Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
uzdrowienia, cuda w innych religiach
#81
Czytal kto moze ksiazke Eugenio Zolli "Nazyrejczyk"? Juz jest w j.polskim.Pewnie ciekawa lektura.

"„Nazarejczyk” to najważniejsze dzieło Zollego, dotychczas niemal nieznane w Polsce. Badając teksty źródłowe autor dochodzi do wniosku, że w Chrystusie wypełniają się starotestamentowe proroctwa Izraela.

„Naszym zdaniem – chcąc lub nie chcąc uniknąć dyskusji na temat własnej genealogii – Chrystus potwierdza w tym miejscu, i to w sposób jednoznaczny, boskość Mesjasza. Jeśli w Psalmie, dziele natchnionym przez Ducha Świętego, mówi się: ‘Pan powiedział do mojego Pana’, i egzegeza rabinistyczna tegoż Psalmu posiada charakter mesjański, to nie ma wątpliwości, iż Pan uznaje Mesjasza za równego sobie. Chrystus jest Mesjaszem i Mesjasz jest Bogiem: czyli, CHRYSTUS JEST BOGIEM. Również tekst Łk 10, 16 (‘Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał’) inspirowany jest koncepcją, iż Posłaniec jest równy Temu, który Go wysyła” – pisze Zolli w rozdziale pt. „Boska natura Chrystusa”.
#82
Nie rozumiem jak ze słów "Pan rzekł do mojego Pana" miałoby wynikać, że mesjasz jest Bogiem. Nie rozumiem.
Ale. ajlepsze jest to, że psalm niczego takiego nie mówi ani jego rabinistyczna interetacja nie jest mesjańska.

Psalm mów "נְאֻם יְהֹוָה לַאדֹנִי" - "n'um haszem ladoini", czyli "powiedział Bóg (yhwh) do mojego władcy".
Midrasz Bereiszis Rabbah podaje, że mowa jest o Abrahamie, bo to do niego w Biblii zwracano się "ladoni/mój panie" a wrogiem o którym mowa jest Amraphel, król Sumeru.
Targum Jonatan podaje, że mowa jest o królu Dawidzie.
G'mara mówi z kolei, że psalm był śpiewany w świątyni przez chór lewitów w obecności króla i słowem 'ladoni' chór zwracał się do niego. Oprócz tego jest opinia, że chodzi o walkę Abrahama i Lota. (walka o 'przywództwo duchowe' opisana w Midraszu)

Kiedyś czytałem fragmenty tej książki i o ile pamiętam Zolli powołuje się na powyrywane z kontekstu fragmenty tekstów, tzw 'Awos Rabbi Natan' w których faktycznie pada stwierdzenie, że chodzi o mesjasza, jednak jak się przeczyta kilka zdań wcześniej i kilka zdań później to okazuje się, że tym mesjaszem jest potomek Aarona. Słowo mesjasz jest używane do opisania każdej osoby namaszczonej na jakieś stanowisko. TEN mesjasz nie miał być potomkiem Aarona tylko Judy.
#83
(2016-03-18, 12:35 PM)Eliahu napisał(a): Nie rozumiem jak ze słów "Pan rzekł do mojego Pana" miałoby wynikać, że mesjasz jest Bogiem. Nie rozumiem.

Jakby to powiedzieć....
Ja też
Jeśli o mnie chodzi Jezus miał o tyle boską naturę co my, jako chrześcijanie mamy Chrystusową naturę.
Ale czy jesteśmy Chrystusami?
Hmmmm
A może jednak ktoś chętny?

A propos, gdzieś na Odwyku wyczytałem, że Martin jest Chrystusem,ktoś doszedł do takiego wniosku po głębokich przemyśleniach, parabolach, analizach i porównaniach.
Ale zainteresowany się zapiera, że jednak nieWink
#84
Ogólnie sprawa tego Zolli jest zawsze przedstawiana przez chrześcijan jednostronnie, najczęściej jako ostateczną prawdę przytacza się jego własną autobiografię a ignoruje wszystkie inne źródła.
Pisze się, że był sanowanym rabinem który miał wizję Jezusa, ale nie pisze się, że wtedy był już wykluczony ze społeczności żydowskiej a drzwi do synagog miał pozamykane w związku z niedopełnianiem obowiązków. Konkretnie - w obliczu nazizmu zaczął ratować własną dupę kosztem ludzi których, jako przewodniczący gminy miał obowiązek ratować. Dotyczyło to konkretnych pieniędzy, które miały być użyte na opłacenie ucieczki.
A 'wizję' miał w dniu w którym Niemcy wkroczyli do Rzymu i przejście na Katolicyzm było warunkiem uratowania dupska poprzez ukrywanie się w watykanie. Tak - Żydów których Papierz ratował, ratowano pod warunkiem porzucenia wiary lub wydawano nazistom.
#85
Cytat:Eliahu
Tak - Żydów których Papierz ratował, ratowano pod warunkiem porzucenia wiary lub wydawano nazistom.

Skąd to wiemy?
#86
Eliahu

ale to TEN fragment ST (oprocz fragmentu z Joela) - z Psalmu 110 cytowany jest przez Piotra gdy staje przed ludem w dzien Piecdziesiatnicy i zaczyna mowic o tym KIM jest Jezus Chrystus.Efekt byl taki, ze tego dnia nawrocilo sie 3000 ludzi.

Dzieje Apostolskie tak opowiadaja te historie:

Wtedy stanął Piotr razem z Jedenastoma i przemówił do nich donośnym głosem: "Mężowie Judejczycy i wszyscy mieszkańcy Jerozolimy, przyjmijcie do wiadomości i posłuchajcie uważnie mych słów! Ci ludzie nie są pijani, jak przypuszczacie, bo jest dopiero trzecia godzina dnia, ale spełnia się przepowiednia proroka Joela:
W ostatnich dniach - mówi Bóg - wyleję Ducha mojego na wszelkie ciało,
i będą prorokowali synowie wasi i córki wasze,
młodzieńcy wasi widzenia mieć będą,
a starcy - sny.
Nawet na niewolników i niewolnice moje
wyleję w owych dniach Ducha mego,
i będą prorokowali.
I sprawię dziwy na górze - na niebie,
i znaki na dole - na ziemi.
Krew i ogień, i kłęby dymu,
słońce zamieni się w ciemności,
a księżyc w krew,
zanim nadejdzie dzień Pański,
wielki i wspaniały.
Każdy, kto wzywać będzie imienia Pańskiego,
będzie zbawiony.
Mężowie izraelscy, słuchajcie tego, co mówię: Jezusa Nazarejczyka, Męża, którego posłannictwo Bóg potwierdził wam niezwykłymi czynami, cudami i znakami, jakich Bóg przez Niego dokonał wśród was, o czym sami wiecie, tego Męża, który z woli postanowienia i przewidzenia Bożego został wydany, przybiliście rękami bezbożnych do krzyża i zabiliście. Lecz Bóg wskrzesił Go, zerwawszy więzy śmierci, gdyż niemożliwe było, aby ona panowała nad Nim, bo Dawid mówił o Nim:
Miałem Pana zawsze przed oczami,
gdyż stoi po mojej prawicy,
abym się nie zachwiał.
Dlatego ucieszyło się moje serce
i rozradował się mój język,
tak, że i moje ciało spoczywać będzie w nadziei, że nie zostawisz duszy mojej w Otchłani
ani nie dasz Świętemu Twemu ulec skażeniu.
Dałeś mi poznać drogi życia
i napełnisz mnie radością
przed obliczem Twoim. Bracia, wolno powiedzieć do was otwarcie, że patriarcha Dawid umarł i został pochowany w grobie, który znajduje się u nas aż po dzień dzisiejszy.
Więc jako prorok, który wiedział, że Bóg przysiągł mu uroczyście, iż jego Potomek zasiądzie na jego tronie, widział przyszłość i przepowiedział zmartwychwstanie Mesjasza, że ani nie pozostanie w Otchłani, ani ciało Jego nie ulegnie rozkładowi.
Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami. Wyniesiony na prawicę Boga, otrzymał od Ojca obietnicę Ducha Świętego i zesłał Go, jak to sami widzicie i słyszycie. Bo Dawid nie wstąpił do nieba, a jednak powiada:

Rzekł Pan do Pana mego:
Siądź po prawicy mojej,
aż położę nieprzyjaciół Twoich
podnóżkiem stóp Twoich.

Niech więc cały dom Izraela WIE Z NIEWZRUSZONA PEWNOSCIA, że tego Jezusa, którego wyście ukrzyżowali, uczynił Bóg i Panem, i Mesjaszem".


Gdy to usłyszeli, przejęli się do głębi serca: "Cóż mamy czynić, bracia?" - zapytali Piotra i pozostałych Apostołów. "Nawróćcie się - powiedział do nich Piotr - i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego. Bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych, i dla wszystkich, którzy są daleko, a których powoła Pan Bóg nasz".
W wielu też innych słowach dawał świadectwo i napominał: "Ratujcie się spośród tego przewrotnego pokolenia!". Ci więc, którzy przyjęli jego naukę, zostali ochrzczeni. I przyłączyło się owego dnia około trzech tysięcy dusz.


Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach. Bojaźń ogarniała każdego, gdyż Apostołowie czynili wiele znaków i cudów. Ci wszyscy, co uwierzyli, przebywali razem i wszystko mieli wspólne. Sprzedawali majątki i dobra i rozdzielali je każdemu według potrzeby. Codziennie trwali jednomyślnie w świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali posiłek z radością i prostotą serca. Wielbili Boga, a cały lud odnosił się do nich życzliwie. Pan zaś przymnażał im codziennie tych, którzy dostępowali zbawienia." No poszli na calosc.


Przypomina mi sie tez historia Jezusa stojacego przed Sanhedrynem : Wtedy powstał najwyższy kapłan i rzekł do Niego: "Nic nie odpowiadasz na to, co oni zeznają przeciwko Tobie?" Lecz Jezus milczał. A najwyższy kapłan rzekł do Niego: "Poprzysięgam Cię na Boga żywego, powiedz nam: Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży?" Jezus mu odpowiedział: "Tak, Ja Nim jestem. Ale powiadam wam: Odtąd ujrzycie Syna Człowieczego, siedzącego po prawicy Wszechmocnego, i nadchodzącego na obłokach niebieskich". Wtedy najwyższy kapłan rozdarł swoje szaty i rzekł: "Zbluźnił. Na cóż nam jeszcze potrzeba świadków? Oto teraz słyszeliście bluźnierstwo. Co wam się zdaje?" Oni odpowiedzieli: "Winien jest śmierci". Wówczas zaczęli pluć Mu w twarz i bić Go pięściami, a inni policzkowali Go i szydzili: "Prorokuj nam, Mesjaszu, kto Cię uderzył?" Mateusza 26,62-67)

Kajfasz tak do niego mowi: Poprzysięgam Cię na Boga żywego, powiedz nam: Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Boży? W tym pytaniu wezwał imienia Bożego. Teraz Jezus nie mógł dłużej milczeć. Musiał dać świadectwo prawdzie. I dal- KIM jest.

i jeszcze co zrobic z fragmentami "Lecz do Syna: Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego. Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich.(Hebr.1,8-9)

"Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju".(Izaj.9,5)

Oto panna pocznie i porodzi syna, i nadadzą mu imię Immanuel, co się wykłada: Bóg z nami.(Mat.1,23)


A gdy z powodu tłumu nie mogli do niego się zbliżyć, zdjęli dach nad miejscem, gdzie był, i przez otwór spuścili łoże, na którym leżał paralityk.
A Jezus, ujrzawszy wiarę ich, rzekł paralitykowi: Synu, odpuszczone są grzechy twoje.
A byli tam niektórzy z uczonych w Piśmie; ci siedzieli i rozważali w sercach swoich:
Czemuż ten tak mówi? On bluźni. Któż może grzechy odpuszczać oprócz jednego, Boga?(Mar. 2,4-7)

Jasne w necie sobie mozna wszystko znalezc, co tylko sie chce ale moze by tak warto sama czysta Biblie jako CALOSC i jako glowna lekture poczytac , np przez rok...z modlitwa oczywiscie i unizonym sercem.Bo tak mysle od wielu juz lat, ze uwierzenie w Jezusa Chrystusa to przede wszystkim najpierw sprawa serca...nie rozumu. Tak jak to zrobil pewien Stan Telchin. Polecam ksiazke "Zdradzony".
#87
Ja sobie myślę, że dobrze jest uznać, że Żyd, faryzeusz nie uznaje Nowego Testamentu. Po prostu.
Eliahu jest Żydem i faryzeuszem,

Trza się z tym pogodzić i nie używać argumentów z NT bo to nie działa dobrze, a powiedziałbym nawet, że wręcz przeciwnieWink
I jako Żyd do jutra, do wieczora ma wolne od pisaniaWink
Bo się trzyma tego w co wierzy
I bardzo dobrze
#88
Rozumiem.OK.Nie wiedzialam kim jest Eliahu.Za krotko tu jestem. ;-)
#89
Spoczko, dlatego mówię oficjalnie, bo to szkoda zdrowia Eliaha i naszegoWink

Ja wierzę , że Bóg, Bóg Abrahama i Izaaka, Saula i Dawida jest Bogiem sprawiedliwym i Jezus, jak sam mówił przyszedł do grzeszników, a nie do sprawiedliwych
W związku z tym, jeśli Eliahu wierzy w to co wierzy, jest Żydem i wykonuje to, co mu Pan polecił, to krzywdy nie będzie
Głęboko w to wierzę bo Naród Wybrany to nie poganie tylko Naród Wybrany

A mój Bóg to nie Gerald, zdania nie zmienia i wybranych nie zostawia, jeśli Go wybrani słuchają, a nawet jak nie słuchają to i tak nie zostawia, tylko karci


Sorki, Eliahu, że tak o Tobie, bez Ciebie, ale tak mnie naszło, siakośWink
#90
(2016-03-18, 06:50 PM)Gerald napisał(a): W związku z tym, jeśli Eliahu wierzy w to co wierzy, jest Żydem i wykonuje to, co mu Pan polecił, to krzywdy nie będzie
Głęboko w to wierzę bo Naród Wybrany to nie poganie tylko Naród Wybrany

Jezus co innego mówił: Mar 16:16.
I na pewno chodziło mu o Żydów bo to do nich przyszedł.
Tongue


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości