli coś wychodzi z prasy Izraelskiej, chociażby sam fakt notatki Kaduriego(gdzie podano zdjęcia) niezależnie teraz od jej treści, to nie było powodu aby w to nie uwierzyć. Do tego nie trzeba być bezmyślnym, szczególnie jak nie zna się lub nie wie o wszystkich faktach.

(2021-06-30, 12:03 AM)Eliahu napisał(a): Piszę tą odpowiedź z myślą, że tak jak bezmyślnie przyjąłeś za prawdę twierdzenia tych ludzi tak samo bezmyślnie odrzucisz moje wyjaśnienie.
Robię to z pełnym poczuciem mojej beznadziejnej pozycji w tej dyskusji.
Podszedłeś do odpowiedzi rzeczowo, wspominałeś o wielu kwestiach, oszustwach czy manipulacjach, podałeś jakieś dane/informacje. Ale nie przedstawiłeś ani jednego źródła na ich poparcie, nie widzę żadnych dowodów, nie mówiąc o przekonywujących w postaci źródła, cokolwiek? Jest tylko Twoje zdanie? Co jeszcze bardziej dziwne bo piszesz nawet, że przebadałeś sprawę.....

To jak możesz oczekiwać teraz bezmyślne przyjęcie Twojej "prawdy"? Kuriozalne. To tak nie działa.

Nie mam powodu nie przyjąć Twoich wyjaśnień, bo je przyjmuję i się tym kwestiom przyjrzę jak będą dostępne źródła. Ale jak sam piszesz, że "bezmyślnie" przyjmuję wyjaśnienia chrześcijańskie, sugerując kuriozum takiej podstawy. To jak myślisz, czy powinienem teraz "bezmyślnie" przyjąć Twoje wyjaśnienia i Twoją opinię? Więc nie każ mi teraz "bezmyślnie" przyjmować tego co napisałeś, chyba się zgodzisz?

Bądź konsekwentny w swoich wnioskach i sugestiach, bo ta jak pisałem, teraz kreujesz się na tego jedynego prawdomównego w tej kwestii z kluczem do prawdy, a to chyba tak nie działa, w dwie strony stosujmy te same kryteria, prawda?  

Po obejrzeniu dokumentu widać, że chrześcijański autor krok po kroku pokazuje jak doszedł do swojego wnioskowania, pokazał sposób rozumowania. Jeżeli opierał się na fałszywych źródłach lub zmanipulowanych, to w tej kwestii nie można jemu zarzucić łgarstwa, co najwyżej nie spełnienie kompetencji jako dziennikarza śledczego. Ale wysuwanie wniosków o kłamstwach i łgarstwie to już bardziej uprzedzenia, szczególnie, że nie przedstawiłeś żadnych źródeł czy dowodów.

Ale teraz biorąc pod uwagę Twoje wskazówki na sprawę, czytając książkę Carl Gallupsa "The Rabbi Who Found Messiah" wezmę je pod uwagę i wrócę ewentualnie z pytaniami, oczywiście cały czas przy tym "myśląc".  

(2021-06-30, 12:03 AM)Eliahu napisał(a): Wygląda na to, że cała ta sprawa to jedynie twierdzenia bez pokrycia autorstwa chrześcijan a "film dokumentalny" na ten temat zawiera powoływanie się na Ze'ewa
....
Tylko, że to jest prawda. Oni są chrześcijanami, działają jak misjonarze i łżą jak psy. I nie jest to jedyny przypadek podobnej działalności.
To nie moja wina. A źródła tej sprawy to ja zbadałem zanim Ze'ew Porat zaczął na fali tej sprawy zarabiać hajs na amerykańskich protestantach.
....
Ja powyżej wyjaśniłem, nie wiem z których moich wypowiedzi wywnioskowałeś, że wszystko przyjąłem bezmyślnie?

Po drugie popełniasz błąd we własnym wnioskowaniu, sam piszesz, że Ze'ewa to oszust który zarabia na Kościołach protestanckich. Jeżeli tak jest, to zwyczajnie zmienił tylko "nalepkę" z żydowskiej na chrześcijańską, ale od początku nie interesowała go wiara w Boga.
Sam jestem chrześcijaninem i poznałem prawdziwe chrześcijaństwo, i mogę ciebie zapewnić, że jeżeli ktoś kłamie, oszukuje i manipuluje a nazywa siebie chrześcijaninem, to w rzeczywistości nim nie jest, nigdy szczerze się nie nawrócił. Osobiście uważam, że to właśnie katolicyzm przyczynił się wielce to tego aby tak myśleć o chrześcijaństwie jako normie. Analogicznie u misjonarzy chrześcijańskich, jeżeli rzeczywiście chodzą i kłamią, to nimi nie są, tylko za takich się podają.

Każdy może zostać Żydem czy przejść na judaizm (prozelityzm), tak samo każdy może wyznawać wiarę w Chrystusa, ale to czas i czyny pokażą czy rzeczywiście nim jest.

Dlatego równie dobrze mogę powiedzieć, że z powodu uprzedzeń lub bezmyślnie nazywasz chrześcijan kłamcami. Po prostu wypracowałeś(albo powiedziano Tobie) sobie stereotyp i go bezmyślnie używasz.




P.S. i mała uwaga. Prosiłbym abyś nie kierował do mnie odpowiedzi w których używasz wulgaryzmów, chyba że chcesz skutecznie zniechęcić mnie do udziału w dyskusji. Jest w ogóle regulamin który tą kwestie reguluje?
#12
Cytat:Jest w ogóle regulamin które tą kwestie reguluje?


mam nadzieję, że nie i lepiej chyba, żeby nie było. Wolność wypowiedzi jest bardzo ważna. Ale zapewne Gerald przyjdzie i "zrobi z tym porządek"
#13
Podczas rejestracji na nieprofesjonalnych można przeczytać:
"Na forum zabrania się publikowania treści prowokacyjnych, obraźliwych, erotycznych, rasistowskich, faszystowskich itp......"
Każdy, kto się zarejestrował pod tym się podpisał

Wolność wypowiedzi ma swoje granice tam, gdzie zaczyna się obrzucanie błotem.
Jest wiele różnych miejsc, gdzie poobrzucać się można, ale mam nadzieję, że nieprofesjonaliści dadzą radę obejść się bez niepotrzebnej agresji, a argumenty będą jedyną "bronią" w rozmowach.

Nie będę roztrząsał. Wywalam to co niepotrzebne, upokarzające i obraźliwe.
Zostawię, niestety, też obraźliwe, uogólniające i upokarzające, ale jednak zdanie, do którego merytorycznie odniósł się @Przeemek, tylko dlatego, że wszystkie pozostałe merytoryczne argumenty poniekąd do tego się odnoszą.
Z prośbą do Eliahu, jako jednego z najstarszych stażem nieprofesjonalnych. Argumentuj, argumentuj, argumentuj swoje oskarżenia bo jak wspomniał @Przeemek
Cytat:Stwierdzić, że ktoś kłamie jest bardzo łatwo..
Wiesz bardzo dużo i fantastycznie, gdy dzielisz się swoją wiedzą, ale takie uogólnienia i oskarżenia mają skutek odwrotny od zamierzonego. Nie można stwierdzić, że
Cytat:Chrześcijańscy misjonarze łżą jak psy, czyli standard.
bo przecież nie znasz wszystkich chrześcijańskich misjonarzy i to wcale nie musi być standardem, ale gdy faktycznie kłamią, to dobrze byłoby to wykazać, aby rozwiać wątpliwości. Myślę, że racjonalne, udokumentowane argumenty byłyby dużo bardziej przekonujące niż rzucenie w jednym zdaniu uogólniającego oskarżenia, zwłaszcza, że wątek dotyczy jednego konkretnego przypadku.
Jakby lekarze mieli dość pacjentów to nie tłumaczyliby tysiące razy czemu warto się zaszczepić.
Warto po prostu pamiętać, że odpowiedzi nie czyta tylko bezpośrednio zainteresowany, ale czytają też inni użytkownicy i dobrze, gdy działa zwykła siła argumentów.
Mam nadzieję, że kiedyś napijecie się browara, nawet na skypie i tyle
#14
O.K.

@Przeemek

Dwa pytania. Tylko PROSZĘ postaraj się zwięźle i na temat jeśli to możliwe.

1. Jak rozumiesz słowa "szkoła rabinacka"?

2. Napisałeś:
Cytat:Zawsze uważałem Żydów za ludzi bardzo skrupulatnych i rzetelnych w swojej pracy, co znakomicie udowodniliście przechowując tekst Masorecki Pisma Świętego, przez tysiące lat bezbłędnie przechowując informację.
Czy wierzysz, że oryginalny tekst Biblii Hebrajskiej został do dzisiaj zachowany bez żadnych zmian? Napisz co o tym sądzisz.


Cytat:Sam jestem chrześcijaninem i poznałem prawdziwe chrześcijaństwo, i mogę ciebie zapewnić, że jeżeli ktoś kłamie, oszukuje i manipuluje a nazywa siebie chrześcijaninem, to w rzeczywistości nim nie jest, nigdy szczerze się nie nawrócił. Osobiście uważam, że to właśnie katolicyzm przyczynił się wielce to tego aby tak myśleć o chrześcijaństwie jako normie.
To tylko kolejny wyraz twoich antykatolickich uprzedzeń.
Ja nie piszę o katolikach tylko o tzw. "biblijnych, ewangelicznych, nowonarodzonych chrześcijanach-protestantach". Kościół Katolicki misji wobec Żydów nie prowadzi.

Cytat:Analogicznie u misjonarzy chrześcijańskich, jeżeli rzeczywiście chodzą i kłamią, to nimi nie są, tylko za takich się podają.
They are not true Scotsmen. I get it.
#15
(2021-06-30, 08:58 PM)Eliahu napisał(a): O.K.

@Przeemek

Dwa pytania. Tylko PROSZĘ postaraj się zwięźle i na temat jeśli to możliwe.

1. Jak rozumiesz słowa "szkoła rabinacka"?
Na pierwszy rzut oka kojarzy mi się z "szkoła rabiniczna". Albo chodzi o uczenie na przyszłych rabinów, albo wykładanie nauki rabinicznej. Musiałbym zobaczyć co mówi gramatyka o tym terminie, albo zwyczajnie pójść  do "wujka google" o poradę....

(2021-06-30, 08:58 PM)Eliahu napisał(a): 2. Napisałeś:
Cytat:Zawsze uważałem Żydów za ludzi bardzo skrupulatnych i rzetelnych w swojej pracy, co znakomicie udowodniliście przechowując tekst Masorecki Pisma Świętego, przez tysiące lat bezbłędnie przechowując informację.
Czy wierzysz, że oryginalny tekst Biblii Hebrajskiej został do dzisiaj zachowany bez żadnych zmian? Napisz co o tym sądzisz.  
Dla przykładu przekonały mnie o tym między innymi źródła takie jak porównanie z odkryciami Qumran i kopiami masoreckiego Kodeksu Aleppo ponad 1000 lat starszego, co potwierdza niezwykłą wiarygodność tego Kodeksu czyli tekstu masoreckiego, na którym opierały się dotychczasowe przekłady Biblii. Oczywiście są różnice przy porównywaniu w manuskryptach na poziomie 1 - 5% może więcej zależy od źródeł, ale spokojnie można powiedzieć, że tekst oryginalny się zachował.

(2021-06-30, 08:58 PM)Eliahu napisał(a): To tylko kolejny wyraz twoich antykatolickich uprzedzeń.
Ja nie piszę o katolikach tylko o tzw. "biblijnych, ewangelicznych, nowonarodzonych chrześcijanach-protestantach". Kościół Katolicki misji wobec Żydów nie prowadzi.
Popraw mnie jeśli się mylę, ale czy te uprzedzenia lub ich większość do chrześcijan/chrześcijaństwa nie są dziełem katolickiej spuścizny? Czy nie czasem cały nie-chrześcijański świat, a więc nie tylko ateiści najczęściej kojarzy chrześcijaństwo z katolicyzmem? Z pewnością jeszcze przed rozwinięciem się Internetu?
A antysemityzm, dyskryminacja i cała ta katolicka przeszłość przesiąknięta przemocą wpierw wobec Żydów - spokojnie jakieś 1500 lat nie ma wpływu na zdanie obywatela żydowskiego? Czy to nie przez katolicyzm(wpływu papistów) Żydzi nie mogąc piastować żadnych poważnych stanowisk w Europie lub wykluczani z wielu dziedzin społecznych, przenieśli(zmuszeni) się w biznesy i lichwę(potoczne nie pejoratywne określenie)?

Z kart historii jak czytam jeszcze w tzw. chrześcijaństwie "przed-nicejskim", zanim katolicy osiągnęli władzę polityczną i się upaństwowili, to od samego początku Kościół świadomy był swej solidarności z Izraelem i ciągłości między czynami Boga w przeszłości a ich zależnością dzisiaj. Większość jak nie wszystkie Kościoły do 325r. obchodziły Paschę według kalendarza żydowskiego 14 dnia miesiąca Nisan. Niektóre Wschodnie Kościoły kontynuowały inne tradycje jak obrzezanie nawet do V w. Judaizm opowiadał się za wstrzemięźliwością i życiem rodzinnym, między sobą Żydzi praktykowali miłosierdzie, pielęgnowali chorych, troszczyli się o zmarłych, okazywali gościnność obcym, a ubogim dawali jałmużnę. Dzięki nim i takim zachowaniem wielu pogan pociągał monoteizm, również i wysoki standard żydowskiej moralności, pradawność (jeśli nie styl) świętych ksiąg judaizmu. A w cieniu wielu synagog w diasporze gromadzili się pobożni poganie, określani zazwyczaj jako "bojaźnicy boży" - tak nazywano każdego pełnoprawnego członka Synagogi. Poganin mógł zostać obrzezany lub, częściej, ochrzczony, tak jak wymagano tego od nawracających się, ale pierwsze było raczej rzadkością i zhellenizowani Żydzi z diaspory, ku niezadowoleniu bardziej rygorystycznie nastawionych religijnych autorytetów w Palestynie, zwykle chętnie przyjmowali pogańskich adeptów, nie narzucając im obrzezania jako warunku dostąpienia zbawienia, ostatecznie Kościoły (szczególnie w diasporze) wspólnie z żydami żyli jak brat z bratem (pogańskie chrześcijaństwo). Chrześcijańscy Żydzi niezwykle byli oddani Prawu. Katolicyzm z kolei kompletnie oddzielił się od Żydów.... cóż za ironia mając Żyda za swoją głowę i największego świętego oraz Żyda za swojego Zbawiciela, który za nich oddał życie.....

Gdyby nie katolicyzm, kto wie..... może relacje chrześcijańsko-żydowskie wyglądały by całkiem inaczej dzisiaj. Przednicejski Kościół bardzo dobrze znał swoje miejsce wobec Żydów i wiedział ile im zawdzięcza. To katolicyzm zaczął tworzyć podziały, odseparowywać się, już od Konstantyna zaczęły się antysemickie dekrety i żydowskie prześladowania.

Dlatego w twoich uprzedzeniach w dużej części widzę wpływ katolicyzmu, który jako zwycięzcy napisał historię po swojemu... A tak może do dzisiaj byśmy byli dla "Synagogi" tylko "sektą" niegroźnych Nazarejczyków....

Kościół Katolicki nie musi prowadzić specjalnej misji, może robić to "oddolnie" z samego Izraela - bo ma w nim swoją placówkę (wikariat.... ). Żydowscy katolicy obchodzą Paschę, Rosz ha-Szana, Szawuot i zachowują inne znane tradycje judaistyczne oraz katolicką Eucharystię, a największe skupisko jest w Izraelu. [ https://pl.wikipedia.org/wiki/Katolicy_j...brajskiego ] tylko jak udało im się tam trafić? Z pewnością wpierw poprzez "misje"......


A odnośnie ewangelicznych...... jest różnica między przyjęciem przekonań/(lub religijnych) a prawdziwą wiarą, ta pierwsza w większości zawodzi bo to nic innego jak narzucenie sobie jakichś zasad.


Podaj mi przykład nowo-narodzonego chrześcijanina który z Biblią w ręku i Pismem na ustach w imię Boga wysyła ludzi na stos? Albo zwyczajnie kłamie i manipuluje dla osiągnięcia osobistych korzyści? Jak weryfikujesz nowo-narodzonego?

(2021-06-30, 08:58 PM)Eliahu napisał(a): They are not true Scotsmen. I get it.
Nie wiem czy nawiązujesz tu też do konotacji fizycznych w kontekście narodowości/linii genealogicznej? Bo nawet w judaizmie jest przecież prozelityzm i taki "True Scotsmenem" nigdy z pochodzenia(według ciała) nie będzie, więc jak tu weryfikować "Scot/Scotmena"?
#16
(2021-07-01, 01:34 PM)Przeemek napisał(a):
(2021-06-30, 08:58 PM)Eliahu napisał(a): To tylko kolejny wyraz twoich antykatolickich uprzedzeń.
Ja nie piszę o katolikach tylko o tzw. "biblijnych, ewangelicznych, nowonarodzonych chrześcijanach-protestantach". Kościół Katolicki misji wobec Żydów nie prowadzi.

[...]
Gdyby nie katolicyzm, kto wie..... może relacje chrześcijańsko-żydowskie wyglądały by całkiem inaczej dzisiaj. Przednicejski Kościół bardzo dobrze znał swoje miejsce wobec Żydów i wiedział ile im zawdzięcza. To katolicyzm zaczął tworzyć podziały, odseparowywać się, już od Konstantyna zaczęły się antysemickie dekrety i żydowskie prześladowania.
[...]

To takie twoje gdybanie, bo tak naprawdę w tej kwestii protestantyzm był gorliwym naśladowcą Katolików, tak samo jak w kwestii palenia czarownic. Tu masz trochę miłosiernych kazań od Lutra, ale Kalwin wcale odmiennego zdania nie miał, może mniej drastyczne w kwestii rozwiązania kwestii żydowskiej, bo nie powstała ona w czasie drugiej wojny światowej.
#17
Cytat:To takie twoje gdybanie, bo tak naprawdę w tej kwestii protestantyzm był gorliwym naśladowcą Katolików, tak samo jak w kwestii palenia czarownic. Tu masz trochę miłosiernych kazań od Lutra, ale Kalwin wcale odmiennego zdania nie miał, może mniej drastyczne w kwestii rozwiązania kwestii żydowskiej, bo nie powstała ona w czasie drugiej wojny światowej.

Ale przecież Luter i Kalwin byli katolikami.  Tongue Big Grin
#18
(2021-07-01, 04:01 PM)Konq napisał(a):
(2021-07-01, 01:34 PM)Przeemek napisał(a):
(2021-06-30, 08:58 PM)Eliahu napisał(a): To tylko kolejny wyraz twoich antykatolickich uprzedzeń.
Ja nie piszę o katolikach tylko o tzw. "biblijnych, ewangelicznych, nowonarodzonych chrześcijanach-protestantach". Kościół Katolicki misji wobec Żydów nie prowadzi.

[...]
Gdyby nie katolicyzm, kto wie..... może relacje chrześcijańsko-żydowskie wyglądały by całkiem inaczej dzisiaj. Przednicejski Kościół bardzo dobrze znał swoje miejsce wobec Żydów i wiedział ile im zawdzięcza. To katolicyzm zaczął tworzyć podziały, odseparowywać się, już od Konstantyna zaczęły się antysemickie dekrety i żydowskie prześladowania.
[...]

To takie twoje gdybanie, bo tak naprawdę w tej kwestii protestantyzm był gorliwym naśladowcą Katolików, tak samo jak w kwestii palenia czarownic. Tu masz trochę miłosiernych kazań od Lutra, ale Kalwin wcale odmiennego zdania nie miał, może mniej drastyczne w kwestii rozwiązania kwestii żydowskiej, bo nie powstała ona w czasie drugiej wojny światowej.
No tym razem Eliahu mnie ubiegł.....

Nie tylko Luter, ale i Kalwin, Zwilling, Jan Wiklif, Hus i wiele innych największych tzw. "reformatorów" to katolicy i to nie tylko duchowni, ale sami(prawie) wyświęceni - czyli z ważnymi - z niezatartym znamieniem Ducha(prawo kanoniczne) - kapłanami. Reformacja to nie dzieło książąt, królów, ani nawet żadnych świeckich - to dzieło księży/kapłanów Kościoła Rzymskokatolickiego - to jedna wielka "kłótnia rodzinna", czego najważniejszym owocem na nasze szczęście było odzyskanie Biblii w ręce ludu. I to jest fakt który umyka z pola widzenia nawet samym katolikom jak krytykują reformatorów i wyzywają ich od heretyków... kolejna ironia.....

I tu trzeba sobie zadać pytanie - dlaczego właśnie kapłani?  Bo mieli dość tyrani papiestwa...... jeden z wielu przykładów tej tyrani Consilium de Emendanda Ecclesia - raport komisji kardynalskiej powołanej w lipcu 1536 roku przez papieża Pawła III do przeanalizowania nadużyć w Kościele katolickim i przedstawienia zaleceń i środków zaradczych z których niewiele wprowadzono https://pl.wikipedia.org/wiki/Consilium_...a_Ecclesia.

Reformacja raczej była swego rodzaju ratunkiem dla katolików, bo dzięki niej papiestwo nie upadło jeszcze niżej i zmuszone zostało do reformy.

Dlaczego Luter był antysemitą? A dlaczego katolicki kapłan jest antysemitą? 1500 lat gnębienia narodu żydowskiego w historii KRK jest chyba wystarczającą odpowiedzią - skąd Luter wyniósł te poglądy...... a jakie miał korzenie?...... temat rzeka.......

Reformatorzy wyszli z organizacji, ale nic innego nie znali, zanim zaczęli wracać do prawdziwych korzeni Kościoła z czasów przednicejskich zapożyczyli jeszcze wiele doktrynalnych błędów katolików, jak pozostawienie np. Transsubstancjacji w formie Konsubstancjacji........ Luter zauważył kilka błędów i tylko kilka rzeczy zmienił, jak na kapłana katolika i tak nieźle mu poszło. Poglądy były rewidowane powoli, i też powoli się oczyszczano do prawdziwego chrześcijaństwa.......
#19
(2021-07-01, 09:12 PM)Przeemek napisał(a): No tym razem Eliahu mnie ubiegł.....

Widzę, że ma już jakieś doświadczenie w dyskusji z tobą. Nie dziwię się więc, że nie za bardzo chce mu się na twoje pytania odpowiadać.

(2021-07-01, 09:12 PM)Przeemek napisał(a): Nie tylko Luter, ale i Kalwin, Zwilling, Jan Wiklif, Hus i wiele innych największych tzw. "reformatorów" to katolicy i to nie tylko duchowni, ale sami(prawie) wyświęceni - czyli z ważnymi - z niezatartym znamieniem Ducha(prawo kanoniczne) - kapłanami. Reformacja to nie dzieło książąt, królów, ani nawet żadnych świeckich - to dzieło księży/kapłanów Kościoła Rzymskokatolickiego - to jedna wielka "kłótnia rodzinna", czego najważniejszym owocem na nasze szczęście było odzyskanie Biblii w ręce ludu. I to jest fakt który umyka z pola widzenia nawet samym katolikom jak krytykują reformatorów i wyzywają ich od heretyków... kolejna ironia.....

Aha, czyli nie byli "prawdziwymi Szkotami"? Powiem tak: dla mnie Luter mógłby być nawet rudym Chińczykiem, ale jeśli aż do dwudziestego wieku nikt nie neguje jego pism, to znaczy, że miały one wpływ na to co wyprawiali Protestanci w Niemczech z Żydami. Wspomnę tu także, że Kościół Luterański i Anglikański uważają Lutra za świętego. Widzę jednak, że teraz to ty decydujesz kto jest "prawdziwym Protestantem".

Po drugie, jak możesz przeczytać w źródle - Luter początkowo nie był nastawiony negatywnie do Żydów. Co znaczy że Katolicyzm nie miał wpływu na jego stosunek do tego narodu. Zmienił zdanie dopiero po tym, kiedy żydzi nie chcieli przechodzić na jego wiarę. Tak, na jego wiarę, bo od kilkudziesięciu lat nie należał już do Kościoła Katolickiego. Żydzi natomiast wielokrotnie pokazywali, że na wiarę Katolicką przechodzili, czy to z przymusu, czy z zysku.

(2021-07-01, 09:12 PM)Przeemek napisał(a): I tu trzeba sobie zadać pytanie - dlaczego właśnie kapłani?  Bo mieli dość tyrani papiestwa...... jeden z wielu przykładów tej tyrani Consilium de Emendanda Ecclesia - raport komisji kardynalskiej powołanej w lipcu 1536 roku przez papieża Pawła III do przeanalizowania nadużyć w Kościele katolickim i przedstawienia zaleceń i środków zaradczych z których niewiele wprowadzono https://pl.wikipedia.org/wiki/Consilium_...a_Ecclesia.

Przypomnę tylko, że raport ukazał się w 1536r. Luter nigdy go nie skomentował, po prostu uznał, że powinien być udostępniony ogółowi i go rozpowszechniał. 95 tez Luter opublikował w 1517r. Na pewno te wydarzenia wiele łączy. Nawet Papież był już inny. Ale po kolei:
1517 - 95 tez
1521 - Ekskomunika Lutra i uznanie go za heretyka
1522-35 - przekład Biblii co było wielkim naruszeniem praw Kościoła
1525 wojna chłopska wyraźnie inspirowana pismami Lutra
1526 - przymierze torgawskie, czyli de facto zerwanie wielu książąt z Katolicyzmem
1530 - Wyznanie augsburskie, będące wykładem nauki reformatorów. Ponieważ ze względu na banicję z 1521 r. Luter nie mógł być na sejmie obecny, główny ciężar w jej opracowaniu spoczął na Melanchtonie, który kolejne projekty swej pracy wysyłał do Lutra w celu konsultacji.
1537 - Artykuły szmalkaldzkie, napisane przez Lutra, w których jeszcze raz potwierdzone zostało, że ewangelicy odrzucają władzę papieską jako niepotwierdzoną w Piśmie Świętym i żądają pełnej niezawisłości od papieża.

Nie wiem co jeszcze Luter powinien zrobić, żeby uznano go za Protestanta?

(2021-07-01, 09:12 PM)Przeemek napisał(a): Reformacja raczej była swego rodzaju ratunkiem dla katolików, bo dzięki niej papiestwo nie upadło jeszcze niżej i zmuszone zostało do reformy.

Taaaaak, naaaapeeewno! Zwłaszcza Inkwizycja walnie przyczyniła się do szerzenia odnowy Kościoła przez takie narzędzia jak indeks ksiąg zakazanych, karanie stosem za bluźnierstwo i herezję, ryt trydencki - czyli msza i Biblia tylko po łacinie. Chociaż masz rację Protestantyzm w tamtych czasach niewiele się różnił pod tym względem od Katolicyzmu.

A i zapomniałem o jeszcze większym przepychu w kościołach, zwłaszcza w Baroku.

(2021-07-01, 09:12 PM)Przeemek napisał(a): Dlaczego Luter był antysemitą? A dlaczego katolicki kapłan jest antysemitą? 1500 lat gnębienia narodu żydowskiego w historii KRK jest chyba wystarczającą odpowiedzią - skąd Luter wyniósł te poglądy...... a jakie miał korzenie?...... temat rzeka.......

Antysemityzm ma swoje korzenie jeszcze w starożytnym Egipcie. Dalej poprzez Grecję Aleksandra Wielkiego i Rzym. Kościół Wschodni także uczestniczył w pogromach żydowskich. Jesteś trochę jak Komuniści, którzy uważali, że historia zaczęła się od Rewolucji Październikowej, dla ciebie chyba taką rewolucją jest sobór nicejski.

Nawiasem mówiąc nie jest prawdą, że Kościół Wschodni w jakiś sposób utrzymywał tradycje żydowskie. Po pierwsze tradycje te uległy rozmyciu po wojnie Żydowsko-Rzymskiej. Niby Faryzeusze tacy jak Eliahu uważają, że są przedstawicielami tradycji, ale prawda jest taka, że nie wiemy nawet jak wyglądały szaty liturgiczne za czasów Jezusa. Kościół wspierał tylko te tradycje, które ujęte były w Nowym testamencie i tyle. Natomiast Kościół Wschodni szybko zaczął odstępować od wielu tradycji. To w nim rozwinął się kult obrazów i wizerunków, czemu Kościół zachodni jeszcze przez wiele lat się sprzeciwiał, czy kult świętych. Ogólnie to właśnie upadek świetności Kościoła wschodniego (najazdy, krucjaty) spowodował, że po prostu nie przeszedł on tak wielu reform jak Kościół Zachodni.

(2021-07-01, 09:12 PM)Przeemek napisał(a): Reformatorzy wyszli z organizacji, ale nic innego nie znali, zanim zaczęli wracać do prawdziwych korzeni Kościoła z czasów przednicejskich zapożyczyli jeszcze wiele doktrynalnych błędów katolików, jak pozostawienie np. Transsubstancjacji w formie Konsubstancjacji........ Luter zauważył kilka błędów i tylko kilka rzeczy zmienił, jak na kapłana katolika i tak nieźle mu poszło. Poglądy były rewidowane powoli, i też powoli się oczyszczano do prawdziwego chrześcijaństwa.......

No czyli Eliahu miał rację to ty decydujesz kto jest Prawdziwym Szkotem.
#20
@Przeemek

Cytat:Na pierwszy rzut oka kojarzy mi się z "szkoła rabiniczna". Albo chodzi o uczenie na przyszłych rabinów, albo wykładanie nauki rabinicznej. Musiałbym zobaczyć co mówi gramatyka o tym terminie, albo zwyczajnie pójść do "wujka google" o poradę....

Chodziło mi o to jak zrozumiałeś to w kontekście wypowiedzi Ze'eva Porata na którą się powoływałeś.
To znamienne więc proszę odpowiedz.

Cytat:Dla przykładu przekonały mnie o tym między innymi źródła takie jak porównanie z odkryciami Qumran i kopiami masoreckiego Kodeksu Aleppo ponad 1000 lat starszego, co potwierdza niezwykłą wiarygodność tego Kodeksu czyli tekstu masoreckiego, na którym opierały się dotychczasowe przekłady Biblii. Oczywiście są różnice przy porównywaniu w manuskryptach na poziomie 1 - 5% może więcej zależy od źródeł, ale spokojnie można powiedzieć, że tekst oryginalny się zachował.

OK. Pytałem o to bo notorycznie spotykam się z wypowiedziami chrześcijan którzy twierdzą, że tekst nie podlegał żadnym zmianom i jest zachowany co do litery i co do joty i co do kropki co oczywiście jest kłamstwem. Często chrześcijańscy leaderzy powtarzają to mimo, że wiedzą o tym, że jest to nieprawda.


Ale zastanówmy się czy autor książki o rabinie jest prawdomówny czy nie. Książki czytać teraz nie będziemy ale można przeanalizować tekst z okładki. Brzmi on tak:

Cytat:Read the shocking story that the media have ignored and covered up. In 2007, two Israeli news publications, Israel Today and News First Class reported that the most famous Rabbi in Israel's modern history, 108-year-old Yitzhak Kaduri, had left a cryptic death note revealing the name of the long-awaited Messiah. Within a year after the rabbi's death, the note was reported to have been verified as authentic by some of Kaduri's closest followers and then placed on Kaduri's own website (Kaduri.net). The purported Kaduri message proclaimed that Messiah's name was Yehoshua, or Jesus. Its significance shocked the religious world. Shortly thereafter the furor began. The note immediately disappeared from Kaduri's website. The media refused to report further upon the matter. The Kaduri family, and several others close to the Kaduri ministry, began to claim that the note was a forgery or a mere fabrication - a cruel joke. Now, author, senior pastor, radio talk show host, and former law enforcement officer Carl Gallups, uses his biblical knowledge and journalistic and investigative skills to explore the matter inside and out. His thorough and balanced reporting of the documented facts of the case will astound you. Messianic Rabbi Jonathan Cahn, author of The Harbinger, several renowned biblical experts, as well as former students of Kaduri's rabbinical training school weigh in on the case. Gallup's exciting detailed reporting reaches startling conclusions that will amaze you. Mystical death-curses, visions of Messiah, an important world political figure under threat, religious leaders in shock, a cryptic death note, and more, this story is shocking, it is true and it is still unfolding. Did Rabbi Kaduri actually see and identify the real Messiah? From the publishers and the movie studio that brought you the best-selling documentary The Isaiah 9:10 Judgment comes the story of The Rabbi Who Found Messiah .

Ale od początku i po kolei.

Cytat:Read the shocking story that the media have ignored and covered up.
Czy to zdanie jest prawdziwe? Czy są jakiekolwiek dowody na to, że media tuszowały tą sprawę?


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości