Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Checklista zbawienia
#1
Takie ćwiczenie-zadanie wymyśliłem. Napisz praktyczną listę rzeczy, które trzeba zrobić, żeby być zbawionym. Taką, żeby każdy mógł sobie ją wydrukować i odhaczać zrealizowane punkty od pierwszego w dół, a jak odhaczy ostatni, to jest zbawiony (albo zmaksymalizował swoje szanse na bycie zbawionym).

Czemu to jest fajne? Ubieranie w słowa pomaga krystalizować myśli, a jak ktoś nas o to zapyta, to będą już gotowe do zaprezentowania. Przy okazji zobaczymy, jak nasze poglądy się różnią i może będziemy mieli o czym dyskutować. Zachęcam do napisania własnej checklisty zbawienia Smile

Moja wygląda jakoś tak:
  1. Poznać Ewangelię i przyjąć ją.
  2. Podjąć decyzję o oddaniu swojego życia Jezusowi.
  3. Przyjąć świadomy chrzest *.
  4. Trwać w podjętej decyzji i świadczyć o niej swoim postępowaniem.
Punkt 3 jest z gwiazdką, bo podejrzewam, że gdyby ktoś umarł i nie zdążył, to nic go przez to nie ominie. Z drugiej strony myślę, że chrzest to naturalna kolej rzeczy - świadectwo dla innych i punkt zaczepienia dla wierzącego. Jeśli decyzja już podjęta, to wypadałoby go przyjąć.

Punkt 4 jest punktem otwartym i nie da się go odhaczyć za życia, za to warto codziennie rano spojrzeć na listę i ocenić, na ile się go realizuje. Jeśli coś jest nie tak, to należy wyciągnąć wnioski i wprowadzić poprawki.

Wypełnienie punktów 1-3 i trwanie w punkcie 4 jest moim zdaniem wystarczające, aby mieć udział w zbawieniu. Należy jednak podkreślić, że kluczowe w tym procesie jest działanie Boga. Bez Jego łaski nie można tego osiągnąć. Człowiek nie jest w stanie sam zasłużyć na zbawienie. Bóg poprzez łaskę uzdalnia go do uwierzenia i podjęcia decyzji, a poprzez poznawanie Go człowiek doskonali się - pogłębia swoją wiarę, a uczynkami świadczy o niej.

Nie czuję się kompetentny stwierdzać, czy nieświadome bądź świadome zarzucenie punktu 4 skutkuje utratą zbawienia.

Kto następny? Smile A może jakieś komentarze do mojej listy?
Treść powyższego postu odzwierciedla zdanie autora w chwili jego napisania. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany zdania w przyszłości. Jeśli autor powyższego postu gada głupoty, to krzycz na niego.
#2
(2016-04-05, 02:25 AM)gronostaj napisał(a): Poznać Ewangelię i przyjąć ją.

Którą/jaką Ewangelię? Bo w NT można, zdaje się, znaleźć trzy...
„Szlachet­ny człowiek wy­maga od siebie, pros­tak od innych.”
Kong Qiu znany jako Konfucjusz
#3
do pytania MbS

doprecyzuje wypowiedz Gronostaja

Ewangelia to znaczy( po grec.) dobra wiesc, dobra nowina

a brzmi tak ta DOBRA NOWINA:

1- Chrystus umarł – zgodnie z Pismem – za nasze grzechy (1 Kor 15:3)"
2- że został pogrzebany" (1 Kor 15:3),
3- że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem" (1 Kor 15:3).

Poza śmiercią błogosławionego, nieskazitelnego Syna Bożego nie ma żadnej innej drogi zbawienia.TYLKO Przez Jego smierc czlowiek moze byc zbawionym.Nie moze uczynic nic, nie musi nic dodawac.

Dobra nowina mowi o tym, ze to sam BOG ZROBIL cos dla czlowieka- WYKUPIL go spod mocy zla i cena zostala calkowicie zaplacona.Ta cena byla smierc Jezusa Chrystusa na krzyzu.

"przyjac ewangelie" to znaczy uwierzyc w te 3 fakty, ze zaistnialy, ze sa PRAWDA.
#4
Lepiej bym tego nie ujął Smile Dzięki, Catty.

Młodszy bracie Szefa, a jak się doliczyłeś trzech?
Treść powyższego postu odzwierciedla zdanie autora w chwili jego napisania. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany zdania w przyszłości. Jeśli autor powyższego postu gada głupoty, to krzycz na niego.
#5
(2016-04-06, 10:59 PM)gronostaj napisał(a): Lepiej bym tego nie ujął Smile Dzięki, Catty.

Młodszy bracie Szefa, a jak się doliczyłeś trzech?

nr 1
  • Mk 1:14-15 - "Lecz potem, gdy Jan został wtrącony [do więzienia], Jezus przyszedł do Galilei, głosząc ewangelię królestwa Bożego; I mówiąc: Wypełnił się czas i przybliżyło się królestwo Boże. Pokutujcie i wierzcie ewangelii."
nr 2
  • 1Kor 15:1-8 - "A oznajmiam wam, bracia, ewangelię, którą wam głosiłem, a którą przyjęliście i w której trwacie; Przez którą też dostępujecie zbawienia, jeśli pamiętacie to, co wam głosiłem, chyba że uwierzyliście na próżno. Najpierw bowiem przekazałem wam to, co i ja otrzymałem, że Chrystus umarł za nasze grzechy, zgodnie z Pismem; Że został pogrzebany, że zmartwychwstał trzeciego dnia, zgodnie z Pismem; I że ukazał się Kefasowi, a potem tym dwunastu. Potem ukazał się więcej niż pięciuset braciom naraz, z których większość żyje aż dotąd, a niektórzy zasnęli. Potem ukazał się Jakubowi, potem wszystkim apostołom. A ostatniemu ze wszystkich ukazał się i mnie, jak poronionemu płodowi."
nr 3
  • Ap 14:6-7 - "I zobaczyłem innego anioła lecącego środkiem nieba, który miał ewangelię wieczną, aby ją zwiastować mieszkańcom ziemi, wszystkim narodom, plemionom, językom i ludom; Mówiącego donośnym głosem: Bójcie się Boga i oddajcie mu chwałę, bo przyszła godzina jego sądu. Oddajcie pokłon temu, który stworzył niebo i ziemię, morze i źródła wód. "

Różne?
„Szlachet­ny człowiek wy­maga od siebie, pros­tak od innych.”
Kong Qiu znany jako Konfucjusz
#6
Pierwsza i trzecia brzmią podobnie. Ale interpretowania Apokalipsy się nie podejmę Wink Więc z tego wniosków nie wyciągam. Za to zaryzykowałbym stwierdzenie, że numer 1 to wstęp do numeru 2 i właściwie jest to jedna ciągłość.
Treść powyższego postu odzwierciedla zdanie autora w chwili jego napisania. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany zdania w przyszłości. Jeśli autor powyższego postu gada głupoty, to krzycz na niego.
#7
Cytat:Gronostaj
Napisz praktyczną listę rzeczy, które trzeba zrobić, żeby być zbawionym

Trzeba w ogóle zacząć szukaćWink
bo:

Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. 8 Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. 9 Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? 10 Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? 11 Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą. Mateusza 7

A jak już się zacznie szukać, tak naprawdę zacznie szukać
To będzie tak, jak powiedział Pan JezusWink
Amen

P.S. Nie chcę mordować wątku, broń Boże, ale jak dla mnie nie istnieje coś takiego jak "checklista zbawienia"
Jak dla mnie w ogóle zapożyczanie słownika biznesowego, czy jakiegokolwiek innego, motywacyjnego, sprzedażowego, sracyjnego, treningowego do wiary mija się z celem i jak dla mnie jest, że tak powiem "niesmaczne"
Sorki, ale tak myślę i nic na to nie poradzę.
Może mam zboczenie zawodowe bo za długo pracowałem w sprzedaży i mocno mnie to skurwiło, a raczej pozwoliłem, aby mnie to skur..... Może

Zycie z Jezusem to ŻYCIE, a nie zadania do odhaczenia na tablicy nad łóżkiem
ŻYCIE w każdej chwili, każdym czasie, każdej sekundzie, każdym miejscu

Bo moim zdaniem chrześcijanin ma nadzieję na zbawienie ponieważ to jest podstawą naszej wiary
Ale moim zdaniem to, czy nadzieja nie okaże się płonną zdecyduje sąd
Trza robić wszystko, aby się nie okazała płonną być, ale tych zadań żadna tablica nie pomieści.....

No.....to tak oto skrystalizowały mi się myśli
Dzięki GronostajWink
#8
Cytat:Z nastaniem dnia wyszedł i udał się na miejsce pustynne. A tłumy szukały Go i przyszły aż do Niego; chciały Go zatrzymać, żeby nie odchodził od nich. Lecz On rzekł do nich: "Także innym miastom muszę głosić Dobrą Nowinę o królestwie Bożym, bo na to zostałem posłany'. I głosił słowo w synagogach Judei.
Początek działalności Jezusa. Co to za "Dobra Nowina o królestwie Bożym" ?
#9
(2016-04-07, 02:39 PM)gronostaj napisał(a): Pierwsza i trzecia brzmią podobnie.

Podobnie? A co w nich jest podobnego?
„Szlachet­ny człowiek wy­maga od siebie, pros­tak od innych.”
Kong Qiu znany jako Konfucjusz
#10
(2016-04-09, 11:40 PM)Młodszy brat Szefa napisał(a):
(2016-04-07, 02:39 PM)gronostaj napisał(a): Pierwsza i trzecia brzmią podobnie.

Podobnie? A co w nich jest podobnego?

W pierwszej są dwa elementy: "wypełniło się" i "pokutujcie". W drugiej są dwa elementy: "bójcie się Boga, oddajcie mu chwałę, oddajcie mu pokłon" i "przyszedł dzień sądu".

"przyszedł dzień sądu" <---> "wypełniło się"
"pokutujcie" <---> "bójcie się Boga, oddajcie mu pokłon"

Ale tak jak napisałem, interpretacji się nie podejmę. Może po prostu brzmi podobnie. Masz jakieś przemyślenia na ten temat?


(2016-04-09, 05:55 AM)Gerald napisał(a): Zycie z Jezusem to ŻYCIE, a nie zadania do odhaczenia na tablicy nad łóżkiem
ŻYCIE w każdej chwili, każdym czasie, każdej sekundzie, każdym miejscu

Bo moim zdaniem chrześcijanin ma nadzieję na zbawienie ponieważ to jest podstawą naszej wiary
Ale moim zdaniem to, czy nadzieja nie okaże się płonną zdecyduje sąd
Trza robić wszystko, aby się nie okazała płonną być, ale tych zadań żadna tablica nie pomieści.....

Mniej-więcej to, co właśnie napisałeś chciałem wyrazić w moich czterech punktach Wink Dlatego właśnie czwarty jest otwarty. Pomysł wziął się stąd, że od dłuższego już czasu ja i mój kumpel spotykamy się z młodym małżeństwem Świadków Jehowy i dyskutujemy na różne tematy (choć oni jakoś więcej mówią, hehe). Było tych dyskusji już z dziesięć albo więcej, ale dalej nie wiem, co ich zdaniem powinienem zrobić, żebym był zbawiony. Pytanie parę razy padało, ale zawsze dostaję jakąś ogólną odpowiedź, której kompletnie nie da się zastosować w praktyce. Więc się zastanowiłem, czy sam nie dałbym komuś takiej odpowiedzi. I tak powstała checklista.

Przypomniało mi się, że w Ewangeliach jest spersonalizowana checklista!

Mk10:17-21 napisał(a):Gdy wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, zaczął Go pytać: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Jezus mu rzekł: Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę. On Mu odpowiedział: Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości. Wtedy Jezus spojrzał na niego z miłością i rzekł mu: Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną.
Treść powyższego postu odzwierciedla zdanie autora w chwili jego napisania. Autor zastrzega sobie prawo do zmiany zdania w przyszłości. Jeśli autor powyższego postu gada głupoty, to krzycz na niego.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości