Wystąpiły następujące problemy:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$today_rel - Line: 476 - File: inc/functions.php PHP 8.2.14 (Linux)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions.php 476 errorHandler->error_callback
/global.php 490 my_date
/showthread.php 28 require_once




Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Baśń Mateusza czyli konstruktywne bajania o pustym grobie
#15
@mateusz
"Troszkę to jest zastanawiające, że wymagasz wyjaśnień do każdej dziury fabularnej w mojej pisanej na kolanie bajce, natomiast podobnie krytycznego podejścia do luk w Ewangelii nie zauważyłem".

Bo nie od krytycznego podejścia do Ewangelii wyszliśmy.
Zaczęło się od Twojej uwagi, że koncepcji wydarzeń po ukrzyżowaniu Jezusa może być wiele.
Następnie wskazałeś na swoją.
Żadne z nas nie upiera się przy tym, że jest ona pewna; jest jedną z opcji, które mogły się wydarzyć lub nie.
Ale jednocześnie stała się jedną z tych "wielu", o których zawnioskowałeś. Dlatego przyglądamy się jej, traktując ją jako jedną z tych, które mogły/nie musiały zaistnieć i które z łatwością (wystarczy napisać ją na kolanie) stanowią alternatywę dla wydarzeń opisanych w 4 ewangeliach.

Chętnie spróbowałabym przyjrzeć się krytycznie lukom w Ewangeliach - jeśli tylko zechcesz.

Póki co, wracam do Twojego scenariusza.
Szkoda, że nie odpowiedziałeś na moje, ostatnio zadane pytania.
Nie wiem, jak widzisz samo przeniesienie (ile osób w nim uczestniczyło, kim oni byli, czy zabrano nagie ciało oraz czy grób zostawiono otwarty).

Twój scenariusz mówi o pochowaniu ciała w grobie, zamiast wrzucenia go do zbiorowej mogiły.

Teoria wrzucania ciał osób ukrzyżowanych do wspólnej mogiły zostala obalona w 1968 r. przez archeologię. Archeolog Vassilios Tzaferis odkrył na północ od Jerozolimy (Giv'at ha Mivtar) rodzinne grobowce wykute w skale, które datuje się na II w.p.n.e. - 70 r.n.e. W jednym z nich odkryto zachowane kości (dzięki wilgotnemu otoczeniu), które należały do cżłowieka ukrzyżowanego. Świadczył o tym ok. 11 -18cm gwóźdź, który znajdował się w kościach pięty. Obie nogi (golenie) były połamane.

Odnośnie weekendu:
"Nie mogę tego jakoś logicznie ustawić w ówczesnej rzeczywistości.
Szczególnie, skoro Rzymianie nie czuli się sytuacją zagrożeni, to nawet w czasach nam współczesnych nie mogę sobie wyobrazić urzędnika podejmującego taką decyzję administracyjną i natychmiastowe jej wykonanie (do tego w weekend), ani tym bardziej wojskowego, który podlega rozkazom zwierzchnika wyższego rangą.


@gerald
Czy mógłbyś z poprzedniego wątku przenieść także cały scenariusz mateusza?
Z góry bardzo dziękuję.


Wiadomości w tym wątku
RE: Baśń Mateusza czyli konstruktywne bajania o pustym grobie - przez pitupitu - 2018-02-11, 10:55 PM
RE: Pytanie(a) od Eliahu - przez mateusz - 2018-02-05, 08:06 AM
RE: Pytanie(a) od Eliahu - przez pitupitu - 2018-02-05, 01:12 PM
RE: Pytanie(a) od Eliahu - przez mateusz - 2018-02-05, 08:38 PM
RE: Pytanie(a) od Eliahu - przez pitupitu - 2018-02-06, 11:15 AM
RE: Pytanie(a) od Eliahu - przez Eliahu - 2018-02-06, 05:09 PM
RE: Pytanie(a) od Eliahu - przez mateusz - 2018-02-06, 10:08 PM
RE: Pytanie(a) od Eliahu - przez pitupitu - 2018-02-07, 02:09 AM
RE: Pytanie(a) od Eliahu - przez mateusz - 2018-02-07, 03:05 AM
RE: Pytanie(a) od Eliahu - przez pitupitu - 2018-02-07, 01:39 PM
RE: Pytanie(a) od Eliahu - przez mateusz - 2018-02-09, 04:35 PM
RE: Pytanie(a) od Eliahu - przez pitupitu - 2018-02-10, 02:12 PM
RE: Pytanie(a) od Eliahu - przez mateusz - 2018-02-11, 04:27 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości